حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 

 

پیروان اسلام

1- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: بهترین امت من در درجه ی اول کسانی هستند که ازدواج کرده اند و مردان و زنان بدون همسر در رتبه ی آخر قرار دارند.

منبع: مستدرک الوسائل،ج2،ص531

2- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: برای امت خود از دو چیز بیش از هر چیز خائف و ترسانم، اول هوای نفس و دوم آرزوی دراز.

منبع: سفینه،ج2،((هوی)) ،ص728

3- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: من و پرهیزکاران امت من از تن دادن به کارهای تحمیلی که آمیخته به تصنع و مایه ی ناراحتی و مشقّت است منزّه و مبری هستیم.

منبع: احیاءالعلوم،کتاب دوم

4- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: آگاه باشید بدترین مردم در امت من کسانی هستند که از ترس آزارشان مورد احترامند. آگاه باشید کسی را که مردم از ترس شرّش احترام کنند از من نیست و با من بستگی روحانی ندارد.

منبع: سفینه((شرر))ص695

5- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: جوانان بی همسر بدترین افراد امت من هستند. مردی بنام عکاف زن نمی گرفت، روزی به محضر رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم)  شرفیاب شد. حضرت پس از اینکه از تمکن مالی و سلامت جسمی او پرسشهایی کرد و او جواب مثبت داد در کمال صراحت فرمودند: ازدواج کن وگرنه از گناهکاران به حساب می آیی.

منبع: مستدرک،ج2،ص531

رهبانیت و تارک دنیا شدن از نظر مذهبی در جهان غرب عملی پسندیده و صحیح است ولی در اسلام درست قضیه برعکس است: خودداری از ازدواج نه تنها پاک و پسندیده نیست بلکه این عمل اعراض از سنت رسول اکرم و انحراف از صراط مستقیم فطرت شناخته شده است.

6- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: امت من تا زمانی که یکدیگر را دوست بدارند، امانت را[ به صاحبش] باز گردانند، از حرام دوری کنند، میهمان را گرامی دارند، نماز بگزارند و زکات بپردازند، پیوسته در خیر و خوبی خواهند بود.

منبع : البحار ۶٩/٣٩۴

7- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: بهترین فرد امت من کسی است که جوانی خود را در طاعت خدا گذراند و نفس خود را از خوشی های دنیا باز دارد و به آخرت دل بندد. همانا پاداش خداوند به او بالاترین درجات بهشت است.

منبع : تنبیه الخواطر ٢/١٢٣


8- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: بهترین افراد امت من آنانند که هرگاه نسبت به آنان بی خردی شود، تحمل نمایند، و چون در حق آنان جرم و ستمی شود گذشت کنند و هرگاه آزار واذیت شوند شکیبایی ورزند.

منبع : تنبیه الخواطر ٢/١٢٣

9- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: هر گاه امت من به دنیا بها دهد، شکوه اسلام از آن گرفته  شود؛ و هرگاه امر به معروف و نهی از منکر را واگذارد، از برکت وحی محروم گردد.

منبع : کنزالعمال٣/١٨٣

سیر ارتجاعی امّت اسلامی

10- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: ای مردم، در روزگاری کینه توز، و پر از ناسپاسی و کفران نعمت ها، صبح کرده ایم، که نیکوکار، بدکار به شمارمی آید، و ستمگر بر تجاوز و سرکشی خود می افزاید. نه از آن چه می دانیم بهره می گیریم و نه از آن چه نمی دانیم، می پرستیم، و نه از حادثه مهمّی تا بر ما فرو نیاید، می ترسیم!

منبع:نهج البلاغه، خطبه 32

11- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: بر امت خویش بیش از هر چیز از شکم پرستی، پرخوابی، بیکارگی و ضعف در ایمان بیمناکم.

منبع : نهج الفصاحة، ص 109

12- حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: آگاه باشید که بدترین امت من کسانی هستند از ترس شرّشان مورد تکریم و احترام قرار می گیرند.

منبع : سفینه،جلد1،ص695

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


جمعه ۱٩ تیر ۱۳٩٤ ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت