حدیث
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سرباز آقا - پنجشنبه ٢ مهر ۱۳٩٤

 

حضرت امام موسى بن جعفر (علیه السلام) فرمودند:

 

1- از واجب ترین حقوق برادرت این است که: او را به خیر و صلاحش توجه کنی و هیچ چیزی که برای امر دنیا و امر آخرتش مفید ونافع است از او پنهان نداری.

منبع : بحارالانوار، جلد١٧.

2- پیروان ما از چهار چیز بى‏نیاز نیستند: ١ ـ سجاده‏اى که بر روى آن نماز خوانده شود٢ـ انگشترى که در انگشت باشد ٣ ـ مسواکى که با آن دندان‌ها را مسواک کنند ۴ ـ تسبیحى از خاک مرقد امام حسین (علیه السلام)

منبع : تهذیب الاحکام، ج 6، ص 75

3- حضرت امام کاظم (علیه السلام) در ضمن حدیثى که از رحلت خویش خبر مى‏داد، فرمودند: چیزى از خاک قبر من برندارید تا به آن تبرک جویید؛ چرا که خوردن هر خاکى جز تربت جدم حسین (علیه السلام) بر ما حرام است، خداى متعال تنها تربت کربلا را براى شیعیان و دوستان ما شفا قرار داده است.

منبع : جامع الاحادیث الشیعه، ج 12، ص 533

4- کمترین ثوابى که به زائر امام حسین (علیه السلام) در کرانه فرات داده مى‏شود این است که تمام گناهان بخشوده مى‏شود. به شرط این که حق و حرمت ولایت آن حضرت را شناخته باشد.

منبع : مستدرک الوسائل، ج 10، ص 236، به نقل از کامل الزیارات، ص 138

5- هرگز مومن [کامل] نخواهید بود مگر آنکه بلا (آزمایش الهی) را نعمت و رفاه را مصیبت به شمار آورید؛ چه شکیبایی بر بلا برتر است از غفلت به هنگام رفاه.

منبع :  البحار 67/237

6- ای هشام! هرکس سه چیز را بر سه چیز مسلط گرداند چنان است که در تباه کردن خرد خویش کمک کرده باشد: کسی که روشنایی اندیشه اش را با آرزوی دراز خویش تاریک گرداند، و تازه های حکمتش را با زیاده گویی اش از بین برد و نور عبرت و پند گیری اش را با خواهش های نفسانی اش خاموش سازد چنان است که هوس خویش را در تباه سازی خردش یاری رسانده است، و هرکس خردش را تباه کند دین و دنیای خویش را تباه کرده است.

منبع : الکافی 1/71

7- مؤمن برادر حقیقی مؤمن است گرچه از یک پدر نباشند. ملعون است کسی که به برادر خود اتهام زند، ملعون است آن که برادرش را فریب دهد، ملعون است هر کس که خیرخواه برادرش نباشد، ملعون است کسی که از برادرش غیبت و بدگویی کند.

منبع : البحار 78/333


8- مردی از اهل قم مردم را به حق فرا می خواند، گروهی در صلابت بمانند پاره های آهن با او گرد می آیند که بادهای سخت آنان  را نمی لرزاند و از جنگ خسته نمی شوند و ترس به خود راه نمی دهند و بر خدا توکل می کنند، و سر انجام نیک برای پرهیزکاران است.

منبع : البحار 60/216

9- رجب ماه بزرگی است که خداوند در آن حسنات را مضاعف می کند و گناهان را نابود می سازد، هر کس یک روز از این ماه را روزه بگیرد، آتش به اندازه ی یکصد سال از او دور می شود.

منبع : البحار 97/37

10- هر کس که نفس خود را از خیانت به آبروی مردم باز دارد، خداوند  در روز قیامت از لغزش و خطایش در می گذرد و هر کس غضب و خشم  خود را از مردم باز دارد،  خداوند در روز قیامت او را از غضب خود در امان خواهد داشت.

منبع : البحار 78/305

11- بی گمان پایان کارهایتان باید برآوردن نیازمندیها ی برادرانتان و احسان به آنان در حد توان باشد، و گرنه هیچ عملی از شما پذیرفته نیست، پس به برادرانتان عطوفت و مهربانی کنید تا به ما بپیوندید.

منبع : البحار75/379

12- زراعت در زمین نرم می روید و بر روی سنگ سخت نمی روید. حکمت نیز چنین است، در دل شخص فروتن آبادان می شود و در دل متکبر سرکش آبادان نمی شود؛ زیرا خداوند فروتنی را ابزار خرد قرار داده است.

منبع : البحار 78/312

13- حضرت علی (علیه السّلام) به کارگزاران خود می نوشت: مسلمانان را به بیگاری نگیرید که آنان را خوار می سازید. اگر کسی غیر از سهم مقرر خود چیزی از شما مطالبه کند تجاوز کرده است. آن حضرت درباره ی کشاورزان سفارش [به نیک رفتاری] می کرد.

منبع : مستدرک الوسائل 13/472

14-  امام کاظم (علیه السّلام) در پاسخ پرسش علی بن سوید از زندان فرمودند: ای علی! امّا اینکه نوشته ای معیارهای دینت را از که بگیری؛ معیار های دینت را هرگز از غیر شیعیان ما نگیر؛ که اگر از شیعیان ما فراتر روی بی گمان دین خود را از خیانتکاران گرفته ای.

منبع : وسائل الشیعهة 18/109

آئین استوار

15- از ما نیست و به ما بستگی روحانی ندارد آنکس که دنیای خود را برای دینش یا دین خود را برای دنیای خویش ترک گوید.

منبع : بحار جلد 17، ص208

تفقه در دین

16- اگر یکی از جوانان شیعه را بیابم که تفقه نمی کند و درصدد دین شناسی نیست او را بیست تازیانه خواهم زد.

منبع : بحار ،جلد 17،ص208

17- موسی بن بکر از حضرت موسی بن جعفر (علیه السّلام) حدیث کرده  که فرموده اند: کسی که در پی روزی حلال برود تا خود وخانواده خود را منتفع سازد اجر او در پیشگاه الهی  مانند اجر سربازی است که در راه خدا جهاد میکند.

 منبع: قرب الاسناد ،صفحه146         

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت