حدیث
 

 

اخلاق ناپسند

ظلم و ظالم

  • یکی از جملات وصایای حضرت امام علی (علیه السّلام) اقامه ی عدل و حمایت از مظلوم بود،به فرزندان خود فرمودند: فرزندان عزیز همواره دشمن متجاوزین وستمگران و یار مظلومان و ستمدیدگان باشید.

منبع: نهج البلاغهفیض،ص968

  • حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: از رفاقت و همبستگی سه گروه بر حذر باش. خائن، ستمکار و سخن چین. کسی که روزی به نفع تو خیانت می کند روز دیگر به ضرر تو خیانت خواهد کرد، کسی که برای تو به دیگری ستم می نماید طولی نمی کشد که به شخص تو ستم می کند و کسی که از دیگران نزد تو نمامی کند عنقریب از تو نزد دیگران نمامی خواهد کرد.

منبع: تحف العقول، ص 316

  • حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: زمانی که عدل و داد در جامعه ، بیش از ظلم و ستم باشد در آن موقع حرام است که آدمی به کسی گمان بد ببرد مگر وقتی که آن بدی از وی معلوم و مشهود گردد، و زمانی که ظلم و بیدادگری بر عدل و داد غلبه داشته باشد سزاوار نیست احدی گمان خوب به کسی ببرد مگر وقتی که آن خوبی از او معلوم شود.

منبع: بحار،ج17،ص216

  • حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: هرکس عنان نفس خویشتن را رها کند و درِ اعمال تمنیّات مضرّش آزاد بگذارد نفس متجاوز و سرکش، او را به راهای تاریک و خطرناک می برد و موجبات تباهی و سقوطش را فراهم می سازد.

منبع: غررالحکم،ص705


سه‌شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٢ ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا