حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 


 

قدرت تحقق دادن اراده

1- که به راستی ما انسان را به نیکوترین ساختار آفریدیم(4)، سپس او را (به سبب کفرش) به پست ترین درکات بازگردانیدیم(5)، مگر آنها که ایمان آورده اعمال صالح کردند که برایشان پاداشی بی پایان است(6).

   منبع: سوره ی تین آیه 4 تا 6

2- ... بی تردید خداوند سرنوشت قومی را تغییر نمی دهد تا آنها وضع خود را تغییر دهند ...

منبع:سوره ی رعد آیه 11

انسان آزاد

3- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: انسان آزاد اگر به بردگی بندگان خود تن در دهد بهتر از آن است که بنده ی شهوات خویش گردد.

منبع: شرح ابن ابی الحدید، جلد 20، ص 334، کلمه ی 832

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) به فرزندش حضرت مجتبی (علیه السّلام) فرمودند: فرزند عزیز، بنده و برده ی هیچ کس مباش، خداوند تو را آزاد آفریده است.

منبع: نهج البلاغه ملا فتح الله ص 450

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آزاد کسی است که بتواند شهوات ناروا را ترک گوید.

منبع: تحف العقول ص 89

6- ابی بصیر گوید از حضرت امام صادق (علیه السّلام) شنیدم که فرمودند: آزاد مرد، در همه ی حالات، آزاد است، اگر مصیبتی دچار شود صبر می کند، اگر گرفتار هجوم بلا گردد شکست نمی خورد، آزاد مرد اگر اسیر شود، ستم بیند، آسایشش به سختی مبدّل گردد، باز هم آزاد است، چنانکه به روح آزاد یوسف صدیق آسیبی نرسید، با آنکه ببردگی رفت، اسیر شد، ستم دید، همچنین تاریکی زندان، وحشت حبس، و مصائب دیگری که دامنگیر آن مرد الهی شد، ضرری به شخصیت روحی وی نزد، و سرانجام خداوند بر او منت گذارد، به اوج عظمت  و اقتدارش رسانید و فرمانروای جبار مصر را، که روزی مالک یوسف صدیق بود، به بندگی و غلامی وی در آورد.

منبع: کافی، جلد 2 ص 89


شرایط آزادی

7- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: عزت مردم با ایمان در بی نیازی از مردم است و آزادی و شرافت در پرتو قناعت بدست می آید.

منبع: مجموعه ی ورام1، ص 169

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آن کس که به انجام شرایط آزادی قیام کند شایسته ی آزادی است و هرکس که از مقررات آزادی سر باز زند و در اجرای وظایف، کوتاهی کند به بندگی و بردگی بر می گردد.

منبع: غررالحکم، ص 661

9- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آزادی و آزادگی منزه از غِش و فریب کاری است.

منبع: فهرست غرر، ص 59

خطر آزادی غرایز

10- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: بنده ی شهوت اسیری است که هرگز آزادی نخواهد داشت.

منبع: غررالحکم 499

11- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: نفس خود را از تمایلات مضرّش بازدار پیش از آن که مرگت فرا رسد و جان از تنت مفارقت نماید، و در راه آزادی نفس خویش کوشش کن همانطور که در طلب معاش خود مجاهده می کنی که نفس تو در گرو اعمال تو خواهد بود.

منبع: مستدرک 2 ص 310

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


شنبه ۸ فروردین ۱۳٩٤ ساعت ۸:۱٧ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت