حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 


 

فرمانبرداری

1- حضرت امام جواد (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که از هوای نفس خود اطاعت نماید با این عمل آرزوی دشمن خویش را برآورده است.

منبع: سفینه2 ،هوی،ص728

2- خداوند در قرآن شریف فرموده است: به حقیقت تقوی، پرهیزگار شوید. ابی بصیر معنی این آیه را از حضرت امام صادق (علیه السّلام) سوال کرد. حضرت در جواب فرمودند: متقی حقیقی کسی است که پیوسته مطیع اوامر  الهی باشد، هرگز گناه نکند، همواره در یاد خدا باشد، هرگز حق را فراموش ننماید، تمام نعمت های الهی را شاکر باشد، هرگز کفران نعمت نکند.

منبع: معانی الاخبار،ص240

3- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرموده اند: کسی که بدون حق و صلاحیت خواستار ریاست باشد باید به حق و درستی از اطاعت مردم محروم بماند.

منبع: تحف العقول، ص 321

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که دوست دارد بدون ثروت، غنی باشد و بدون سلطنت عزیز باشد و بدون عشیره و خانواده تنها نباشد البته باید از ذلت گناهکاری خارج گردد و به محیط عزّ اطاعت الهی وارد شود.

منبع: غررالحکم،ص692

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند:از تمایلات ناروای خود اعراض کنید و شهوات نفسانی را ترک گویید که شما را به وادی گناهکاری می کشاند و بطور غافلگیر در آغوش ناپاکی و سیئاتتان می افکند.

منبع: فهرست غرر،ص186

6- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: اطاعت از انگیزه های شرور و بدیها پایان کارها را فاسد و تباه می سازد.

منبع: غررالحکم،ص470

7- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: نفس متجاوز و سرکش خویش را با ترک عادات ناپسند خوار نمایید و به انجام اوامر الهی وادارش سازید و بار غرامتهای تخلفش را بر وی تحمیل نمایید، با ارتکاب مکارم اخلاق زینتش کنید و از پلیدیهای گناه مصونش دارید.

منبع: غررالحکم،ص 407

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: اگر از هوای نفست اطاعت نمایی کور و کرت می کند.

منبع: غغرالحکم،ص287


9- حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرمودند: به خدا سوگند ما از جانب خدا برائتی نداریم، و میان ما و خداوند خویشی نیست و ما را بر خدا حجتی نباشد، و جز با اطاعت خدا نزدیک نشویم. پس هر یک از شما که فرمانبردار خدا باشد، ولایت ما سودش رساند و هر یک از شما که خدا را نافرمانی کند، ولایت ما سودش نرساند. وای بر شما فریب نخورید! وای بر شما فریب نخورید.

منبع : وسائل الشیعه 11/185

10- حضرت امام هادی (علیه السّلام) می فرمایند: هر کس از خدا بترسد، هیبت او در دلها می نشیند، و هر که خدا را فرمان بَرَد، فرمانش می برند. کسی که آفریدگار را اطاعت کند، از خشم آفریدگار باکی ندارد و هر کس آفریدگار را به خشم آورد، یقین کند که به خشم مخلوقان دچار می گردد.

منبع : تحف العقول

11- حضرت امام رضا (علیه السّلام) می فرمایند: کسی که گنهکار را دوست بدارد، خودش هم گناهکار به شمار می آید هر کس شخصی را که اطاعت خدا می کند، دوست بدارد، خودش هم بنده ی مطیع محسوب می شود.

منبع: مسند،ج1،ص232

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


شنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٤ ساعت ٩:٤٢ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت