حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 

 

 

طلب آمرزش

 

1- بگو: ای بندگان من که بر خویشتن زیاده روی روا داشته اید! از رحمت خدا مأیوس نشوید. همانا خداوند، همه ی گناهان را (به شرط توبه) می آمرزد، که او خود آمرزنده ی مهربان است.

منبع:سوره ی زمر-53

2- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: محبوبتر از هر چیز نزد خداوند جوانی است که از گناه توبه می کند و از پیشگاه الهی طلب آمرزش می نماید.

منبع: مشکوة الانوار،ص155

3- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که به زبان طلب آمرزش کند و در دل از گناهان خود پشیمان نباشد خویشتن را مسخره کرده است.

منبع: مجومعه ی ورام،ج2،ص110

4- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: هیچ شفیعی برای نجات گناهکاران همانند توبه پیروزمند و موفق نیست.

منبع: بحار4،ص306

5- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: توبه از گناه، همیشه پسندیده است ولی در سنین جوانی بهتر و پسندیده تر است.

منبع: مجموعه ی ورام2،ص118

6- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: آنکس که از گناه توبه واقعی کرده مانند کسی است که از اصل گناه نکرده است.

منبع: سفینه((غفر))،ص322

7- گناهکاران هر قدر آلوده باشند نباید خویشتن را از فیض رحمت الهی ناامید بدانند. حضرت امام علی (علیه السّلام) درباره ی امید به رحمتهای بی حد و حصر الهی به فرزندش فرمودند: به خداوند آن چنان امیدوار باش که اگر با گناهان اهل زمین در پیشگاه او حاضر شوی تو را ببخشد.

منبع: مجموعه ی ورام،ج1،ص50

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: توبه  بر چهار پایه استوار است : پشیمانی در دل، آمرزش خواهی به زبان، عمل کردن با اعضای بدن و تصمیم بر بازنگشتن [به گناه]

منبع : البحار ٨٧/٨١

9- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: هیچ شفیعی برای نجات گناهکاران همانند توبه پیروزمند و موفق نیست.

منبع: بحار3،ص306


10- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که از گناه توبه واقعی کرده است مانند کسی است که از اصل گناه نکرده است.

منبع: سفینه((فقر))،ص322

آخرین زمان توبه

11- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: کسی که یک سال پیش از مرگش توبه کند، خداوند توبه ی او را می پذیرد سپس فرمودند: یکسال زیاد است. هر کس یک ماه پیش از آن بمیرد توبه نماید، خداوند توبه اش را قبول می کند. باز فرمودند: یکماه زیاد است. هرکس یک هفته پیش از مرگش توبه کند توبه اش مقبول درگاه خداوند است. باز هم فرمودند: یک هفته زیاد است. هر کس یک روز به مرگش مانده توبه کند توبه اش در پیشگاه الهی مورد قبول واقع می شود و در پایان فرمودند: یک روز هم زیاد است. هر کس پیش از آنکه فرشته ی مرگ را مشاهده کند و به عیان او را ببیند توبه کند توبه اش نزد باریتعالی پذیرفته می شود.

منبع: مشکوة الانوار، ص 110

12- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: آن کس که از گناه  توبه ی واقعی کرده مانند کسی است که از اصل گناه نکرده است.

منبع : سفینه ((غفر))ص322

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


شنبه ٢٠ تیر ۱۳٩٤ ساعت ٩:٤٩ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت