حدیث
کلمات کلیدی مطالب

 


1- حضرت امام صادق (علیه السّلام) موثرترین راه فراخوانی به خیر و نیکی را دعوت عملی می داند و می فرمایند: دعوت کننده ی مردم باشید اما نه با زبان، بلکه با پارسایی، تلاش، نماز و نیکی، که این رفتارها خود دعوت کننده هستند.

منبع : کافی، چاپ اسلامیه ، ج3 ، ص 128

2- حضرت امام علی (علیه السّلام) در وصیت خود به حضرت امام حسن (علیه السّلام) و حضرت امام حسین (علیه السّلام) که در واقع وصیتی به همگان است، می فرمایند: امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید که افراد شرور و بدکار جامعه بر شما مسلط می شوند و آن گاه هر چه دعا کنید به اجابت نرسد.

منبع : نهج البلاغه، ترجمه دکتر علی شیروانی ، نامه ی 47

3- حضرت امام باقر (علیه السّلام) می فرمایند: امر به معروف و نهی از منکر فریضه ی بزرگ الهی است که همه ی واجبات با آن برپا می شود و به وسیله ی آن امنیت برقرار می گردد، کسب و کار مردم حلال و حقوق افراد تأمین می شود و در سایه ی آن آبادانی می آید و از دشمنلان انتقام گرفته می شود و کارها رو به راه می گردد.

منبع : وسائل الشیعه ، ج 11، باب اول ، حدیث 6، ص 395

4- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: هر کس به کار نیکی امر یا از بدی بازدارد یا مردم را به خیر راهنمایی کند یا به نحوی موجبات تشویق آن ها را فراهم سازد، در آن عمل خیر سهیم و شریک است و همچنین، هر کس امر به کار بد کند یا دیگران را بدان راهنمایی و تشویق نماید، او نیز شریک است.

منبع : تفسیر نمونه ، ج 4 ، ص 39

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: تمام کارهای نیک، حتی جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهی از منکر چون قطره ی آبی است در برابر دریای پهناور.

منبع : نهچ البلاغه ، حکمت374

6- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: مردم یک جامعه مانند سرنشینان کشتی اند. اگر کسی جایی را که نشسته ، به بهانه ی این که جای خودش است، خراب کند، نه تنها خودش بلکه همه را غرق خواهد کرد.

خودداری از امر به معروف و نهی از منکر

7- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) این مصیبت را برای مسلمین بزگترین خطر اجتماعی شناخته است و به مردم فرمودند: چه خواهید کرد موقعی که زنان شما دچار فساد اخلاق شوند و جوانان شما به گناه آلوده گردند و از فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر خودداری کنند؟! عرض شد: یا رسول الله آیا چنین وضعی برای مسلمین پیش می آید؟! فرمودند: بلی و بدتر از آن. فرمودند: چه خواهید کرد موقعی که مردم را به گناه امر کنید و از نیکیها نهی نمایید؟!عرض کردند یا رسول الله آیا چنین وضعی پیش می آید؟! فرمودند: بلی و بدتر از آن، سپس فرمودند : چه خواهید کرد وقتی در نظر شما نیکیها گناه و منکر شناخته شود و منکرات و گناهان را نیک و پسندیده بدانید؟!

منبع: قرب الاسناد،ص26


8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند : وقتی محیط اجتماع آلوده و ناپاک شد سجایای انسانی و فضائل اخلاقی بی رونق و زیان آور می شود و برعکس رذائل و ناپاکی در جامعه رایج و سودبخش می گردد.

منبع: ابن ابی الحدید،ج2، کلمه ی 125،ص270

9- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که خاطرات شخصی خود را از دل نزداید، و از خطرات نفسانی و شهوی خویش فارغ نشود، افکار شیطانی را از خود نراند، و در پناه خداوند بزرگ نرود، شایسته نیست مردم را امر به معروف و نهی از منکر نماید.

منبع: محجة البیضاء، ج4،ص109

10- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: هرگاه مردم امر به معروف ونهی از منکر را ترک نمایند، و از نیکان خاندان من پیروی نکنند، خداوند بدان ایشان را بر آنان مسلط گرداند. در این هنگام خوبان ایشان دعا کنند ولی دعایشان مستجاب نمی شود.

منبع : تحف العقول ۵١

11- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: هرکس امر به معروف ونهی از منکر کند، او جانشین خدا در زمین و جانشین پیامبر اوست.

منبع : مستدرک الوسائل ٢/٣۵٨

12- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: آیا شما را خبر ندهم از مردمانی که نه پیامبرند و نه شهید اما در روز قیامت پیامبران  و شهیدان به مقام ومنزلت آنان نزد خداوند غبطه می خورند؟عرض کردند: آنان کیستند ای پیامبر خدا؟ فرمودند: کسانی که موجب محبوبیت بندگان خدا نزد خدا و محبوبیت خدا نزد بندگانش می شوند و در جامعه به اندرز و خیر خواهی می پردازند. عرض کردم: این خدا را محبوب بندگانش می گرداند اما چگونه بندگان خدا را محبوب خدا می گرداند؟ فرمود: آنان را به چیزی که خدا دوست دارد امر و از چیزی که خدا نفرت دارد نهی شان می کنند و هر گاه اطاعتشان کردند محبوب خداوند عزوجل واقع می شوند.

منبع : کنز العمال ٣/۶٨۵

13- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: پشیمان ترین وپر حسرت ترین دوزخیان فردی است که بنده ای را به سوی خدا فراخواند و او را اجابت کند و بپذیرد و خدای را فرمان برد. پس خداوند او را به بهشت برد، و مرد دعوتگر را، از بهر ترک عمل به عملش و پیروی از هوس وآرزوی دراز، به آتش افکند.

منبع : الکافی ١/۴۴

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما


شنبه ٦ تیر ۱۳٩٤ ساعت ٩:٥۱ ‎ب.ظ توسط سرباز آقا
کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت