حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 

 


عدل و دادگستری

1- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: عدل در کشاکش های اجتماعی همانند سپر نگهبانی است که افراد در پناه آن از تعدّی دیگران محفوظ اند، و مانند بهشت پایداری است که همواره مردم از نعمت های آن برخوردارند.

منبع : نهج البلاغه ،خطبه 15

2- حضرت امام علی (علیه السّلام) ضمن وصایای خود به حضرت امام مجتبی (علیه السّلام) فرموده اند: فرزند عزیز در شئون زندگی و امور عبادی میانه رو باش و از افراط بپرهیز. روشی را انتخاب کن که در حدود توان و طاقت تو باشد و بتوانی آن را انجام دهی.

منبع : سفینة البحار ، جلد 2 ، (( قصد )) ، ص 431

عدالت اجتماعی

3- ابی مالک از حضرت امام سجاد (علیه السّلام) درخواست کرد که او را از جمیع طرق و مناهج دین آگاه سازد. حضرت در پاسخ او به عنوان قدر جامع تمام روش های اسلامی از سه مسئله انسانی و اخلاقی نام برد: سخن حق ، حکم به عدل، و وفاءِ به عهد

منبع : مستدرک جلد 2 ص 309

انصاف و عدالت

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) در ضمن کلام خود فرمودند: هلا هر که مردم را نسبت به خود به انصاف نگرد، خدا او را جز عزت ندهد.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 431

5- حضرت امام صادق (علیه السّلام) می فرمایند: سه نفرند که نزدیکترین مردمند به سوی خدا عزوجل در قیامت تا فارغ شود از حساب خلائق: مردی که در حال غضب از قدرت خود نسبت به زیردستش سوء استفاده نکند و به او ستم نکند و مردی که میان دو نفر میانجی گردد و راه برود و به اندازه ی یک جو طرفداری از یکی آن ها نکند و مردی که درست گوید در آنچه به سود او است و در آنچه به زیان او است.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 431

6- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: آیا شما را خبر ندهم به سخت تر چیزی که خدا آن را بر خلقش واجب کرده و سه چیز ذکر کرده که اول آنها این بود که: به انصاف حکم کردن میان خودش و مردم.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 431


7- حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: سید اعمال حق دادن به مردم است از طرف خودت و همدردی با برادر دینی ات در راه خدا و ذکر خدا عزوجل در هر حال.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 432

8- حسن بزاز گوید: حضرت امام صادق (علیه السّلام) به من فرمودند: آیا به تو خبر ندهم از سخت ترین چیزی که خدا بر خلقش فرض کرده است؟(تا سه بار)، گفتم: چرا، فرمودند: حق دادن به مردم از خودت و همدردی با برادر و ذکر خدا در هر جا، اما به راستی من نمی گویم که سبحان الله و الحمدالله و لا اله الا الله و الله اکبر است و اگرچه آن هم از ذکر خدا است ولی مقصود آن ذکر خدا است عزوجل در هر محلی هرگاه برسی به طاعتی یا معصیتی.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 433

9- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: عدالت، از آب به کام تشنه شیرین تر است، چه بسیار عدالت وسیع است اگر در امری عدالت شود گرچه آن امر اندک باشد.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 435

10- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: خدا عزوجل به آدم وحی کرد که من همه ی سخنان را در چهار کلمه برایت گرد آوردم، عرض کرد: پروردگارا، آنها چیستند؟  فرمود : یکی از آن من است و یکی از آن تو است و یکی میان من و تو است و یکی میان تو و مردم است، عرض کرد: پروردگارا، آنها را بیان کن تا بدانم، فرمودند: آنکه از آن من است، مرا عبادت کن و هیچ چیز را شریک من مدان، آنکه از آن تو است من تو را به کردارت پاداش دهم به وجهی که بدان نیازمندتری و اما آنکه میان من و تو است، بر عهده ی تو است که دعا کنی و بر من است که اجابت کنم و اما آنکه میان تو و مردم است، بپسندی برای مردم آنچه برای خود می پسندی و بد داری برای مردم انچه برای خودبد داری.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 437

11- حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: هر که از مال خود با فقیر مواسات کند و از طرف خود به مردم حق بدهد او به حق ،مومن باشد.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 439

12- حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرمودند: به راستی برای خدا بهشتی است که در آن نیاید جز سه کس یکی از آنها کسی است که درباره ی خود به حق حکم کند.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 439

13- پیشوای گرامی اسلام حضرت ابوالحسن (علیه السّلام) فرموده اند: تمام مردم روی کره ی زمین مشمول رحمت و فیض الهی هستند مادامی که به این سه اصل اساسی عمل کنند: بشر دوست باشند، در امانتها خیانت نکنند ،عملا پیرو حق و عدالت باشند.

منبع : مجموعه ورّام جلد 1 ص12

14- حضرت امام هادی (علیه السّلام) فرموده اند: زمانی که عدل و داد در جامعه، بیش از ظلم و ستم باشد در آن موقع حرام است که آدمی به کسی گمان بد ببرد مگر وقتی که آن بدی از وی معلوم و مشهود گردد، زمانی که ظلم و بیداد گری بر عدل و داد غلبه داشته باشد سزاوار نیست احدی گمان خوب به کسی ببرد مگر وقتی که آن خوبی از او معلوم شود.

منبع: شرح ابن ابی الحدید،ج20،کلمه ی 410،ص298

15- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: عدل سپری است که کشور را از حوادث نامطلوب و ویرانی و سقوط مصون می دارد، عدل بهشتی است که همواره ثابت و پایدار است.

منبع: بحار،ج17،ص47

16- خیثمه گوید: رفتم نزد حضرت امام باقر (علیه السّلام) با او وداع کنم، فرمود: ای خیثمه، به هر کدام از دوستان ما که دیدی سلام برسان و به آنها سفارش کن به تقوای خدای بزرگ و به این که توانگرشان بر مستمندشان توجه کند همچنان توانایشان بر ناتوانشان و به اینکه زنده شان بر سر مرده شان بروند و در خانه های خود با یکدیگر برخورد کنند، زیرا برخورد آنها با یکدیگر مایه ی زنده شدن کار ما است، خدا رحمت کند بنده ای را که کار ما را زنده دارد، ای خیثمه، به دوستان ما برسان این پیغام ما را که ما از طرف خدا هیچ کاری و چاره ای برای شما نتوانیم جز به کردار خوب شماها و به راستی که آنها به دوستی و ولایت ما نرسند جز به ورع و پارسایی، و به درستی افسوس خورتر مردم در روز رستاخیز کسی است که عدالت و داد را برای دیگران شرح دهد و خودش به خلاف آن کار دیگری کند.

 

17- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: عدل در کشاکش های اجتماعی همانند سپر نگهبانی است که افراد در پناه آن از تعدّی دیگران محفوظند، و مانند بهشت پایداری است که همواره مردم از نعمتهای آن برخوردارند.

منبع: بحار،ج17،ص47

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


چهارشنبه ٢٤ تیر ۱۳٩٤ ساعت ٩:٤٥ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت