حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 


 

آرزو های مطلوب

1- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: آرزو برای امت من رحمت است چه اگر آرزو نمی بود هیچ مادری فرزند خود را شیر نمی داد و هیچ باغبانی درختی نمی نشاند.

منبع: سفینه (( امل)) ص 30

2- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آن کس که خود را به مسائل زائد و غیر لازم سرگرم کند از مهمات واقعی زندگی که آرزو دارد باز می ماند.

منبع: غررالحکم، ص 669

آرزوهای موهوم

3- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: برای امت خود از دو چیز بیش از هر چیز خائف و ترسانم، اول هوای نفس و دوم آروزی دراز.

منبع: سفینه،جلد2،((هوی))،ص728

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: به چیزی که شایسته ی آن نیستی طمع و تمنی نداشته باش.

منبع: غررالحکم،ص 710

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که شرافت باطنی و گوهر انسانی خود را بشناسد، این شناسایی او را از پستی های شهوت و آروزهای باطل مصون خواهد داشت.

منبع: غررالحکم ص 800- 184

6- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: بهترین داروی شفا بخش ترک آرزوهای نابجا است.

منبع: غررالحکم ص 800- 184

7- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که آرزو را دراز گرداند رفتار خود را ضایع و بد ساخته است.

منبع: نهج البلاغه، کلمه ی 35

8- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: فرزند آدم به پیری می رسد، ولی دو صفت در وجودش جوان می شود و شکوفا می گردد. یکی حرص است و دیگری آرزو.

منبع: تحف العقول، ص 56

9- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند:تکیه کردن بر آرزو ابلهی و حماقت است.

منبع: غررالحکم،ص 726

 


10- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که از پی آرزوهای بی حساب خود روان گردد بسوی سقوط قطعی و مرگ لغزیده است.

منبع: سفینه (امل) ص 30

11- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: رغبت و تمایل شدید، کلید ناراحتی و مرکب خستگی و فرسودگی است.

منبع: نهج البلاغه، کلمه 363

12- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: نتیجه ی علاقه و رغبت زیاد، خستگی و تعب است.

منبع: غررالحکم، ص 361

13- حضرت امام علی (علیه السّلام) در ضمن نصایح خود به حضرت مجتبی فرموده اند: فرزند عزیز بپرهیز از اینکه برآرزوهای نفسانی خویشتن اعتماد نمایی زیرا تکیه به آرزوها متاع مردم احمق و کم خرد است.

منبع: نهج البلاغه فیض ص 922

14- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند:آرزوهای زیاد، ناشی از فساد عقل آدمی است.

منبع: غررالحکم، ص 561

15- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که به دنیا دل بسته و در بند علاقه اش اسیر است همواره گرفتار سه حالت است روحی است: غصه و اندوهی که هرگز از صفحه ی دلش زدوده نمی شود، آرزویی که هرگز برآورده نمی گردد و امیدی که هرگز به آن دست نمی یابد.

منبع:کافی،جلد2،ص320

16- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: اشخاص عاقل به سعی و کوشش خود تکیه می کنند ولی مردان نادان به آمال و آرزوهای خویشتن متکی هستند.

منبع: غررالحکم ص 43

پرهیز از آرزوهای طولانی و هواپرستی

17- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرمودند: ای مردم! همانا برای شما از دو چیز می ترسم: هواپرستی و آرزوهای طولانی. امّا پیروی از خواهش نفس، انسان را از حق باز می دارد، و آرزوهای طولانی، آخرت را از یاد می برد. آگاه باشید! دنیا به سرعت پشت کرده و از آن جز باقیمانده ی اندکی از ظرف آبی که آن را خالی کرده باشند، نمانده است. بهوش باشید که آخرت به سوی ما می آید، دنیا و آخرت، هریک فرزندانی دارند. بکوشید از فرزندان آخرت باشید، نه دنیا، زیرا در روز قیامت، هر فرزندی به پدر ومادر خویش باز می گردد. امروز هنگام عمل نه حسابرسی، و فردا روز حسابرسی است نه عمل.

منبع: نهج البلاغه، خطبه 42

18- حضرت امام علی (علیه السّلام) به پیروان خود می فرمایند: من از دو چیز بیش از هر چیز بر شما می ترسم : یکی پیروی از تمایلات نفس و دیگر آرزوی دراز.

منبع : غررالحکم ص 407

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


جمعه ٢ امرداد ۱۳٩٤ ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت