حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 


 

ارزش فرصت

1- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: در ایّام زندگی شما، لحظاتی فرا می رسد که در معرض نسیم حیات بخش الهی قرار می گیرید، و فرصت مناسبی بدست می آورید، بکوشید که از آن فرصتها استفاده کنید، و خویشتن را در مسیر فیض الهی قرار دهید.

منبع: محجة البیضاء5، ص 15

2- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: آن کس که به رویش در خیری گشوده شد غنیمت بشمارد، و از فرصت استفاده کند، زیرا نمی داند چه وقت آن در به رویش بسته می شود.

منبع: مستدرک 2، ص 350

3- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: که فرشته ی الهی هر شب به جوانان بیست ساله ندا می دهد کوشش و جدیّت کنید و برای نیل به کمال و سعادت مجاهده نمایید.

منبع:مستدرک 2،ص 353

4- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: بر مرد با ایمان لازم است که از نیروی خود به نفع خویشتن استفاده نماید، از دنیای خود برای آخرت خویش، و در جوانی خود پیش از فرا رسیدن ایّام پیری، و در زندگی پیش از مرگ.

منبع:وسائل4،ص30

5- روای از حضرت امام هادی (علیه السّلام) معنی حزم و محکم کاری را سوال کرد، در جواب فرمودند: حزم عبارت از این است که فرصت خیر را مغتنم بشماری و بقدر ممکن در استفاده از آن تسریع نمایی.

منبع: مستدرک2 ص 350

استفاده از فرصت

6- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به ابی ذر غفاری فرمودند: پنج چیز را پیش از پنج چیز غنیمت بشمار، جوانیت را قبل از پیری، سلامتت را قبل از از بیماری، تمکّنت را قبل از تهیدستی، فراغتت را قبل از گرفتاری، زندگانیت را قبل از مرگ.

منبع:بحار17،ص23

7- حضرت امام صادق (علیه السّلام) از پدران خود، در تفسیر آیه ی (( ولا تَنسَ نَصیبَکَ مِنَ الدُّنیا)) روایت کرده اند که سلامت، نیرومندی، فراغت، جوانی، نشاط، و بی نیازی خود را فراموش منما، در دنیا از آنها بهره برداری کن و متوجّه باش که از آن سرمایه های عظیم به نفع معنویّات و آخرت خود استفاده نمایی.

منبع: کتاب جعفریات، ص 176


8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: دریاب جوانیت را قبل از پیری، و سلامتت را قبل از بیماری.

منبع: نهج البلاغه فیض، ص 1086

9- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: فرصت مانند ابر از افق زندگی می گذرد، مواقعی که فرصتهای خیری پیش می آید غنیمت بشمارید و از آنها استفاده کنید.

منبع: غررالحکم،ص340

10- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: فرصت خیلی زود می گذرد و دیر بر می گردد.

منبع: غررالحکم،ص 89

11- حضرت امام مجتبی (علیه السّلام) فرموده اند: ای فرزند آدم تو از روزی که شکم مادر را ترک گفتی و به زمین قدم گذاردی پیوسته سرگرم نابود ساختن عمر خویشتن هستی. از فرصت زندگی استفاده کن و از آنچه اکنون در دست داری برای منازلی که در پیش داری بهره بردار که افراد با ایمان از دنیا زاد و توشه برای فردای خود تهیه می کنند و افراد بی ایمان تنها از آن لذّت و کامروایی می خواهند.

منبع: سفینه،(وعظ)،ص671

12- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: احادیث اسلامی را به نوجوانان خود بیاموزید و در انجام این وظیفه ی تربیتی، تسریع نمایید پیش از آنکه مخالفین گمراه، بر شما پیشی گیرند و سخنان نادرست خویش را در ضمیر پاک آنان جای دهند و گمراهشان سازند.

منبع:کافی6،ص47

فرصت از دست داده

13- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: در ایام سلامت بدن، سرمایه ای مهیا نکردند و در اولین فرصتهای زندگی و نیرومندی درس عبرتی نگرفتند و درخشنده ترین ایام عمر را به رایگان از دست دادند، آیا کسی که در جوانی اهل تن پروری بوده می تواند در پیری جز شکستگی و ذلت انتظاری داشته باشد؟

منبع: نهج البلاغه فیض، ص 180

14- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: چه نزدیک است دنیا را گذران و رفتن و چه نزدیک است جوانی را، پیری و درهم شکستن.

منبع: غررالحکم،ص754

15- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که خویشتن را به کارهای غیر ضروری سرگرم کند با این عمل، کارهای ضروری خود را ضایع و تباه نموده است.

منبع:غررالحکم، 661

16- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: دنیای گذران چشم انداز نهایی کوردل و ناآگاه است و عوالم بعد از آن را نمی بیند. اما انسان بصیر و بینا آینده را هم می نگرد و می داند مقرّ ثابت و خانه ی دائمی انسان در وراء این جهان است. انسان بصیر از دیدگاه دنیا به عالم بعد از مرگ نیز توجه دارد و فاقد بصیرت، تنها به دنیا چشم دوخته است. انسان بصیر از این منازل بعد از مرگ، ذخیره و زاد تهیه می کند و کوردل فقط برای دنیا توشه بر می دارد.

منبع: نهج البلاغه، خطبه ی 133

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


پنجشنبه ۱۳ فروردین ۱۳٩٤ ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت