حدیث
کلمات کلیدی مطالب

  • خداوند فرزندان آدم را این گونه ندا می دهد: ای فرزندان آدم، من بی نیازی هستم که نیازمند نمی شوم مرا در آنچه به تو امر کرده ام اطاعت کن تا تو را چنان بی نیاز کنم که نیازمند نشوی ای فرزند آدم، من زنده ای هستم که نمی میرم مرا در آنچه به تو امر کرده ام اطاعت کن تا تو را زندگی بخشم که نمیری ای فرزند آدم، من به هر چه می گویم ((باش))، می شود مرا در آنچه به تو امر کرده ام اطاعت کن تا تو را چنان قرار دهم که به هر چیزی بگویی ((باش))، بشود.

منبع : عدّة الدّاعی، ابن فهد حِلّی، ص 291(به نقل از کتاب ((به سوی خودسازی)) از استاد مصباح یزدی، ص 183)

  • خدای متعال به حضرت داود (علیه السّلام) فرمود : ای داود، اگر روی گردانان از من چگونگی انتظارم برای آنان، مدارایم با آنان و اشتیاق مرا به ترک معصیت هایشان می دانستند ، بدون شک از شوق آمدن به سوی من می مردند و بندبند وجودشان از محبّت من از هم می گسست.

منبع : میزان الحکمه، ج4،محمد محمدی ری شهری، ص 2797  • [خداوند متعال به حضرت داود (ع) وحی فرمود : ای داود!] دانشمند (معلم موفق) به این صفات نیازمند است : عقل٬ ملایمت و مدارا دلسوزی و خلوص نیت٬ بردباری و شکیبایی٬ بخشندگی و قناعت. و دانشجو به این صفات : رغبت به تحصیل٬ اراده٬ فرصت و آسودگی خاطر٬ انجام فرائض مذهبی٬ خداترسی٬ حافظه٬ پایداری و دور اندیشی.

منبع : البحار 2/32

دنیا پرستها

  • خداوند به داود پیغمبر وحی فرستاد : درباره ی عالمی که علائق دنیوی و شهوات مادّی او را مست کرده است از من پرسش مکن ، اینان راهزنانی بر بندگان من هستند.

منبع : لئالی الاخبار ص 192

تواضع

  • امام صادق (علیه السّلام) فرمودند : خدا به موسی (علیه السّلام) وحی کرد که ای موسی می دانی چرا تو را برای سخن گفتن برگزیدم در برابر همه خلقم؟ عرض کرد : پروردگارا برای چه بوده است ؟ فرمودند : خدا ی تبارک و تعالی به او وحی کرد که ای موسی ، به راستی من بنده هایم را زیر و رو کردم و در میان آنها چون تو کسی که خود را خوار و زبون من داند نیافتم ، ای موسی ، تو وقتی نماز گذاری گونه ات را بر خاک نهی یا فرمود: بر زمین نهی.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 371

  • امام صادق (علیه السّلام) فرمودند : در آنچه خدا عزوجل به داود(علیه السّلام) وحی کرد این بود که: ای داود، چنانچه نزدیک تر مردم به خدا تواضع کنانند، همچنان دور تر مردم از خدا بزرگی فروشانند.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 373

 


یکشنبه ٢٥ اسفند ۱۳٩٢ ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت