حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 

 

 

تکریم کهنسالان

 

1- و پروردگار تو مقرر داشته که جز او را نپرستید و با پدر و مادر احسان کنید. اگر یکی از آن دو یا هر دو در کنار تو به پیری رسند، به آنها اُف مگو! و بر آنها بانگ مزن و با آنها کریمانه سخن بگوی.

منبع:سوره ی اسراء-23

2- حضرت امام رضا(علیه السّلام) از پدرش از جدش امام صادق (علیه السّلام) حدیث کرده اند که فرموده اند: اگر خداوند برای جلوگیری از رنجش و آزار پدر و مادر کلمه ای را کوتاه تر از ((اُف)) می دانست آن را در قرآن شریف می آورد.

منبع: مجمع البیان، ج6،ص409

3- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) درباره ی احترام به شخصیت کهنسالان فرموده اند: یکی از صور تکریم و تعظیم ذات اقدس الهی احترام و تجلیل سالخوردگان مسلمان است.

منبع: کافی،ج2،ص165

4- حضرت امام رضا(علیه السّلام) فرموده اند: تو را سفارش می کنم که خردسالان مسلمین را به فرزندی و میانسالان را به برادری و بزرگسالان را به پدری بگیر، و همانند رفتاری که در خانه داری، به فرزندان مسلمین عطوفت کن، به برادری دینیت بپیوند و به پدران دینیت نیکی نما.

منبع: مجلة الهادی، سال دوم، شماره 1،ص23

5- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: وجود پیران سالخورده بین شما، باعث افزایش فیض ربوبی و بسط نعمت های الهی است.

منبع: نهج الفصاحه، کلمه ی 1110،ص 222

6- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرموده اند: وجود پیر سالخورده در خانواده اش همانند پیغمبر الهی است در بین امتش.

منبع: لئالی الاخبار،ص180

7- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: کسی که پیر مسلمانی را توقیر و تجلیل نماید خداوند او را از ترس روز قیامت ایمن می دارد.

منبع: لئالی الاخبار، ص181

8- پیرمردی حضور حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) شرفیاب شد، کسانیکه در محضر آن حضرت نشسته بودند مراعات احترامش را ننمودند و در جا دادن به او کندی و تسامح کردند. پیغمبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) از این رفتار برخلاف ادب ناراحت شد، به آنان فرمودند: کسی که به خردسالان ما تفضل و ترحم نکند و پیران ما را مورد تکریم و احترام قرار ندهد از ما نیست و با ما بستگی و پیوستگی ندارد.

منبع: مجوعه ی ورام،ج1،ص34


9- حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: از تجلیل خداست احترام کردن به مسلمان سپید موی.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 487

10- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: از ما نیست آنکه بزرگ ما را احترام نکند و به خردسالان ما مهر نورزد.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 489

رنجوری و پیری زودرس

11- خداست که شما را از ناتوانی آفرید( که ضعیف بودید)، آنگاه پس از ناتوانی قوت بخشید، سپس بعد از قوت، ناتوانی و پیری داد. هرچه بخواهد می آفریند و هم اوست دانای توانا.

منبع: سوره ی روم-54

12- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرموده اند: نتیجه ی زندگی دراز مدت، رنجوری و پیری است.

منبع: غررالحکم،ص360

13- حضرت امام موسی بن جعفر(علیه السّلام) فرموده اند: غصه و اندوه بسیار، پیری به بار می آورد.

منبع: تحف العقول،ص403

14- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرموده اند: اندوه و نگرانی نصف پیری است.

منبع: نهج البلاغه،کلمه ی 135

15- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرموده اند: چهار چیز است که باعث پیری قبل از موقع می شود: اول، تغذیه کردن از گوشتی که بر اثر اشعه ی آفتاب خشک شده باشد.(اینکار در آن زمان بین بعضی از طبقات معمول بوده،) دوم، مسکن گزیدن در جایی که مرطوب باشد. سوم کار روزانه، بالا رفتن از پله و نردبان. چهارم، آمیزش با زنان کهن سال.

منبع: بحار،ج17،ص181

عمر طبیعی

16- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: کسی که می خواهد در این جهان ناپایدار باقی بماند و با عمر طبیعی زیست کند چند نکته را مراعات نماید: هر روز صبح به قدر کافی غذا بخورد و کفشی بپوشد که پا را نزند و با آن به راحتی راه برود، لباس سبک در برکند که خسته نشود، و عمل جنسی را تقلیل دهد و کمتر با زنان بیامیزد.

منبع: وسائل، ابواب مقدمات النکاح، باب107، ص311

پست ترین ایام عمر

17- و خدا شما را آفرید، سپس جان شما را می گیرد، و برخی از شما به پست ترین دوران عمر می رسد تا (سرانجام) هرچه را آموخته است از یاد ببرد. به راستی خدا دانای تواناست.

منبع: سوره ی نحل-70

18- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که به صد سالگی می رسد در آن موقع به انحطاط نهایی پیری و پست ترین ایام عمر رسیده است.

منبع: تفسیر برهان، ص 578

19- در حدیث دیگر آمده است که پست ترین درجه ی انحطاط عمر در پیری آنستکه عقل آدمی آنقدر تنزّل نماید که به سر حدّ عقل کودک هفت ساله برسد.

منبع: بحار،ج15،جزء3،ص164

20- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرموده اند: پیری، آخرین قرارگاه فنا و هلاکت است.

منبع: غررالحکم،ص54

بروز صفات در پیری

21- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: فرزند آدم به پیری می رسد، ولی دو صفت در وجودش جوان می شود و شکوفان می گردد. یکی حرص است و دیگری آرزو.

منبع: تحف العقول،ص56

22- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرموده اند: وقتی افراد عاقل، پیر می شوند نیروی عقل در نهادشان جوان می گردد و موقعیکه اشخاص جاهل به پیری می رسند جهل ونادانی در وجودشان جوان می شود.

منبع: فهرست غرر،ص189

23- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرموده اند: خداوند، پیر نادان، ثروتمند ستمکار، و فقیر و متکبر را دشمن دارد.

منبع: بحار، ج1،ص31

24- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرموده اند: پیر سالخورده و ناتوان در دنیاطلبی جوان و تواناست.

منبع: مجموعه ی ورام،ج1،ص278

25- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرموده اند: ای آنکه موی سفید و دل سیاه داری بهوش باش که پیش رویت عذاب الهی و پشت سرت ملک الموت است. می خواهی چه کنی؟ روزی بچه بودی و نادان، روز دیگر جوان بودی، گناهکار، امروز پیر هستی و ریاکار، تو اکنون کجایی و در چه حالی؟ پس اعمال خوب و پسندیده است کجاست؟

منبع: مشکوة الانوار،ص169

26- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرموده اند: مبغوض ترین مردم در پیشگاه خداوند پیرمرد زناکار است.

منبع: فهرست غرر،ص148

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


یکشنبه ۱٤ تیر ۱۳٩٤ ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت