حدیث
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سرباز آقا - سه‌شنبه ٢٤ شهریور ۱۳٩٤

1- خداوند متعال به حضرت داود (علیه السّلام) وحی فرمود: ای داود! دانشمند (معلم موفق) به این صفات نیازمند است: عقل، ملایمت و مدارا دلسوزی و خلوص نیت، بردباری و شکیبایی، بخشندگی و قناعت. و دانشجو به این صفات: رغبت به تحصیل، اراده، فرصت و آسودگی خاطر، انجام فرائض مذهبی، خداترسی، حافظه، پایداری و دور اندیشی.

منبع: البحار 2/32

دنیا پرستها

2- خداوند به حضرت داود پیغمبر(علیه السّلام) وحی فرستاد: درباره ی عالمی که علائق دنیوی و شهوات مادّی او را مست کرده است از من پرسش مکن، اینان راهزنانی بر بندگان من هستند.

منبع : لئالی الاخبار ص 192

تواضع

3- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: خدا به موسی (علیه السّلام) وحی کرد که ای موسی می دانی چرا تو را برای سخن گفتن برگزیدم در برابر همه خلقم؟ عرض کرد: پروردگارا برای چه بوده است؟ فرمودند: خدا ی تبارک و تعالی به او وحی کرد که ای موسی، به راستی من بنده هایم را زیر و رو کردم و در میان آنها چون تو کسی که خود را خوار و زبون من داند نیافتم، ای موسی، تو وقتی نماز گذاری گونه ات را بر خاک نهی یا فرمود: بر زمین نهی.

منبع: اصول کافی جلد 4 ص 371

4- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: در آنچه خدا عزوجل به داود(علیه السّلام) وحی کرد این بود که: ای داود، چنانچه نزدیک تر مردم به خدا تواضع کنانند، همچنان دور تر مردم از خدا بزرگی فروشانند.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 373

5- خدای متعال به حضرت داود (علیه السّلام) فرمود: ای داود، اگر روی گردانان از من چگونگی انتظارم برای آنان، مدارایم با آنان و اشتیاق مرا به ترک معصیت هایشان می دانستند، بدون شک از شوق آمدن به سوی من می مردند و بندبند وجودشان از محبّت من از هم می گسست.

منبع : میزان الحکمه، ج4،محمد محمدی ری شهری، ص 2797

6- خداوند فرزندان آدم را این گونه ندا می دهد: ای فرزندان آدم، من بی نیازی هستم که نیازمند نمی شوم مرا در آنچه به تو امر کرده ام اطاعت کن تا تو را چنان بی نیاز کنم که نیازمند نشوی ای فرزند آدم، من زنده ای هستم که نمی میرم مرا در آنچه به تو امر کرده ام اطاعت کن تا تو را زندگی بخشم که نمیری ای فرزند آدم، من به هر چه می گویم ((باش))، می شود مرا در آنچه به تو امر کرده ام اطاعت کن تا تو را چنان قرار دهم که به هر چیزی بگویی ((باش))، بشود.

منبع : عدّة الدّاعی، ابن فهد حِلّی، ص 291(به نقل از کتاب ((به سوی خودسازی)) از استاد مصباح یزدی، ص 183)


7- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: خداوند به داود(علیه السّلام) وحی کرد هر بنده ای از بندگانم به جای پناه بردن به دیگری با نیّت خالص به من پناه آورد، از کارش چاره جویی می کنم، گرچه همه ی آسمان و زمین و هرچه در آن هاست، علیه او برخیزند.

منبع :کافی،ج3،ص106

شاد کردن مومنان

8- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: خدا عزوجل به داود(علیه السّلام) وحی کرد که: به راستی بنده ای از بندگانم یک حسنه آورد و من بهشتم را بر او مباح می کنم، داود عرض کرد: پروردگارا، این حسنه چیست؟ فرمودند: به دل بنده ی مومنم شادی آورد هر چند که با یک خرما باشد، داود عرض کرد: پروردگارا، سزا است هر که تو را شناسد، امیدش را از تو نبرد.

منبع :اصول کافی، ج4، ص 563

فایده ی فرزند

9- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: عیسی به قبری گذشت که صاحبش را عذاب می کردند، سال بعد از کنار همان قبر گذشت صاحبش را عذاب نمی کردند، از آن حال سوال کرد از پروردگار خود، وحی به او رسید که در این سال فرزند شایسته ی او به حد بلوغ رسید و راهی را اصلاح کرد و یتیمی را جا داد و به این سبب او را به خاطر کار خوب فرزندش آمرزیدم. پس حضرت فرمودند: میراثی که برای خدا از بنده می ماند فرزندی است که بعد از او عبادت خدا کند.

منبع: حیلة المتّقین ص 64

روا کردن حاجت مومن

10- محمد بن قیس گوید: حضرت امام محمّد باقر(علیه السّلام) فرموده اند: خدا عزوجل به موسی (علیه السّلام) وحی کرد که: به راستی برخی از بندگانم با خوش کرداری به من نزدیکی جویند تا به جایی که او را در بهشت مختار نمایم و حاکم سازم. موسی عرض کرد: بار خدایا این حسنه چیست؟ در پاسخ گفت: با برادر مومنش در برآوردن حاجت او راه برود چه برآید و چه برنیاید.

منبع:ص اصول کافی، ج 4،  583

کوشش در حاجت مومن

حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: خدا عزوجل می فرماید: خلق عیال منند و دوست داشتنی ترین آنها نزد من مهربانتر بدانها است و کوشاتر در حوائج آنها.

منبع: اصول کافی، ج 4، ص591

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت