حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 

 

ورع: خودداری کردن از ارتکاب ممنوعات و محظورات اخلاقی

تقوا: علاوه بر خودداری از محرمات، از ارتکاب شبهات هم خودداری کند.

صدق: حتی از انجام برخی امور مجاز و مباح بپرهیزد.

1- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که  در مقابل شیفتگان دنیا اظهار ذلت کند و برای دلباختگان مال ومقام تن به خواری بدهد با این عمل، جامه تقوی و پا کی را را از بر خود به در آورده است.

منبع:فهرست غرر،ص126

2- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: آن کس که می خواهد عزیزترین مردم باشد باید از گناه اجتناب  نماید و به تقوی وپرهیزکاری بگراید.

منبع:بحار جلد17 ص48

3- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آن کس که دوست دارد بدون ثروت، غنی باشد و بدون سلطنت عزیز  باشد وبدون عشیره وخانواده تنها نباشد البته باید از ذلت گناهکاری خارج گردد وبه محیط عزّ اطاعت الهی وارد شود.

منبع:کافی1، ص 163

4- از حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) سوال شد که فردای قیامت نجات در چیست؟ حضرت در جواب فرمودند: نجات تنها در این است که با خداوند از در خدعه و فریب وارد نشوید  که خداوند با شما خدعه نماید. زیرا هرکس با خدا خدعه کند خدا با او خدعه خواهد کرد و ایمانش را از وی سلب می کند. کسی که با خدا خدعه می کند اگر درست بفهمد در واقع خود را فریب داده است. گفته شد یا رسول الله چگونه با خدا خدعه می کند؟ فرمودند: فریضه ای را که خداوند بدان امر فرموده انجام می دهد ولی در نیت غیر خدا را اراده می نماید. سپس فرمودند: راه تقوی در پیش گیرید و از ریا بپرهیزید که ریا شرک به خداوند است و ریاکار در قیامت به چهار اسم خوانده می شود: ای کافر، ای فاجر، ای مکار، ای زیانکار، اعمالت بر باد رفت و اجرت باطل شد.

منبع: سفینه 1، ((رأی))، ص 499

5- مردی به حضرت امام حسن (علیه السّلام) عرض کرد دختری درم، به نظر شما با که وصلت کنم. فرمودند: با کسی که متقی و با ایمان باشد. چه اگر او را دوست بدارد مورد احترامش قرار می دهد و اگر دشمنش بدارد به وی ستم نمی کند.

منبع: المستطرف، جلد2، ص 218

6- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: به شما سفارش می کنم پرهیزکار باشید و با ارتکاب گناه، مردم را بر خود مسلط نکنید و خویشتن را دچار ذلت و خواری ننمایید.

منبع: وسائل جلد3، ص 202


7- حضرت امام علی (علیه السّلام) به کمیل بن زیاد توصیه فرمودند: که در هر حال به حق سخن گوی، پرهیزکاران را دوست بدار، گناهکاران را ترک گوی، با منافقین میامیز و با خیانتکار رفاقت مکن.

منبع: مستدرک2، ص 362

8- خداوند در قرآن شریف فرموده است: به حقیقت تقوی، پرهیزگار شوید. ابی بصیر معنی این آیه را از حضرت امام صادق (علیه السّلام) سوال کرد. حضرت در جواب فرمودند: متقی حقیقی کسی است که پیوسته مطیع اوامر الهی باشد، هرگز گناه نکند، همواره در یاد خدا باشد، هرگز حق را فراموش ننماید، تمام نعمت های الهی را شاکر باشد، هرگز کفران نعمت نکند.

منبع: معانی الاخبار ص 240

9- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: تقوا، چونان مرکب های فرمانبرداری هستند که سواران خود را، عنان بر دست، وارد بهشت جاویدان می کنند.

منبع: نهج البلاغه، خطبه 16

10- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آن چه بر اساس تقوا پایه گذاری شود، نابود نگردد. کشتزاری که با تقوا آبیاری شود، تشنگی ندارد. مردم! به خانه های خود روی آورید، مسائل میان خود را اصلاح کنید، توبه و بازگشت پس از زشتی ها میسّر است. جز پروردگار خود، دیگری را ستایش نکنید و جز خویشتن خویش دیگری را سرزنش ننمایید.

منبع: نهج البلاغه، خطبه 16

11- عمرو بن سعید نبن هلال ثقفی، گوید: به حضرت امام صادق (علیه السّلام) گفتم: من چند سال یک بار به شما برخورم، چیزی به من بگو که بدان کار کنم. فرمودند: به تو سفارش کنم به تقوی از خدا و ورع و کوشش و بدان که کوشش بی ورع سود ندهد.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 233

12- خداوند در قرآن شریف فرموده است: به حقیقت تقوی، پرهیزگار شوید. ابی بصیر معنی این آیه را از حضرت امام صادق (علیه السّلام) سوال کرد. حضرت در جواب فرمودند: متقی حقیقی کسی است که پیوسته مطیع اوامر  الهی باشد، هرگز گناه نکند، همواره در یاد خدا باشد، هرگز حق را فراموش ننماید، تمام نعمت های الهی را شاکر باشد، هرگز کفران نعمت نکند.

منبع: معانی الاخبار،ص240

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


شنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٤ ساعت ٩:٤٥ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت