حدیث
کلمات کلیدی مطالب


 

بدی و پلیدی

1- حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: آگاه باشید که بدترین امت من کسانی هستند از ترس شرّشان مورد تکریم و احترام قرار می گیرند.

منبع : سفینه،جلد1،ص695

2- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: بدترین مردم کسانی هستند که دیگران از ترس شرّشان از آنان پرهیز می کنند.

منبع : مستدرک،جلد2،ص339

3- حضرت امام هادی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که خود را خفیف و خوار می داند و در باطن، احساس پستی و حقارت می کند از شر او ایمنی نداشته باش.

منبع : تحف العقول ،ص483

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: شر و بدی به طور طبیعی در سرشت هر انسانی وجود دارد، اگر آدمی بر آن غلبه کند و طبع سرکش خود را مهار نماید تمایلات بد و مخرّب در پس پرده پنهان خواهد ماند، و اگر بر طبیعت خود غلبه نکند و به مهار کردن تمایلات ناروای خویش نائل نگردد، شرور و خطرات، آشکار خواهد شد.

منبع : غررالحکم ،ص105

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: این نفوس سرکش را مقهور کنید و از خواهش های نادرستشان بازدارید که خودسر و بی قیدند. اگر خواسته های آن ها را پیروی نمایید و به تمنیات نامشروعشان جامه ی عمل بپوشید سرانجام شما را در بدترین پرتگاه می افکنند.

منبع : غررالحکم، ص138

6- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: خشم، کلید تمام بدیها و سرور است.

منبع : کافی، ص303

7- حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: خداوند به وسیله ی علم اطاعت می شود خیر دنیا و آخرت با علم است ، و شرّ دنیا وآخرت بر اثر جهل است.

منبع : بحار،جلد1،ص64

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: عاقل آن کسی نیست که تنها نیکی را از بدی تشخیص دهد، بلکه عاقل کسی است که وقتی در مقابل دو بدی قرار می گیرد، آن را که خطرش کمتر و شرّش خفیف تر است بشناسد، و با تن داند به شرّ کوچکتر خود را از شرّ بزرگتر مصون نگاه دارد.

منبع : بحار17، ص 116

9- حضرت امام سجاد (علیه السّلام) در ضمن حدیث حقوق فرموده اند: حق مردم این است که از ایذیتشان خودداری کنی و چیزی را برای آنان دوست بداری که برای خود دوست داری و نخواهی درباره ی آن ها چیزی را که برای خود نمی خواهی.

منبع : مکارم الاخلاق ،ص234

10- حضرت امام محمدباقر (علیه السّلام) فرموده اند: خداوند برای شرور و بدیها، قفلهایی قرار داده  که مردم از خطرات آن ها بر کنار باشند. شراب کلید قفل های بسته ی شرور و ناپاکی است، ولی خطر دروغ از شراب بیشتر است.

منبع : وسائل،جلد3 ص232

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


پنجشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩۳ ساعت ۱٠:۳۸ ‎ق.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت