حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 

 

1- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: تواضع، بر آدمی جز رفعت مقام نمی افزاید، فروتنی کنید امید است مشمول فیض و رحمت الهی واقع شوید.

منبع: مجموعه ی ورام جلد 1 ص 201

2- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: فروتنی و تواضع، مایه ی اصلی هر شرف محبوب  و مقام بلند است.

منبع: محجة البیضاء6، ص 225

3- حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) بر مرد سیاه چهره و بد منظری گذر کرد، بر وی سلام نمود و کنارش نشست، مدتی با او سخن گفت، سپس آمادگی خود را در قضاء حوائجش اعلام فرمودند. بعضی که ناظر جریان بودند عرض کردند یابن رسول الله، آیا با چنین شخصی می نشینی و از حوائج او سوال می کنی؟ حضرت در جواب فرمودند: این مرد سیاه چهره بنده ایست با ما در بلاد خدا، حضرت آدم بهترین پدران، و آیین اسلام بهترین ادیان، ما و او را بهم ربط داده است.

منبع:تحف العقول ص 413

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: تکبّر کردن با افراد متکبّر، خود عین تواضع است.

منبع: شرح ابن ابی الحدید، جلد20، کلمه ی 410، ص 298

5- مردی از اهل بلخ می گوید: در سفری که حضرت علی بن موسی الرضا (علیهما السّلام) به خراسان می رفت من با آن حضرت بودم. روزی در کنار سفره ی خود تمام نوکرها و غلامان سیاه و سفید را برای صرف غذا جمع کرد. عرض کردم بهتر بود برای غلامان و نوکرها سفره ی جداگانه ای می گستردند. فرمودند: ساکت باش، خدای همه یکی است، مادر و پدر همه یکی است، پاداش و کیفر هرکس بسته به طرز عمل او است.

منبع: سفینه(وضع) ص 667

6- معاویه بن عمار از حضرت امام صادق (علیه السّلام) گوید: شنیدم می فرمودند: به راستی در آسمان دو فرشته اند که بر بنده گماشته اند، هر که برای خدا تواضع کند او را بالا برند و هر که تکبر کند او را پست کنند.

منبع : اصول کافی جلد 4،ص 367

7- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) یک شب پنجشنبه ای در مسجد قبا افطار کرد و فرمودند: نوشابه ای هست؟ اوس بن خولی انصاری قدحی شیر آمیخته با عسل برایش آورد و چون آن را به لب گرفت دورش کرد، سپس فرمودند: دو نوشیدنی است که یکی از آنها بس است ، نه آن را می نوشم و نه حرامش می کنم ولی برای خدا تواضع می نمایم، زیرا هر که برای خدا تواضع کند، خدایش بالا برد و هر که بزرگی ورزد خدایش پست کند و هر که در زندگی میانه روی کند خدایش روزی دهد و هر که ولخرجی کند، خدایش دریغ دارد و هر که بسیار یاد مرگ کند خدایش دوست دارد.

منبع : اصول کافی جلد 4،ص 367


8- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: از تواضع این است که در نشستن به پایین مجلس راضی باشی و به هر که برخوری سلام کنی و طول دادن بحث و مجادله را وانهی گرچه حق با تو باشد و خوش نداشته باشی که تو را به تقوی بستایند.

منبع : اصول کافی جلد 4،ص 369

9- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: خدا به موسی (علیه السّلام) وحی کرد که ای موسی می دانی چرا تو را برای سخن گفتن برگزیدم در برابر همه خلقم؟ عرض کرد: پروردگارا برای چه بوده است ؟ فرمودند: خدا ی تبارک و تعالی به او وحی کرد که ای موسی، به راستی من بنده هایم را زیر و رو کردم و در میان آنها چون تو کسی که خود را خوار و زبون من داند نیافتم، ای موسی، تو وقتی نماز گذاری گونه ات را بر خاک نهی یا فرمود: بر زمین نهی.

منبع : اصول کافی جلد 4،ص 371

10- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: به راستی از تواضع است که مردی به جایی نشیند که پست تر از مقام شرافت او است.

منبع : اصول کافی جلد 4،ص 371

11- حضرت امام صادق (علیه السّلام) به مردی از اهل مدینه نگریست که برای عیال خود چیزی خریده بود و با خود می برد و چون او را دید شرمنده شد، حضرت امام صادق (علیه السّلام) به او فرمودند: آن را برای عیال خود خریدی و به دوش خود کشیدی تا برایشان ببری، هلا سوگند به خدا اگر مردم خرده گیر مدینه نبودند من هم دوست داشتم چیزی برای عیال خود بخرم و به دوش خودم برایشان ببرم.

منبع : اصول کافی جلد 4،ص 371

12- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: در آنچه خدا عزوجل به داود وحی کرد این بود که: ای داود، چنانچه نزدیک تر مردم به خدا تواضع کنانند، همچنان دور تر مردم از خدا بزرگی فرشانند.

منبع : اصول کافی جلد 4،ص 373

13- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرمودند: تواضع این است که به مردم احترامی کنی و به مردم آن را بدهی که دوست داری به تو بدهند. و در روایت دیگر گوید، گفتم: اندازه ی تواضعی که چون بنده ای به جا آرد متواضع است چیست؟ در پاسخ فرمودند : تواضع درجاتی دارد از آن جمله این که مرد اندازه ی خود را بداند و آن را در جای شایسته بدان فرود آورد و دلی سالم داشته باشد و نخواهد به کسی چیزی دهد جز آنچه خواهد به او داده شود، اگر بدی از کسی دید به خوبی آن را جلو گیرد، خشم خود فرو خورد، از مردم گذشت کن باشد و خدا احسان کننده ها را دوست دارد.

منبع : اصول کافی جلد 4،ص 375

14- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: فروتنی و تواضع، مایه ی اصلی هر شرف محبوب و مقام بلند است.

منبع : محجة البیضاء 6 ، ص225

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


یکشنبه ۱۱ امرداد ۱۳٩٤ ساعت ٧:٠٥ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت