تماس با من
لطفا برای حمایت از وبلاگ از لوگو ما حمایت کنید.

حدیث

وبلاگ-کد لوگو و بنر
پروفایل من
      حدیث ()
حدیث هایی در مورد ازدواج نویسنده: - چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢

 


 

اسلام و ازدواج

 

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: در اسلام، هیچ بنایی نزد خدا محبوب تر از ازدواج نیست.

منبع : من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق، ص 409

 • پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: کسیکه به فطرت من علاقه دارد البته باید از سنت من پیروی کند و در راه من قدم بردارد و یکی از سنن من ازدواج و آمیزش با زنان است.

منبع : ماکارم الخلاق، ص 99

 • و نیز فرموده اند: برای یک مرد پس از قبول اسلام هیچ سودی بهتر و برتر از همسری با یک زن مسلمان درستکار نیست، زنی، که مرد را با دیدن خود شاد سازد، از دستورش اطاعت نماید، و در غیاب شوهر حافظ عفّت خویش و اموال وی باشد.

منبع : مکارم الخلاق، ص 101

 • حضرت علی (علیه السّلام) فرموده اند : هیچ یک از اصحاب رسول خدا ازدواج نمی کرد مگر آنکه نبیّ اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) درباره ی او می فرمود دینش کامل شد.

منبع : ص مکارم الاخلاق، ص 99

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: بهترین امت من در درجه ی اول کسانی هستند که ازدواج کرده اند و مردان و زنان بدون همسر در رتبه ی آخر قرار دارند.

منبع : مستدرک،ج2،ص 531

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : کسی که ازدواج کند ، نصف دین خود را حفظ کرده است؛ پس، باید برای نصف دیگر از خدا پروا داشته باشد

منبع : بحارالانوار، علامه ی مجلسی، ج 100، ص 219

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : ای گروه جوانان هریک از شما که قدرت ازدواج دارد حتما اقدام نماید، چه این خود بهترین وسیله است که چشم را از نگاه های آلوده و خیانت آمیز و عورت را از بی عفتی و گناه محافظت نماید.

منبع : مکارم الاخلاق، ص 100

انتخاب همسر

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : آنکس که دختر خود را به ازدواج مرد فاسقی درآورد با این عمل از وی قطع رحم نموده است.

منبع : محجة البیضاء، ج 3، ص 94

 • حسین بن بشار واسطی به حضرت رضا (علیه السّلام) نامه ای نوشت که یکی از بستگانم درخواست وصلت با من دارد ولی بد اخلاق است. حضرت در جواب فرمود اگر اخلاقش بد است با او ازدواج نکن.

منبع : ص وسائل ،ج 5، ص10

 • ابن ابی یعفور به امام صادق (علیه السّلام) عرض کرد: من می خواهم با زنی ازدواج کنم ولی پدر و مادرم علاقه دارند زن دیگری را به همسری خود درآورم. حضرت فرمودند : زن دلخواه خودت را بگیر و آن را که والدینت می خواهند ترک گوی.

 منبع : صکافی، جلد5 ص 401

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : زن را برای زیباییش به همسری نگیر چه ممکن است جمال زن باعث پستی و سقوط اخلاقیش شود، و همچنین به انگیزه ی مالش با وی پیوند زناشویی برقرار مکن زیرا مال می تواند مایه ی طغیان او گردد، بلکه به سرمایه ی دینش متوجّه باش و با زن با ایمان ازدواج کن.

منبع : محجة البیضاء، جلد 3، ص 85

 • مردی به حضرت امام حسن (علیه السّلام) عرض کرد دختری دارم، به نظر شما با که وصلت کنم. فرمودند : با کسیکه متقی و با ایمان باشد. چه اگر او را دوست بدارد مورد احترامش قرار می دهد و اگر دشمنش بدارد به وی ستم نمی کند.

منبع : المستطرف، ج2، ص 218

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : از خوشبختی و سعادت مرد اینستکه زن با فضیلت و شایسته ای نصیبش گردد.

منبع : کافی، ج5 ، ص 327

 • روزی رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به پا خاست و به مردم فرمودند: بپرهیزید از گیاهان سبز و خرّمی که در سرگین پرورش یافته است. عرض شد یا رسول الله مقصود از این سخن چیست؟ فرمودند : مراد، زن زیبا و خوبرویی است که در خانواده ی بد و محیط فاسد پرورش یافته است.

منبع : ص کافی، جلد5 ص 332

 • امام صادق (علیه السّلام) می فرمودند : از دعای رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) این بود، که خدایا به تو پناه می برم از زنی که مرا پیر می کند قبل از آنکه زمان پیریم فرا رسیده باشد.

منبع : کافی، ج5،ص326

 • امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند : هر زنی به همبستری شوهر شرابخوار خود تن در دهد به عدد ستارگان آسمان مرتکب خطا شده است و فرزندی که از آن مرد پدید می اید ناپاک و پلید است و خداوند از آن زن هیچ توبه و فدیه ای را قبول نمی کند مگر آنکه شوهرش بمیرد یا او را از قید زناشویی رها سازد.

منبع : لئالی الخبار ص 267

 • امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند : سوال کردند مرد مسلمانی را زیبایی زن دیوانه ای واله و مجذوب می کند، آیا او را به همسری خود انتخاب نماید؟ فرمودند : نه، ولی اگر کنیز دیوانه ای باشد می تواند با او همبستر شود و تمایل جنسی خود را ارضاء نماید ولی مراقب باشد آبستن نشود.

از این حدیث می توان استفاده کرد که پیشوای اسلام به سلامت عقلی نسل اجتماع توجه کامل دارد.

منبع : وسائل جلد 5 ص 10

 • امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند : مردان مسلمان با زنانی که آشکارا و بی پروا زنا می دهند ازدواج نکنند و همچنین زنان عفیف و مسلمان مردانی را که علناً زنا می کنند به همسری خود اختیار ننمایند مگر آنکه معلوم شود توبه کرده اند و صمیمانه از اعمال ناشایست و منافی با عفت خویش دست کشیده اند.

منبع : مکارم الخلاق ص 104

 • امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند : کسی که دختر خود را با شرابخواری تزویج کند با این عمل قطع رحم کرده است.

منبع : وسائل جلد5 ص 9

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : شرابخوار اگر خواستگاری کند به او دختر ندهید.

منبع : وسائل جلد5 ص 9

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : از ازدواج با احمق بپرهیزید زیرا هم نشینی با احمق مایه ی اندوه و بلاء و فرزندش نیز مهمل و بدبخت است.

منبع : جعفریات ص 92

ازدواج برای ریاکاری

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : اگر کسی زنی را با مال حلال به همسری قانونی خویش درآورد و مقصودش از ازدواج با وی فخرفروشی و ریاکاری و خوبینی باشد خداوند از این پیوند زناشویی جز بر ذلت و پستی او نمی افزاید.

منبع : ص وسائل، کتاب نکاح، باب استحباب تزویج المرأة لدینها، ص 6

 • ابراهیم همدانی می گوید درباره ی ازدواج نامه ای به امام باقر (علیه السّلام) نوشتم. حضرت به خط خود جواب داد که رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : با کسی که از اخلاق و دینش رضایت دارید ازدواج کنید و خودداری شما از وصلت با او باعث فساد و فتنه ی بزرگ در جامعه خواهد شد.

منبع : کافی، ج5، ص 347

تسریع در ازدواج

 • به روایت امام صادق (علیه السّلام) روزی رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به منبر رفت و پس از حمد وثنای الهی فرمودند: ای مردم، جبرئیل از پیشگاه الهی نزد من آمد و گفت دختران بکر مانند میوه ی درختند، موقعی که میرسد اگر چیده نشود اشعه ی آفتاب فاسدش می کند و وزش باد آن را پراکنده می سازد. همچنین دختران وقتی به حد بلوغ رسیدند و مانند زنان در خویشتن تمایل جنسی احساس نمودند دارویی جز شوهر ندارند و اگر همسر نگیرند از فساد ایمن نیستند چه آنکه بشرند و بشر از خطا و لغزش مصون نیست.

منبع : کافی، ج5، ص337

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : ای جوان ازدواج کن و از زنا بپرهیز که زنا ریشه های ایمان را از دلت بر می کند.

منبع : مکارم الاخلاق،ص99

ازدواج موقت

 • فتح بن یزید می گوید : از حضرت ابالحسن (علیه السّلام) درباره ی ازدواج موقت سوال کردم. فرمودند : این ازدواج حلال مطلق است برای کسیکه ازدواج دائم نکرده است، البته چنین شخصی باید عفت خود را از راه ازدواج موقت محافظت نماید.

منبع : کافی، ج5، ص 337

 • علی بن یقطین به محضر حضرت رضا (علیه السّلام) شرفیاب شد و از ازدواج موقت سوال کرد. حضرت در جواب فرمود: تو را با آن چکار است؟ با آنکه دارای همسر دائمی هستی و خداوند تو را از ازدواج موقت بی نیاز ساخته است.

منبع : مستدرک، ج 2 ،ص 588

ازدواج با فامیل

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : با غیرفامیل ((غریبه)) ازدواج کنید و فرزندان نحیف و لاغراندام نیاورید.

منبع : لسان العرب (( ضواء))، ص 558

 • ونیز فرموده اند : با بستگان نزدیک ازدواج نکنید که فرزند ضعیف و لاغر به وجود می آید.

منبع : محجة البیضء، ج3، ص 94

ایامی

( مردهای بی زن و زنهای بی شوهر)

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : جوانان بی همسر بدترین افراد امت من هستند. مردی به نام عکاف زن نمی گرفت، روزی به محضر رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) شرفیاب شد. حضرت پس از اینکه از تمکن مالی و سلامت جسمی او پرسش هایی کرد و او جواب مثبت داد در کمال صراحت فرمود: ازدواج کن وگرنه از گناهکاران به حساب میایی.

منبع : مستدرک ج2 ص 531

رهبانیت و تارک دنیا شدن از نظر مذهبی در جهان غرب عملی پسندیده و صحیح است ولی در اسلام درست قضیه برعکس است: خودداری از ازدواج نه تنها پاک و پسندیده نیست بلکه این عمل اعراض از سنت رسول اکرم و انحراف از صراط مستقیم فطرت شناخته شده است.

 • حضرت رضا (علیه السّلام) فرمودند : زنی در مقام سوال به امام باقر (علیه السّلام) عرض کرد من (( متبتله)) هستم، حضرت فرمود : مقصودت از تبتل چیست؟ جواب داد تصمیم دارم هرگز ازدواج نکنم، فرمود برای چه؟ گفت برای نیل به فضیلت و کمال، حضرت فرمود : از این تصمیم منصرف شو، اگر خودداری از ازدواج ، فضیلتی در بر می داشت حضرت زهرا (علیه السّلام) به درک این فضیلت از تو شایسته تر بود ، چنین نیست که احدی در فضیلت بر وی پیشی گیرد.

منبع : بحار، ج 23، ص 51

 • امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند : دو رکعت نماز شخص متأهل، برتر از هفتاد رکعت نمازی است که شخص مجرد می خواند.

منبع : رساله ی نوین ، امام خمینی (ره) با توضیحات عبدالکریم بی آزار شیرازی، ص66

صداق و مهر

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : بهترین امت من زن هایی هستند که صورتشان زیباتر و صداقشان کمتر باشد.

منبع : بحار، ج 23، ص 55

 • وشاء می گوید از حضرت رضا (علیه السّلام) شنیدم که می فرمودند : اگر مردی با زنی ازدواج کند بیست هزار مهر زن و ده هزار برای پدر زن قرار دهد، مهریه صحیح و جایز است ولی آن را که برای پدر زن قرار داده فاسد و غیرقانونی است.

منبع : کافی، جلد 5 ص 384

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 • حضرت علی (علیه السّلام) فرموده اند : علاقه ی شدید به چیزی آدمی را کور و کر می کند.

منبع : خاتمة المستدرک، میرزای نوری، ج1 ، ص201

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند : برای دختران و پسران خود امکان ازدواج فراهم کنید تا خداوند اخلاقشان را نیکو کند و در رزق و روزی آن ها توسعه دهد و عفاف و غیرت آن ها را زیاد گرداند.

منبع : نوادر راوندی ، ص 36

 • حضرت سجاد (علیه السّلام) فرموده اند : کسیکه برای خدا و به قصد صله ی رحم ازدواج نماید پروردگار جهان او را به تاج بزرگی و عظمت، مفتخر و سرافراز خواهد ساخت.

منبع : وسائل،کتاب نکاح، باب استحباب تزویج المراة لدینها و صلاحها...، ص5

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

توجه : کلیه ی این احادیث از کتاب حیلة المتّقین از ملّا محمّد باقر مجلسی برداشته شده است. ص 54 تا 56

در اصناف زنان و صفات پسندیده و ناپسندیده ایشان

 • امام صادق (علیه السّلام) می فرمایند: زن به منزله قلاده ای است که در گردن خود می افکنی پس ببین که چگونه قلاده برای خود میگیری.

منبع: ص 54

 • حضرت صادق (علیه السّلام) می فرمایند: زن صالحه و غیرصالحه هیچیک قیمت ندارند زن صالح طلا ونقره قیمت و قدر او نیست بلکه او بهتر است از طلا و نقره و زن غیرصالحه به خاک هم نمی ارزد، خاک بهتر از اوست.

منبع:ص 54

 • رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: دختر به کفو(مانند،نظیر) و مثل خود بدهید و از کفو و مانند خود دختر بخواهید و از برای نطفه ی خود زنی را پیدا کنید که شایسته ی آن باشد، که فرزند از او بهم رسانید.

منبع: ص 54

 • حضرت امام صادق (علیه السّلام) می فرمایند: هر که زنی بخواهد برای حسن و جمال یا از برای مال، از هر دو محروم ماند و اگر از برای دین داری و صلاح بخواهد حق تعالی مال و جمال او را روزی می کند.

منبع: ص 54

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: زن باکره بخواهید که فرزند بسیار آورد و زن مقبولی که فرزند نیاورد مخواهید که من مباهات می کنم به شما با امتهای پیغمبران دیگر در روز قیامت مگر نمی دانی که فرزندان در زیر عرش الهی از برای پدران خود طلب آمرزش می کنند و حضرت ابراهیم ایشان را نگاهداری می کند و حضرت ساره ایشان را تربیت می نماید در بالای کوهی از مشک و عنبر و زعفران.

 

منبع:ص 54

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: دختران باکره بخواهید که دهنهای ایشان خوشبوتر و رحم های ایشان خشک تر و پستان های ایشان پرشیرتر است و فرزندان آورنده ترند مگر نمی دانید که مباهات می کنم به بسیاری از شما در روز قیامت حتی به فرزندی که ناتمام از شکم افتاده باشد او می آید و خشمناک بر در بهشت می ایستد پس حق تعالی می فرماید که داخل بهشت شو می گوید که نمی روم تا پدر و مادرم پیش از من نروند پس حق تعالی به ملکی امر می فرماید که پدر و مادرش را بیاور داخل بهشت کن پس به طفل خطاب می فرماید که ایشان را داخل بهشت کردم برای زیادتی رحمت من نسبت به تو.

منبع: ص 54

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) چون به خواستگاری زنی می فرستاد می فرمودند که گردنش را بو کنند که خوشبو باشد و غوزک پایش پرگوشت باشد.

منبع:ص 55

 • حضرت امام صادق (علیه السّلام) می فرمایند: که چون خواهید زنی را خواستگاری کنید از مویش بپرسید چنانچه از رویش می پرسید، که نصف حسن مو است.

منبع:ص55

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: که بهترین زنان شما زنی است که فرزند بسیار آورد و دوست شوهر باشد و صاحب عفت باشد و در میان خویشان خود عزیز باشد و نزد شوهرش ذلیل باشد و از برای شوهر خود زینت و بشاشت کند و از دیگران شرم کند و عفت ورزد هرچه شوهر گوید شنود و آنچه فرماید اطاعت کند و چون شوهر با او خلوت کند آنچه از او خواهد مضایقه نکند اما به شوهر در نیاویزد که او را به تکلف بر جماع بدارد و سپس فرمودند: بدترین زنان شما زنی است که در میان قوم خود خوار باشد و بر شوهر مسلط باشد و فرزند نیاورد و کینه ورز باشد و از اعمال قبیحه پروا نکند و چون شوهر غایب شود زینت کند و خود را به دیگران نماید و چون شوهر آید مستوری اظهار کند و سخنش را نشنود و اطاعتش نکند و چون شوهربا او خلوت کند مانند شتر صعب مضایقه کند از آنچه شوهر به او اراده دارد قبول نکند و از تقصیرش درنگذرد.

منبع:ص55

 • شخصی به خدمت حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آمد و گفت: زنی دارم که هرگاه به خانه می روم مرا استقبال می کند و چون بیرون می آیم مشایعت می کند و چون مرا غمگین می بیند می گوید که چه غم داری، اگر از برای روزی غم می خوری خدا متکفل روزی تو و دیگران شده است و اگر برای آخرت غم می خوری، خدا غم تو را زایل می کند. حضرت فرمودند: که خدا کارکنان دارد این زن از کارکنان خداست و نصف ثواب شهید دارد.

منبع:ص55

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: بهترین زنان امت من آن است که خوش روتر و مهرش کمتر باشد.

منبع:ص55

 • حضرت امام صادق (علیه السّلام) می فرمایند: خوبی زن آن است که مهرش کم باشد و زاییدنش آسان باشد و شومی زن آن است که مهرش گران و زاییدنش دشوار باشد.

منبع:ص55

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: خداوند عالمیان می فرماید که چون خواهم جمع کنم برای مسلمانی نیکیهای دنیا و آخرت را به او می دهم دل شکسته ی خاشع و زبان ذکرکننده و بدنی صبر کننده بر بلا و زن مومنه که هرگاه به او نظر کند شاد شود و چون غایب شود شوهر خود را نگاهداری کند و مال شوهر را ضایع نکند.

منبع:ص55

 • حضرت امام محمّد باقر (علیه السّلام) می فرمایند: که در بنی اسرائیل شخصی بود بسیار عاقل و مال بیشمار داشت و یک فرزند داشت از زن عفیفه که در شکل و شمایل به او شبیه بود و دو فرزند داشت از زن دیگر که عفتی نداشت. چون وقت فوت او شد گفت: که همه مال من برای یکی از شماها است. چون مرد، هر یک دعوی کردند که مال برای من است. به نزد قاضی رفتند، قاضی گفت: که به نزد آن سه برادر که به عقل مشهورند بروید. پیش یکی از آنها رفتند، مرد پیری بود، گفت : بروید به نزد فلان برادر که از من بزرگتر است، به نزد او رفتند، نه پیر بود و نه جوان، او گفت: که به نزد برادر بزرگتر از من بروید، چون به نزد او رفتند او را جوان یافتند پس اول سوال کردند به چه سبب برادر کوچکتر از همه پیرتر و تو از همه بزرگتری و از ایشان جوانتری؟ گفت: اما آن برادر کوچک زن بسیار بدی دارد و بر بدی های او صبر می کند که مبادا به بلای دیگر مبتلا شود که صبر نتواند کرد، به این سبب از همه پیرتر می نماید و اما آن برادر دیگر زنی دارد که گاه گاهی خوشحالش می کند به این سبب میانه حال مانده است و من زنی دارم که همیشه مرا خوشحال دارد و هرگز آزرده ام نمی کند به این سبب جوان مانده ام. پس برادران حال خود را نقل کردند گفت: اول بروید و استخوان پدر خود را بدر آورید و بسوزانید و بعد از آن بیایید تا در میان شما حکم کنم .چون رفتند پسر کوچک شمشیری برداشت و برادرانش کلنگها برداشتند و چون به سر قبر رسیدند آن دو کلنگ بر قبر زدند که قبر را بشکافند، برادر کوچک شمشیر کشید که نمی گذارم قبر پدرم را بشکافید و من از حصه خود گذشتم و مال را به شماها گذاشتم چون به نزد قاضی آمدند قاضی مالها را به پسر کوچک داد و به آنها گفت که اگر شماها هم فرزند او می بودید چنانچه برادر کوچک را شفقت فرزندی مانع شد از درآوردن و سوختن پدر، شما را هم مانع می شد.

منبع: ص 55

آداب نکاح

 • حضرت امام صادق (علیه السّلام) می فرمایند: که هرگاه کسی اراده ی خواستگاری نماید، دو رکعت نماز بگذارد و حمد الهی را بگوید و این دعا را بخواند (( اللهم انی ارید ان اتزوج فقدرلی من النساء اعفهن فرجا" و احفظهن لی فی نفسها و مالی و او سعهن رزقا" و اعظمهن برکه و قدرلی ولدا"طیبا" تجعله خلفا"صالحا" فی حیوتی و بعد موتی))

منبع: ص 56

 • در حدیث معتبر منقول است که سنت است تزویج در شب واقع شود،به حضرت امام محمّد باقر(علیه السّلام) خبر رسید که شخصی زنی خواست در ساعتی که هوا گرم بوده است در میان روز، حضرت فرمودند که گمان ندارم که میان ایشان اتفاق و الفت بهم رسد پس بزودی از هم جدا شدند.

منبع: ص 56

 • در حدیث معتبر دیگر منقول است که عقد کردن در ماه شوال خوبست.

منبع:ص56

 • حضرت امام صادق (علیه السّلام) می فرمایند: هر که عقد کند یا زفاف کند و ماه در عقرب باشد عاقبت نیکو نبیند. و در روایات دیگر منقول است که هر که در تحت الشعاع عقد یا زفاف کند بداند که فرزندی که منعقد شود پیش از تمام شدن سقط شود.

منبع: ص 56

 • حضرت امیرالمومنین (علیه السّلام) می فرمایند: روز جمعه روز خواستگاری و نکاح است و بدانکه مومنان را طلبیدن و مهمانی کردن در نکاح سنت است و پیش از عقد نکاح خطبه خواندن سنت است.

منبع: ص 56

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: از سنت پیغمبران است طعام دادن در وقت تزویج و حضرت رسول(صلّی الله علیه و آله و سلّم) چون میمونه را تزویج نمود ولیمه فرمود و حلس به مردم خورانید و آن چنگالی بوده است که از خرما و روغن و کشک میساخته اند و حضرت رسول(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: که ولیمه ی روز اول لازم است و در روز دوم نیکی است و در روز سیم ریا و سمعه است.

منبع: ص56

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اهمیت ازدواج در اسلام

 

 • شخصی به نام عکّاف به محضر پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) آمد. حضرت از او پرسید: (( آیا ازدواج کرده ای؟)) وقتی وی ، به رغم اینکه از نظر توانایی مالی مشکلی نداشت، پاسخ منفی داد، پیامبر اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) به او فرمودند: (( ازدواج کن وگرنه در زمره ی گناهکاران به شمار می آیی.))

منبع: ص أبی جعفر محمد بن الحسن الطوسی، تهذیب الاحکام،ج7 حدیث 1044

 • حضرت صادق (علیه السّلام) می فرمایند: کسی که به سبب ترس از فقر ازدواج نکند ، نسبت به خدا بد گمان است.

منبع: محمد بن یعقوب کلینی،الفروع من الکافی،ج5،ص330،باب ان التزویج یزید فی الرزق،حدیث1

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در یک خطاب کلی به همه ی جوانان می فرمایند: ای جوانان، هر کدام که می توانید، ازدواج کنید؛ زیرا ازدواج موجب عفت چشم و پاکدامنی می شود و هر کسی که امکان ازدواج ندارد، برای فرونشاندن آتش شهوت خود، روزه بگیرد.

منبع: احمد بن عبدالعزیز الحداد، اخلاق النبی فی القرآن و السنة،ج2،ص692

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: برای بهره مندی از رزق ازدواج کنید؛ زیرا در زنان برکت است.

منبع:محمد حسن نجفی،جواهر الکلام فی شرائع السلام،ج29،ص10

ارزش واسطه ی ازدواج

 • حضرت امیرالمومنین (علیه السّلام) می فرمایند: برترین واسطه گری ها واسطه گری در امر ازدواج است.

منبع: محمد بن یعقوب کلینی،الفروع من الکافی،ج5،ص331،باب من سعی فی التزویج،حدیث1

 • حضرت صادق (علیه السّلام) می فرمایند: کسی که وسایل ازدواج را برای شخصی فراهم کند، روز قیامت مورد توجه خاص خداوند قرار می گیرد.

منبع: محمد بن یعقوب کلینی،الفروع من الکافی،ج5،ص331،باب من سعی فی التزویج،حدیث2 یامحمد باقر مجلسی بحارالانوار،ج100،ابواب النکاح،باب1،ص218،حدیث8

اصالت خانوادگی

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به شدت از ازدواج با دختران زیبایی که شرافت خانوادگی ندارند، بر حذر داشته و می فرمایند: ای مردم، از گیاهان سبز و خرمی که در مزبله رشد کرده اند بپرهیزید!گفتند: ای رسول خدا، منظور از این جمله چیست؟ در پاسخ فرمودند: دختر زیبایی که در خانواده ای بد رشد کرده باشد.

منبع: محمد بن یعقوب کلینی،الفروع من الکافی،ج5،ص332،باب اختیار الزوجةحدیث4

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: فرزندان انسان از نظر ویژگی های جسمی و روحی، بیشتر به برادران زن او شباهت پیدا می کند.

منبع: محمد حسن نجفی،جواهر الکلام فی شرائع السلام،ج29،ص37

تقوا و تدین

 • حضرت امام صادق (علیه السّلام) می فرمایند: اگر کسی به دلیل زیبایی یا ثروت با یک زن ازدواج کند، خداوند او را به همان واگذار می کند؛ اما اگر معیار او در انتخاب همسرش، دین او باشد، خداوند زیبایی و ثروت را نیز به او عطا می کند.

منبع: محمد بن یعقوب کلینی،الفروع من الکافی،ج5،ص333 باب ((فضل من تزویج ذات دین و کراهة من تزویج للمال))،حدیث3

 • مردی به محضر امام حسن(علیه السّلام) آمد و عرض کرد دختری دارم و زمان ازدواجش فرا رسیده است، او را به چه کسی بدهم؟ امام حسن(علیه السّلام) فرمودند: کسی که تقوای الهی دارد؛ زیرا اگر او را دوست داشته باشد، عزیزش می دارد و اگر او را خوش ندارد، به او ظلم نخواهد کرد.

منبع: شهاب الدین محمد بن احمد أبی الفتح الابشیهی المحلی ، المستطرف فی کل فن مستظرف،ج2،ص248

 • حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: کسی که دختر خود را به ازدواج فاسق در آورد، رابطه ی نسبی خود را با او بریده است.

منبع:محسن فیض کاشانی، المحجه البیضاء فی تهذیب الحیاء،ج3،ص94

اخلاق نیک

 • کسی در نامه ای از امام رضا (علیه السّلام) ،پرسید:یکی از اقوام من به خواستگاری دخترم آمده است،اما قدری بداخلاق است.امام رضا(علیه السّلام) در پاسخ او نوشت:اگر بداخلاق است،دختر خود را به او نده.

منبع:محمد باقر مجلسی،بحارالانوار،ج100،باب3،حدیث17،ص234و235

 • امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: دختر خود را به شراب خوار ندهید؛ وگرنه مانند این است که او را به سوی زنا سوق داده باشید.

منبع: محمد باقر مجلسی،بحارالانوار،ج100،باب21،ج7،ص372

 

نمونه ای درس آموز

روزی مرحوم کاشف الغطا، یکی از مراجع بزرگ تقلید، پس از پایان درس فرمودند: (( من دختری دارم که وقت ازدواجش فرا رسیده است، اگر یک فرد متدین و اخلاقی باشد، من او را به دامادی می پذیرم و دخترم را به همسری او در می آورم.)) در این میان، یکی از حضار از جای خود برخاست و پس از لحظه ای، بدون اینکه سخنی بگوید، نشست. پس از اتمام جلسه ، مرحوم کاشف الغطا او را به منزلشان دعوت کردند. معلوم شد یکی از شاگردان فاضل، متدین و خوش اخلاق خود اوست. بنابراین بدون اینکه نیاز به تحقیق بیشتری درباره او داشته باشد، درباره امکانات مالی اش از او پرسیدند. طلبه ی جوان در پاسخ گفت: چیزی ندارم. مرحوم کاشف الغطا فرمودند: (( مانعی ندارد، این منزل ما یک اطاق خالی دارد که ما فعلا به آن نیازی نداریم و شما می توانید در آن زندگی کنید.)) و سپس در همان شب مقدمات عروسی و ازدواج را فراهم کرد و دخترشان را به رسم آن روزگار، عروس کردند. بدین ترتیب یک زندگی ساده و بدون تکلّف آغاز گردید. داماد کسی نبود جز مرحوم حاج شیخ محمد تقی مسجد شاهی اصفهانی که بعدها یکی از مراجع بزرگ تقلید شد و از نظر علمی در سطح بسیار بالایی قرار گرفت. این خانواده که زندگی مشترک را از صفر شروع کرده بودند، با فضل و رحمت خداوند بسیار متمول شدند و از چنان شخصیت، قدرت و منزلتی برخوردار شدند که نه تنها در اصفهان، بلکه در همه ی ایران شناخته شده بودند و پادشاهانی همچون ناصرالدین شاه و حاکمانی چون ظل السلطان در مقابلشان متواضع بودند و از آنان می ترسیدند.

منبع: حسین مظاهری، اخلاق و جوان، ص 152و153

  نظرات ()
مطالب اخیر سه‌شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۳ خطبه 199 امام علی (علیه السّلام) خطبه 198 امام علی (علیه السّلام) خطبه 196 امام علی (علیه السّلام) خطبه 195 امام علی (علیه السّلام) خطبه 194 امام علی (علیه السّلام) خطبه 193 امام علی (علیه السّلام) خطبه 190 امام علی (علیه السّلام) خطبه 191 امام علی (علیه السّلام) خطبه 192 امام علی (علیه السّلام)
کلمات کلیدی وبلاگ آثار و فایده های خواندن دعای فرج (۱) احکام نماز های مستحبی و واجب (۱) ارزش جوانی (۱) پندهای اخلاقی (۱) تصاویر حرکتی بسم الله (۱) تصاویر متحرک بسم الله الرحمن الرحیم (۱) تصویر زمینه طبیعت (۱) چرا مرگ بر امریکا می گوییم (۱) حدیث (٢۳٧) حدیث از امام حسین (ع) (۱) حدیث از امام موسی بن جعفر (ع) (۱) حدیث قدسی (۱) حدیث هایی از امام جعفر صادق (ع) (۱) حدیث هایی از امام حسن (ع) (۱) حدیث هایی از امام حسن عسکری (ع) (۱) حدیث هایی از امام رضا (ع) (۱) حدیث هایی از امام سجاد (ع) (۱) حدیث هایی از امام علی (ع) (۱) حدیث هایی از امام علی ع (۱) حدیث هایی از امام محمد باقر (ع) (۱) حدیث هایی از امام محمد تقی (ع) (۱) حدیث هایی از امام مهدی (ع) (۱) حدیث هایی از امام هادی (ع) (۱) حدیث هایی از پیامبر اعظم (ص) (۱) حدیث هایی از حضرت زهرا (س) (۱) حدیث هایی از حضرت معصومه (س) (۱) حدیث هایی در مورد آتش (۱) حدیث هایی در مورد آخر زمان (۱) حدیث هایی در مورد آخرت (۱) حدیث هایی در مورد آدم (۱) حدیث هایی در مورد آراستگی (۱) حدیث هایی در مورد آرزو (۱) حدیث هایی در مورد آزادی (۱) حدیث هایی در مورد آزمایش (۱) حدیث هایی در مورد آیه الکرسی (۱) حدیث هایی در مورد احترام و تکریم (۱) حدیث هایی در مورد احتیاط (۱) حدیث هایی در مورد احیا مومن (۱) حدیث هایی در مورد اخلاص (۱) حدیث هایی در مورد اخلاق پسندیده (۱٧) حدیث هایی در مورد اخلاق ناپسند (٢٠) حدیث هایی در مورد ادا امانت (۱) حدیث هایی در مورد ادب (۱) حدیث هایی در مورد ارث (۱) حدیث هایی در مورد ازدواج (۱) حدیث هایی در مورد استواری بر عمل و پیگیری آن (۱) حدیث هایی در مورد اسراف کردن (۱) حدیث هایی در مورد اسلام (۱) حدیث هایی در مورد اسم (۱) حدیث هایی در مورد اصلاح میان مردم (۱) حدیث هایی در مورد اصلاح کردن (۱) حدیث هایی در مورد اطاعت کردن (۱) حدیث هایی در مورد اطعام مومن (۱) حدیث هایی در مورد افراط و تفریط (۱) حدیث هایی در مورد اقتصاد (۱) حدیث هایی در مورد امام (۱) حدیث هایی در مورد امت (۱) حدیث هایی در مورد امثال (۱) حدیث هایی در مورد امر به معروف و نهی از منکر (۱) حدیث هایی در مورد امید داشتن (۱) حدیث هایی در مورد انتقاد (۱) حدیث هایی در مورد انتقام (۱) حدیث هایی در مورد انجام وظیفه (۱) حدیث هایی در مورد اندرز دادن و خیرخواهی برای مومن (۱) حدیث هایی در مورد انسان (۱) حدیث هایی در مورد انصاف (۱) حدیث هایی در مورد انفاق (۱) حدیث هایی در مورد اهانت و تحقیر کردن (۱) حدیث هایی در مورد ایمان (۱) حدیث هایی در مورد ایمان و کفر (۱) حدیث هایی در مورد بحث کردن (۱) حدیث هایی در مورد بخشش (۱) حدیث هایی در مورد بخیل بودن (۱) حدیث هایی در مورد بدست آوردن دین (۱) حدیث هایی در مورد بدعت (۱) حدیث هایی در مورد بدن (۱) حدیث هایی در مورد برادر بودن مومنان با یکدیگر (۱) حدیث هایی در مورد برادری (۱) حدیث هایی در مورد بردباری (۱) حدیث هایی در مورد بلوغ (۱) حدیث هایی در مورد بهشت (۱) حدیث هایی در مورد بوسیدن (۱) حدیث هایی در مورد بی قراری (۱) حدیث هایی در مورد بیکاری و کم کاری (۱) حدیث هایی در مورد پدر (۱) حدیث هایی در مورد پرهیزکاری (۱) حدیث هایی در مورد پزشک و طعام (۱) حدیث هایی در مورد پزشکی (۱) حدیث هایی در مورد پستی (۱) حدیث هایی در مورد پوشاندن مومن (۱) حدیث هایی در مورد پیری (۱) حدیث هایی در مورد تاریخ (۱) حدیث هایی در مورد تجربه (۱) حدیث هایی در مورد ترس (۱) حدیث هایی در مورد ترس و امید (۱) حدیث هایی در مورد ترک دعوت مردم (۱) حدیث هایی در مورد تشویق به کار (۱) حدیث هایی در مورد تعجیل در کار خیر (۱) حدیث هایی در مورد تفکر کردن (۱) حدیث هایی در مورد تقوی و متقی (۱) حدیث هایی در مورد تقیه (۱) حدیث هایی در مورد تلاش در کار (۱) حدیث هایی در مورد تنبلی (۱) حدیث هایی در مورد تواضع و فروتنی (۱) حدیث هایی در مورد توبه (۱) حدیث هایی در مورد توجه به امور مسلمانان (۱) حدیث هایی در مورد توکل بر خدا (۱) حدیث هایی در مورد ثواب (۱) حدیث هایی در مورد جهاد (۱) حدیث هایی در مورد جوان (۱) حدیث هایی در مورد چاپلوسی (۱) حدیث هایی در مورد حجت (۱) حدیث هایی در مورد حدیث (۱) حدیث هایی در مورد حرص (۱) حدیث هایی در مورد حسادت (۱) حدیث هایی در مورد حسن ظن و خوش بینی به خدا (۱) حدیث هایی در مورد حق (۱) حدیث هایی در مورد حق مومن بر برادرش و ادای حق او (۱) حدیث هایی در مورد حماقت (۱) حدیث هایی در مورد حکمت (۱) حدیث هایی در مورد حیا و شرم (۱) حدیث هایی در مورد حیوان (۱) حدیث هایی در مورد خاموشی و نگهداشتن زبان (۱) حدیث هایی در مورد خدا (۱) حدیث هایی در مورد خوبی (۱) حدیث هایی در مورد خودپسندی (۱) حدیث هایی در مورد خوش خلقی (۱) حدیث هایی در مورد خوش رویی (۱) حدیث هایی در مورد خیانت کردن (۱) حدیث هایی در مورد دانش (۱) حدیث هایی در مورد دروغ گفتن (۱) حدیث هایی در مورد دست دادن به هم و مصافحه (۱) حدیث هایی در مورد دشمنی (۱) حدیث هایی در مورد دعا (۱) حدیث هایی در مورد دعوا کردن (۱) حدیث هایی در مورد دعوت خانواده به ایمان (۱) حدیث هایی در مورد دوری کردن از گناه (۱) حدیث هایی در مورد دوستی (۱) حدیث هایی در مورد دوستی در راه خدا و دشمنی در راه (۱) حدیث هایی در مورد دیدار برادران (۱) حدیث هایی در مورد دین (۱) حدیث هایی در مورد ذلت (۱) حدیث هایی در مورد راستگویی (۱) حدیث هایی در مورد راستی و امانت پردازی (۱) حدیث هایی در مورد رزق (۱) حدیث هایی در مورد رسوایی (۱) حدیث هایی در مورد رشد (۱) حدیث هایی در مورد رضا به قضا (۱) حدیث هایی در مورد رفاقت (۱) حدیث هایی در مورد رمضان (۱) حدیث هایی در مورد روا کردن حاجت مومن (۱) حدیث هایی در مورد روابط جنسی (۱) حدیث هایی در مورد روح (۱) حدیث هایی در مورد روزه (۱) حدیث هایی در مورد رویا (۱) حدیث هایی در مورد ریا کردن (۱) حدیث هایی در مورد زمان (۱) حدیث هایی در مورد زنا (۱) حدیث هایی در مورد زندگی (۱) حدیث هایی در مورد زندگی زناشویی (۱) حدیث هایی در مورد زیبایی (۱) حدیث هایی در مورد سخن (۱) حدیث هایی در مورد سرزنش کردن (۱) حدیث هایی در مورد سرور(شادی) (۱) حدیث هایی در مورد سعی و تلاش (۱) حدیث هایی در مورد سعید( خوشبختی) (۱) حدیث هایی در مورد سفر (۱) حدیث هایی در مورد سلام (۱) حدیث هایی در مورد سلامت دین (۱) حدیث هایی در مورد سلامتی (۱) حدیث هایی در مورد سنت (۱) حدیث هایی در مورد شاد کردن مومنان (۱) حدیث هایی در مورد شجاع و شجاعت (۱) حدیث هایی در مورد شر (بدی) (۱) حدیث هایی در مورد شراب (۱) حدیث هایی در مورد شرک (۱) حدیث هایی در مورد شفاعت (۱) حدیث هایی در مورد شقی ( بدبخت ) (۱) حدیث هایی در مورد شهوت (۱) حدیث هایی در مورد شهید (۱) حدیث هایی در مورد شکر کردن (۱) حدیث هایی در مورد شیطان (۱) حدیث هایی در مورد صبر (۱) حدیث هایی در مورد صدقه (۱) حدیث هایی در مورد صله رحم (۱) حدیث هایی در مورد ضمیر (راز) (۱) حدیث هایی در مورد طلب فرزند (۱) حدیث هایی در مورد طمع (۱) حدیث هایی در مورد ظالم و ستمکار (۱) حدیث هایی در مورد عالمان و تعالیم دینی (۱) حدیث هایی در مورد عبادت (۱) حدیث هایی در مورد عبرت (۱) حدیث هایی در مورد عدالت (۱) حدیث هایی در مورد عزت (۱) حدیث هایی در مورد عصبانیت (۱) حدیث هایی در مورد عفو و گذشت (۱) حدیث هایی در مورد عقده حقارت (۱) حدیث هایی در مورد عقل (۱) حدیث هایی در مورد عمر (۱) حدیث هایی در مورد عمل (۱) حدیث هایی در مورد عیادت (۱) حدیث هایی در مورد غبطه (۱) حدیث هایی در مورد غذا (۱) حدیث هایی در مورد غرور (۱) حدیث هایی در مورد غفلت (۱) حدیث هایی در مورد غیبت و امام زمان (عج) (۱) حدیث هایی در مورد فایده های فرزند (٢) حدیث هایی در مورد فرزند (٢) حدیث هایی در مورد فرشتگان (۱) حدیث هایی در مورد فرصت (۱) حدیث هایی در مورد فرو خوردن خشم (۱) حدیث هایی در مورد فطرت (۱) حدیث هایی در مورد فقر (۱) حدیث هایی در مورد فقه (۱) حدیث هایی در مورد قرآن (۱) حدیث هایی در مورد قضا و قدر (۱) حدیث هایی در مورد قضاوت (۱) حدیث هایی در مورد قلب (۱) حدیث هایی در مورد قمار (۱) حدیث هایی در مورد قناعت (۱) حدیث هایی در مورد قیامت (۱) حدیث هایی در مورد گشودن گرفتاری مومن (۱) حدیث هایی در مورد گناه و گناهکار (۱) حدیث هایی در مورد گناه کردن (۱) حدیث هایی در مورد مدارا کردن (۱) حدیث هایی در مورد مذاکره برادران (۱) حدیث هایی در مورد مرد (۱) حدیث هایی در مورد مرگ (۱) حدیث هایی در مورد مشورت کردن (۱) حدیث هایی در مورد مغرور بودن (۱) حدیث هایی در مورد مهربانی به مومن و گرامی داشتن او (۱) حدیث هایی در مورد مهرورزی و دلسوزی به یکدیگر (۱) حدیث هایی در مورد ناامنی (۱) حدیث هایی در مورد نادانی (۱) حدیث هایی در مورد ناراحتی (۱) حدیث هایی در مورد نرمش و رفق (۱) حدیث هایی در مورد نصیحت کردن (۱) حدیث هایی در مورد نماز (۱) حدیث هایی در مورد نکوهش دنیا و بیان زهد در دنیا (۱) حدیث هایی در مورد نیت (۱) حدیث هایی در مورد نیکی به پدر و مادر (۱) حدیث هایی در مورد هم آغوشی (۱) حدیث هایی در مورد همکاری (٢) حدیث هایی در مورد هوی و هوس (۱) حدیث هایی در مورد وفای به عهد (۱) حدیث هایی در مورد کار در نظام اقتصادی (۱) حدیث هایی در مورد کار کردن (۱) حدیث هایی در مورد کتمان و حفظ اسرار (۱) حدیث هایی در مورد کربلا (۱) حدیث هایی در مورد کشاورزی و درخت کاری (۱) حدیث هایی در مورد کوشش در حاجت مومن (۱) خطبه های امام علی ع (۱٩٩) دانلود (٥٩) دانلود اذان (۱۸) دانلود تصویر زمینه طبیعت (۱) دانلود دعا (۱٢) دانلود دعای معراج (۱) دانلود سرود های انقلاب (۱) دانلود سوره های قرآن با صدای استاد پرهیزکار (۱) دانلود فرمایش های مقام معظم رهبری (۱) دانلود فیلم جالب (٢) دانلود فیلم خنده دار (٢) دانلود گفته تصویری امام خامنه ای درباره عطوفت الهی (۱) دانلود گفته صوتی امام خامنه ای در مورد نماز (۱) دانلود گفته صوتی امام خامنه ای درباره عطوفت الهی (۱) دانلود مداحی (٥) دانلود مداحی حاج ابوذر بیوکافی (۱) دانلود مداحی حاج سید مهدی میرداماد (۱) دانلود مداحی حاج محمود کریمی (۱) دانلود مداحی حاج مهدی سلحشور (۱) دانلود مداحی مهدی اکبری (۱) دانلود موضوع های مختلف (۱) دانلود کلیپ تصویری اذا حسین سبزعلی (۱) دانلود کلیپ تصویری اذان (۱) دانلود کلیپ تصویری اذان اقاتی (۱) دانلود کلیپ تصویری اذان رضاییان (۱) دانلود کلیپ تصویری اذان عباس سلیمی (۱) دانلود کلیپ تصویری اذان غفاری (۱) دانلود کلیپ تصویری اذان مصطفی غلوش (۱) دانلود کلیپ تصویری اذان موذن زاده (۱) دانلود کلیپ تصویری اذان کریم منصوری (۱) دانلود کلیپ تصویری دعا امام سجاد ع در ماه رجب (۱) دانلود کلیپ تصویری دعا نماز حضرت فاطمه ع (۱) دانلود کلیپ تصویری دعای تعقیبات مشترکه هر نماز (۱) دانلود کلیپ تصویری دعای زیارت آل یاسین (۱) دانلود کلیپ تصویری دعای سلامتی (۱) دانلود کلیپ تصویری صحیفه ی سجادیه (۱) دانلود کلیپ تصویری گزیده ای از صحیفه سجادیه (۱) دانلود کلیپ شب های قدر (۱) دانلود کلیپ شهادت حضرت علی ع (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان اقاتی (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان حسین سبزعلی (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان خدام حسینی (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان رضاییان (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان عباس سلیمی (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان غفاری (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان مصطفی غلوش (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان موذن زاده (۱) دانلود کلیپ صوتی اذان کریم منصوری (۱) دانلود کلیپ صوتی دعا تعقیبات مشترکه هر نماز (۱) دانلود کلیپ صوتی دعا زیارت آل یاسین (۱) دانلود کلیپ صوتی دعا نماز حضرت فاطمه ع (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای امام سجاد ع در ماه رجب (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای توسل (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای جامه کبیر (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای جوشن صغیر (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای جوشن کبیر (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای در زمان غیبت (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای زیارت عاشورا (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای سلامتی (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای صلوات امام زمان (عج) (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای فرج (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای نور (۱) دانلود کلیپ صوتی دعای کمیل (۱) دانلود کلیپ صوتی مناجات حضرت علی (علیه السّلام) (۱) دحوالارض (۱) دعاهای طلب فرزند (۱) دو کلیپ زیبا ویژه ی شهادت امام جعفر صادق(ع) (۱) دوران غیبت (٧) روابط دختر و پسر (۱) زنان آخر زمان (۱) زندگی نامه (٢) زندگی نامه امام حسین ع (۱) زندگی نامه پیامبر ص (۱) زندگی نامه ی چهارده معصوم (ع) (٢) ستایش خدای عزّوجل (۱) شیوه های کنترل فشار های جنسی (۱) صحیفه سجادیه (۱) صلوات و درود بر تصدیق کنندگان رسولان (۱) صلوات و درود بر حاملان عرش الهی (۱) صلوات و درود بر محمد و خاندانش (۱) عبرت (۱) عرفه (۱) علت گفتن مرگ بر امریکا (۱) عکس های مذهبی (۱) غیبت (۱) فایده غیبت (۱) فونت بسم الله (۱) گالری (۱٦) گالری الله (۱) گالری امام جعفر صادق (علیه السّلام) (۱) گالری امام جواد (علیه السّلام) (۱) گالری امام حسن عسکری (علیه السّلام) (۱) گالری امام حسن مجتبی (ع) (۱) گالری امام حسین (ع) (۱) گالری امام رضا (علیه السّلام) (۱) گالری امام زمان (عجل الله تعالی فرجه شریف) (۱) گالری امام سجاد (ع) (۱) گالری امام علی ع (۱) گالری امام محمد باقر (علیه السّلام) (۱) گالری امام موسی کاظم (علیه السّلام) (۱) گالری امام هادی (علیه السّلام) (۱) گالری انواع فونت بسم الله الرحمن الرحیم (۱) گالری حضرت فاطمه (علیه السّلام) (۱) گالری حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) (۱) گالری مکه مکرمه (۱) محرم آخرین سال غیبت (۱) مردان آخر زمان (۱) مفاسد آخر زمان (۱) منابع وبلاگ (۱) نشانه های نزدیک ظهور (۱) نظرات و تجربه های زیبا (۱) نگاه حرام (۱) نماز های مستحبی و واجب (۱) نهج البلاغه (۱) نیایش امام سجاد در حق فرزندانش (۱) نیایش امام سجاد ع برای دفع بلاها (۱) نیایش امام سجاد ع برای دفع حیله دشمن (۱) نیایش امام سجاد ع برای همسایگان و دوستانش (۱) نیایش امام سجاد ع برای ورود به ماه رمضان (۱) نیایش امام سجاد ع پس از ختم قرآن (۱) نیایش امام سجاد ع در آمرزش خواهی (۱) نیایش امام سجاد ع در ابراز فروتنی و تواضع (۱) نیایش امام سجاد ع در اشتیاق به آمرزش (۱) نیایش امام سجاد ع در اصرار ورزیدن بر دعا (۱) نیایش امام سجاد ع در اعتراف به گناه (۱) نیایش امام سجاد ع در بامداد و شامگاه (۱) نیایش امام سجاد ع در بدرود ماه رمضان (۱) نیایش امام سجاد ع در پناه بردن به خدای تعالی (۱) نیایش امام سجاد ع در پناه جستن به خدا از شرّ بدیها (۱) نیایش امام سجاد ع در پوزش خواهی (۱) نیایش امام سجاد ع در تضرع و اظهار خاکساری (۱) نیایش امام سجاد ع در حق پدر و مادرش (۱) نیایش امام سجاد ع در روز عرفه (۱) نیایش امام سجاد ع در روز عید فطر و جمعه (۱) نیایش امام سجاد ع در روز عید قربان و جمعه (۱) نیایش امام سجاد ع در طلب از میان بردن غم ها (۱) نیایش امام سجاد ع در طلب باران (۱) نیایش امام سجاد ع در طلب تندرستی (۱) نیایش امام سجاد ع در طلب خوی های نیک (۱) نیایش امام سجاد ع در طلب خیر (۱) نیایش امام سجاد ع در طلب عفو و بخشایش (۱) نیایش امام سجاد ع در طلبِ فرجان نیک (۱) نیایش امام سجاد ع در محفوظ ماندن از گناه (۱) نیایش امام سجاد ع در مقام ترس از خدا (۱) نیایش امام سجاد ع در مقام رضا به قضای الهی (۱) نیایش امام سجاد ع در مقام شکر پروردگار (۱) نیایش امام سجاد ع در نفرین بر شیطان (۱) نیایش امام سجاد ع در نماز شب (۱) نیایش امام سجاد ع در هنگام رسوایی گناه (۱) نیایش امام سجاد ع در هنگام سختی (۱) نیایش امام سجاد ع در کارهای مهم (۱) نیایش امام سجاد ع در یار ی خواستن برای پرداخت وام (۱) نیایش امام سجاد ع درباره توبه (۱) نیایش امام سجاد ع درباره ستم هایی که بر او می رفته (۱) نیایش امام سجاد ع درباره مرزبانان (۱) نیایش امام سجاد ع درباره ی خود و نزدیکانش (۱) نیایش امام سجاد ع درنیاز خواهی (۱) نیایش امام سجاد ع هنگام بیماری (۱) نیایش امام سجاد ع هنگام پناه جستن به درگاه خدا (۱) نیایش امام سجاد ع هنگام دیدن هلال (۱) نیایش امام سجاد ع هنگام شنیدن بانگ رعد (۱) نیایش امام سجاد ع هنگام یاد مرگ (۱) نیایش امام سجاد ع هنگامی که اندوهگین می شد (۱) نیایش امام سجاد ع هنگامی که روزی بر او تنگ می شد (۱) نیایش های امام سجاد ع (٥٤)
دوستان من سایت مقام معظم رهبری مرکز مطالعات و پاسخ گویی به شبهات پرسمان سمت خدا