حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 


 

1- حمران بن اعین معنی آیه (( اِنّا هَدَیناهُ السَّبیلَ اِمّا شاکِراً وَ اِمّا کَفُوراً))(انسان-3)را از امام صادق (علیه السّلام) سوال کرد، در جواب فرمودند: یا انسان راه خدا را در پیش می گیرد و از هدایت الهی پیروی می کند، او شکرگزار است، یا راه خدا را ترک می گوید و از هدایت الهی سرپیچی می کند، او کفران کننده است.

منبع: تفسیر برهان، ص 1163

2- حضرت امام حسین (علیه السّلام) فرموده اند: گروهی خداوند را با انگیزه ی نیل به پاداش و دست یافتن به نعمتهای نامحدودش بندگی می کنند، این قسم عبادت، شایسته ی سودگران سودجو است. بعضی خداوند را از ترس عذاب عظیمش می پرستند، این قسم عبادت نیز درخور بردگان زرخرید است. کسانی هستند که خداوند را به منظور شکرگزاری و انجام یک وظیفه ی انسانی پرستش می نمایند، این عبادت احرار و آزادگان است و چنین عبادتی افضل و برتر از تمام عبادات است.

منبع: تحف العقول، ص 246

3- حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: خورنده ی شکرگزار، اجر روزه دار خداجو دارد؛ و تندرست شکر گزار، اجر گرفتار دردمند صابر دارد و عطابخش شکرگزار، اجر محروم قناعتکار دارد.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 287

4- عبیدالله بن ولید ، گوید : شنیدم از حضرت امام صادق (علیه السّلام) که می فرمودند: سه چیز است که با وجود آنها چیزی زیان نزند: دعا در موقع گرفتاری، و آمرزش جویی هنگام گناه، و شکرگزاری هنگام نعمت .

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 291

5- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: هر نعمتی خدا به بنده ای دهد و از دل آن را و با زبان خود آشکارا خدا را سپاس گوید تا سخنش تمام شود، خدا فرمان افزایش برای او صادر کند.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 291

6- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: شکر نعمت، کناره گیری از حرام ها است و نهایت شکر، گفتن الحمدالله رب العالمین است.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 291

7- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: شکر هر نعمتی گرچه بزرگ باشد، این است که خدا عزوجل را بر آن سپاس گویی.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 291

8- معمر بن خلاد گوید: شنیدم ابوالحسن (علیه السّلام) می فرمودند: هر که خدا را بر نعمتی حمد کند او را شکر کرده و حمد از آن نعمت برتر است.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 293


9- صفوان جمال، گوید حضرت امام صادق (علیه السّلام) به من فرمودند: خدا هر نعمتی به بنده ای دهد، خرد یا بزرگ و آن بنده بگوید : الحمدالله، شکرش را ادا کرده .

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 293

10- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: خدا هر نعمتی به بنده ای دهد و آن را از دل بفهمد ، شکرش را ادا کرده .

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 293

11- عمر بن یزید، گوید: به حضرت امام صادق (علیه السّلام) گفتم: به راستی من از خدا عزوجل خواستم که به من مالی روزی کند، و روزی کرد، و از خدا خواستم فرزند به من روزی کند، روزی کرد، و از او خواستم خانه ای به من دهد، و خانه ای به من داد، و ترسیدم که مبادا مرا نعمت گیر کند. در پاسخ فرمودند: اما به خدا که با حمد کردن، این وضع در میان نیست.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 295

12- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) را شیوه این بود که چون امری برایش پیش می آمد که شادش می کرد، می فرمودند: حمد خدا را بر این نعمت، و چون امر غم آوری برایش رخ می داد می فرمودند: حمد خدا را به هر حال.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 297

13- حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرمودند: چون  نگاه تو به گرفتاری افتاد، چنانچه به او نشنوانی سه بار بگو: حمد خدا را که مرا عافیت داد از آنچه تو را بدان گرفتار کرد و اگر می خواست می کرد، هر که چنین گوید : خدا او را هرگز گرفتار نکند بدان بلا.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 297

14- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: چون مردی را گرفتار دیدی و خدا به تو نعمت عافیت داده بگو : ((بار خدایا، نه من مسخره کنم و نه بر خود ببالم ولی تو را سپاس گزارم بر بزرگترین نعمتها که به من داده ای )) یعنی نعمت عافیت و تندرستی.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 297

15- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در سفری بر پشت شتر ره می سپردند، به ناگاه پیاده شدند و پنج بار سجده کردند و چون سوار شدند گفتند: یا رسول الله، دیدیم کاری کردی که نمیکردی ؟ فرمودند: آری جبرئیل پیش من آمد و از طرف خدا عزوجل مژده ها به من داد و من برای خدا سجده ی شکر کردم برای هر مژده یک سجده.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 299

16- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: هرگاه یکی از شماها نعمت خدا عزوجل را یاد آورد، باید گونه بر خاک نهد به شکرانه ی خدا و اگر سوار باشد ، پیاده شود و گونه بر خاک نهد و اگر از بیم شهرت نتواند که پیاده شود، گونه ی خود را بر غاشیه ی زین نهد و اگر نتواند ، بر کف خود نهد، سپس خدا را بدانچه بر او نعمت بخشیده است سپاس گوید.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 299

17- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: در آنچه خدا عزوجل به موسی (علیه السّلام) وحی کرد، فرمود: ای موسی حق شکر مرا به جای آور، عرض کرد: پروردگارا ، چگونه حق شکرت را به جا آورم و شکری نگزارم جز آنکه همان شکر هم نعمتی است که تو به من ارزانی داشتی؟ فرمود: ای موسی، اکنون حق شکر مرا ادا کردی که دانستی آن هم از من است.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 301

18- حضرت علی بن الحسین (علیه السّلام) می فرمودند: به راستی خدا دوست دارد هر بنده ی غمنده را و دوست دارد هر بنده ی پر شکرگزار را، خدا تبارک و تعالی به یکی از بنده هایش در روز رستاخیز می فرماید: آیا تو فلانی را شکر کردی؟ در پاسخ می گوید: بلکه من تو را شکر کردم پروردگارا، پس خدا می فرماید: مرا شکر نکردی ، چون او را شکر نکردی، سپس فرمود: قدردان ترین شما نسبت به مردم شکر گزارترین شما است نسبت به خدا.

منبع : اصول کافی جلد 4 ، ص 303

19- حضرت امام رضا (علیه السّلام) می فرمایند: کسی که سپاسگزار پدر و مادرش نباشد، شکر خدا را هم بجا نیاورده است.

منبع: عیون،ج1،ص258

20- حضرت امام رضا (علیه السّلام) می فرمایند: هر کس، از کسی که وسیله ی رسیدن روزی است، تشکر نکند، شکر خدا را هم نکرده است.

منبع: مسند،ج1،ص299

21- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: بدان که هر عمل کریمانه و کار پسندیده ای را که درباره ی یکی از بندگان خدا انجام داده ای در واقع به شخص خود احترام نموده ای و شرف خویشتن را زیبا ساخته ای پس هرگز تشکر خدمتی را که درباره ی خود کرده ای از دیگران مخواه.

منبع: جعفریات،ص236

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳٩٤ ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت