حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 

 


 

می و میگسار

1- حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: شراب مادر تمام پلیدیها و منشاء همه ی ناپاکی ها است.

منبع : مستدرک 3، ص139

2- به حضرت امام علی (علیه السّلام) گفته شد که: شما عقیده دارید شرب خمر بدتر از زنا و دزدی است، فرمودند: بلی و سپس استدلال کرد که شارب الخمر وقتی می  میخورد و مست می شود زنا می کند، به سرقت دست می زند، آدم می کشد و فریضه ی نماز را ترک می نماید.

منبع : کافی6، ص403

3- حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: مطرود از رحمت حق است کسیکه در کنار سفره ای بنشیند که در آن شرب خمر می شود.

منبع : مستدرک جلد3 ص71

4- حضرت امام رضا (علیه السّلام)فرموده اند: خداوند هیچ اکل و شربی را حلال نکرده است مگر آنکه نفع و صلاح بشر در آن بوده و هیچ یک را حرام ننموده است مگر آنکه مایه ی زیان و مرگ و فساد است.

منبع : مستدرک جلد3 ص71

حرمت مشروبات الکلی

5- حضرت امام رضا (علیه السّلام) از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) نقل کرده که فرموده اند: هر قسم مشروبات الکلی که از نوشیدنش عقل تغییر می کند، زیاد و کمش حرام است.

منبع : مستدرک3،ص141

6- حضرت امام صادق (علیه السّلام) از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) حدیث کرده اند: که هر چیز مست کننده حرام است و چیزی که زیادش مست می کند کمش نیز حرام است. راوی حدیث سوال کرد آیا حرام کم را آب زیاد حلال می کند؟ حضرت دوبار کف دست خود را حرکت داد که نه نه.

منبع : کافی 6،ص408و409

7- حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: هر ماده ی سکر آور حرام است. راوی می گوید پرسیدم بهر مقدار باشد ممنوع است؟ فرمودند: بلی یک جرعه ی آن هم حرام است .

منبع : کافی 6،ص408و409

8- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: خداوند شراب را حرام کرده  برای آنکه منشأ فساد اجتماعی است. عقل را از درک حقایق باز میدارد، حیا را از شرابخور می برد و در مواجهه با مردم، شرم نمیکند و با این همه باعث بیماری نهانی در اعضا داخلی می شود.

منبع: کافی6، صفحه 405


9- حضرت امام باقر (علیه السّلام) درباره ی علت حرمت شراب می فرمایند: دائم الخمر مانند بت پرست است. کسی که به طور مداوم و پی گیر میگساری کند مبتلا به رعشه می شود، سجایای اخلاقی و مردانگیش نابود می گردد. شراب چنان آدمی را در گناه جسور می کند که از خونریزی و زنا باک ندارد.

منبع : بحار جلد 14 ص771

می  پرست

10- حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: کسیکه به طور مداوم شرب خمر می کند مانند کسی است که بت می پرستد و اگر با همان آلودگی و اصرار در میگساری بمیرد خداوند را مانند بت می پرستد ملاقات خواهد کرد.

منبع : مستدرک ، جلد3، ص137

11- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: دائم الخمر در گناه مانند بت پرست است، ادامه ی شرب خمر بیماری ارتعاش می آورد، نورانیت انسانی را می برد، مردانگی را ویران می کند، آدمی را در ارتکاب گناهان بزرگ مانند خونریزی و زنا جری و جسور می سازد، شراب برای شرابخوار باعث افزایش شر و بدبختی است.

منبع : وسائل ، کتاب الاطعمة و الاشربة،ص236

عوارض مشروبات

12- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: شراب باعث عوارض قلبی است و در آن ضایعتی به وجود می آورد. شراب دندانها را سیاه ودهان را متعفن وبد بو میکند.

منبع:مستدرک3،صفحه137

13- حضرت امام سجاد (علیه السّلام) فرموده اند: شرابخواری و قماربازی از گناهانی است که پرده ها را پاره می کند و شرم و حیا را از میان بر می دارد.

منبع : بحار 16، ص162

14- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: همنشین شراب خوار مباش  وبا او سلام مکن.

منبع : مستدرک2، ص67

شارب المسکر و شفاعت

15- حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: به خدا قسم شرابخوار در قیامت به شفاعت من نائل نمی شود و در کنار کوثر به من وارد نخواهد شد.

منبع : کافی 6،ص400 و 398

16- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: هر زنی به همبستری شوهر شرابخوار خود تن در دهد به عدد ستارگان آسمان مرتکب خطا شده است و فرزندی که از آن مرد پدید می آید ناپاک و پلید است و خداوند از آن زن هیچ توبه و فدیه ای را قبول نمی کند مگر آنکه شوهرش بمیرد یا او را از قید زناشویی رها سازد.

منبع : لئالی الخبار ص 267

شارب الخمر و تزویج

17- حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: هر کس دختر خود را به همسری شارب الخمر درآورد مانند آن است که وی را به راه زنا و بی عفتی سوق داده باشد.

منبع : مستدرک2،ص538

18- حضرت امام محمد باقر(علیه السّلام) فرمودند: خداوند برای شرور و بدیها، قفلهایی قرار داده که مردم از خطرات آنها برکنار باشند. شراب کلید قفلهای بسته ی شرور و ناپاکی است، ولی خطر دروغ از شراب بیشتر است.

منبع: وسائل،ج3،ص232

19- جز این نیست که شیطان می خواهد با شراب و قمار، میان شما دشمنی و کینه افکند و از یاد خدا و از نماز بازتان دارد.

منبع: سوره ی مائده، آیه 91

20- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: مطرود از رحمت حق است کسیکه در کنار سفره ای بنشیند که در آن شرب خمر می شود.

منبع:بحار 11، ص 115

21- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: شارب الخمر از مصونیتهای وابسته به ما بی بهره است و از وی بری و بیزارم.

منبع : کافی ،ص400 و 398

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


چهارشنبه ۳۱ تیر ۱۳٩٤ ساعت ٧:٠٠ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت