حدیث
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: سرباز آقا - یکشنبه ٢٤ بهمن ۱۳٩٥

 

 

1- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به  حضرت علی (علیه السّلام) فرموده اند: بزرگترین مردمان در ایمان و یقین، کسانی هستند که در روزگاران آینده زندگی می کنند، پیامبرشان را ندیده اند، امام آن ها در غیبت است و فقط به سبب خواندن خطی روی کاغذ ( خواندن قرآن کریم و احادیث معصومین علیه السّلام) ایمان می آورند.

منبع : بحار الانوار، ج52 ، ص 125

2- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: هر کس دوست دارد خدا را در حال ایمان کامل و مسلمانی مورد رضایت او ملاقات کند، ولایت و محبّت امام عصر (عجل الله تعالى فرجه الشریف) را بپذیرد.

منبع : بحارالانوار ، ج 36، ص 296

3- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: خوشا به حال کسی که به حضور قائم برسد، در حالی که پیش از قیام او نیز پیرو او باشد.

منبع : بحارالانوار ، ج52ص130

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: زمین از حجت خدا (امام) خالی نمی ماند. امّا خداوند، به علت ستمگری انسان ها و زیاده رویشان در گناه، آنان را از وجود حجت در میان آن ها بی بهره می سازد.

منبع : غیبت نعمانی، ترجمه، ص202

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: حجت خداوند در میان مردم حضور دارد، از معابر و خیابان ها عبور می کند ... به نقاط مختلف جهان می رود، سخن مردم را می شنود و برجماعت مردم سلام می کند. می بیند و دیده نمی شود؛ تا این که زمان ظهور و وعده ی الهی و ندای آسمانی فرا می رسد. هان! آن روز، روز شادی فرزندان علی (علیه السّلام)  و پیروان اوست.

منبع : کتاب الغیبة، نعمانی ، ص 144

6- امام زمان (عجل الله تعالى فرجه الشریف ) می فرمایند: بهره بردن از من در عصر غیبتم، مانند بهره بردن از آفتاب است هنگامی که پشت ابرها باشد.

منبع : بحارالانوار ، علامه مجلسی، ج 53، ص181

7- امام عصر (عجل الله تعالى فرجه الشریف ) در نامه ای به شیخ مفید از علمای بزرگ اسلام، می فرمایند: ما از اخبار و احوال شما آگاهیم و هیچ چیز از اوضاع شما بر ما پوشیده و مخفی نمی ماند. ما در رسیدگی (به شما) و سرپرستی شما کوتاهی و اهمال نمی کنیم و یاد شما را از خاطر نمی بریم که اگر جز این بود، دشواری ها و مصیبت ها بر شما فرود می آمد و دشمنان، شما را ریشه کن می نمودند.

منبع : الاحتجاج ، طبرسی ، ج2، ص596

8- وقتی از حضرت امام باقر (علیه السّلام) پرسیدند که آیا برای ظهور وقتی معین شده است، سه بار فرمودند : تعیین کنندگان وقت دروغ گویند.

منبع : بحارالانوار ، ج 53، ص 103


9- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: مثل ظهور حضرت مهدی عصر (عجل الله تعالى فرجه الشریف)، مثل برپایی قیامت است. مهدی (عجل الله تعالى فرجه الشریف) نمی آید مگر ناگهانی.

منبع : منتخب الاثر، ص124 و224

10- حضرت امام علی (علیه السّلام) درباره ی کسانی که با امام (عجل الله تعالى فرجه الشریف) پیمان می بندند و بیعت می کنند، می فرمایند: امام با این شرط با آنان بیعت می کند که در امانت خیانت نکنند، پاک دامن باشند، اهل دشنام و کلمات زشت نباشند، به ظلم و ستم خونریزی نکنند، به خانه ای هجوم نبرند، کسی را به ناحق آزار ندهند، ساده زیست باشند و بر مرکب های گران قیمت سوار نشوند، لباس های فاخر نپوشند، مسجدی را خراب نکنند، به یتیمان ستم نکنند، دنبال شهوت رانی نباشند، شراب ننوشند، به پیمان خود عمل کنند، ثروت و مال را احتکار نکنند ... و در راه خدا به شایستگی جهاد نمایند.

منبع : الملاحم و الفتن ، ص 149

11- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: در میان واپسین امتم مهدی ظهور می کند. خداوند به او باران عطا می کند، زمین گیاهش را بر می رویاند بیت المال را برابر تقسیم می کند، دامها و چارپایان زیاد میشوند و امت سربلند و بزرگ می شود.

منبع : کنزالعمال ١۴/٢٧٣

12- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: قیامت بر پا نمی شود تا زمانی که زمین از ستم و دشمنی آکنده شود، آن گاه مردی از خاندان من قیام کند و زمین را،همچنان که از ظلم و جور آکنده شده، از عدل و داد پر کند.

منبع : کنز العمال ١۴/٢٧١

13- حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرمودند: ... مهدی ظهور می کند... و به خدا سوگند سیصد و سیزده نفر که در میان آنان پنجاه زن است، همچون پاره های ابرهای  پاییزی از هر سو و پشت سر هم در مکه گرد می آیند بی آنکه از پیش قرار و وعده ای نهاده باشند. این است معنای آیه ی شریفه : ((هر کجا باشید خداوند همه ی شما را گرد می آورد)).

منبع : البحار 52/222

14- حضرت امام محمّد باقر (علیه السّلام) فرموده اند: چون قائم ما قیام کند خدا دست رحمت بر سر بندگان نهد تا در تعقل هماهنگ شوند و آرمان های آنها کامل شوند.

منبع : اصول کافی جلد 1، ص 69

15- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: یاوران مهدی (عج) فقط از خدا می هراسند و شهادت را می طلبند و همواره آرزو دارند که در راه خدا کشته شوند.   

منبع : الملاحم والفتن(ص۵٢)

16- راوی گفت :از حضرت امام صادق (علیه السّلام) درباره ی این روایت که سود گرفتن مومن از مومن رباست سوال کردم، فرمودند: این در زمانی است که حق، حاکم شود و قائم ما خاندان قیام کند.اما امروز (زمان غیبت) اشکالی ندارد که در فروختن کالا به برادر مومن، از وی سود ببری.

منبع : وسائل الشیعه ١٧/٣٩٧

نماز امام زمان(علیه السّلام)

17- از حضرت امام باقر(علیه السّلام) روایت شده است که فرمودند: مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هنگام نماز عشا، در مکه، در حالی که پرچم رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلّم) بر دست و پیراهن او را در بدن و شمشیر وی را با خود دارد، ظهور می کند. با او نشانه ها و نورانیت و بیان ویژه ای است. پس هنگامی که نماز عشا پایان یابد، با صدایی بلند این چنین خطبه می خواند: « ای مردم! شما را خاطر نشان می کنم به مقامی که در پیشگاه خدا دارید، خدایی که حجرالاسود را برگزید، پیامبر را مبعوث داشت و قرآن را نازل کرد و از شما می خواهم که به هیچ وجه شرک نورزید و پیوسته در اطاعت از خدا و رسولش بکوشید و بدانچه که قرآن مورد توجه خویش قرار داده، توجه داشته و زنده نگاه دارید و از آنچه که قرآن از آن روی گردان است برکنار بوده، و از بین ببرید و یار و یاور هدایت آوران و وزیر تقوا پیشگان باشید، فنا، و فرسودگی جهان نزدیک است و من شما را به خدا، رسول، عمل به قرآن، از بین بردن باطل، و زنده نگهداری سنّت (حق) دعوت می کنم». حضرت امام باقر(علیه السّلام) افزودند: «پس از آن، با جمعیتی به تعداد مردان بدر( 313 تن) ظهور خویش را آشکار می سازد.»

منبع: روضه کافی،ج2،ص145

نماز امام زمان(علیه السّلام)

18- چون حضرت مهدی(علیه السّلام) به دنیا آمدند، بلافاصله رو به قبله سجده کردند و شهادتین را گفتند و عالیترین مرتبه بندگی و خاکساری را در مقابل خداوند به جای آوردند.(1) در خبر است که چون ماموران دولتی برای دستگیری آن حضرت به خانه شان ریختند، دیدند آن امام بزرگ مشغول نماز هستند و بدون اعتنا به آنها همچنان به نماز ادامه می دهند و به اعجاز الهی بین دشمنان و ایشان آب بسیاری دیده شد، که چون یکی از آنها برخاست تا از آب بگذرد و حضرت را دستگیر کند، نزدیک بود غرق شود، و لذا آنها بازگشتند و آن حضرت با آرامش کامل به نماز خود ادامه دادند.(2) یکی از کسانی که به محضر مبارک امام زمان(علیه السّلام) رسیده شخصی اهل کاشان است. او در نجف اشرف مریض شده و پایش خشک گردید و از سفر حج بازماند. روزی او را به بیرون شهر در جایگاهی که معروف به مقام حضرت قائم (علیه السّلام) است می برند، می گوید: به ناگاه جوان خوشرویی را دیدم که داخل صحن آن ساختمان شد و بر من سلام کرد و حجره ای که مقام مهدی در آنجا قرار داشت رفت و در محراب آنجا به نماز ایستاد و چنان نماز با خشوعی بجا آورد که هرگز به خوبی آن ندیده بودم.(3)

(1): منتهی الآمال،ج2،ص285

(2): منتهی الآمال،ج2،ص 299

(3): منتهی الآمال،ج2،ص 315

امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) بر روی آب نماز می خواند

19- رشیق مادرانی گفت: « خلیفه ی عباسی (معتضد) به من و دو نفر دیگر دستور داد که به طور کاملا محرمانه به سامرا رفته و وارد خانه ی امام حسن عسکری(علیه السّلام) که از دنیا رفته بشوید و هر کس را که در آن خانه یافتید به قتل برسانید و سر او را به نزد من بیاورید. ما به سامرا رفته و بدون هیچ مشکلی وارد خانه شدیم و همه جا را بررسی کردیم تا اینکه به پرده ای رسیدیم. آن را کنار زدیم سردابی پدیدار شد وارد آن شدیم و دیدیم که گویا دریایی از آب است و در انتهای آن حصیری بر روی آب افکنده شده و شخص بسیار زیبایی در آن نشسته است و به عبادت و نماز مشغول است و اصلا توجهی به ما ندارد.  یکی از همراهان ما خواست تا داخل شود و او را دستگیر کند، اما درون آب افتاد و چیزی نمانده بود که غرق شود. من دستم را دراز کرده و او را بیرون کشیدم و تا یک ساعت بیهوش بود. آنگاه رفیق دیگر ما اقدام به رفتن به سوی او کرد، ولی در آب افتاد و او را هم بیرون کشیدیم، من مات و متحیر شده بودم و به او خطاب کرده و گفتم از خدا و از شما عذر می خواهم که مزاحم شدم، ولی او اعتنایی نکرد و ما بازگشتیم و جریان را برای معتضد گفتیم، او به ما گفت: این ماجرا باید پنهان بماند و جایی آن را نقل نکنید، وگرنه سر شما را از بدن جدا می کنم.

منبع: شنیدنیهای تاریخ،ص248

امام شناسی شرط اسلام

20- رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: هر کس بمیرد در حالی که امام زمان خود را نشناخته باشد، به مرگ جاهلیت مرده است.( مرگ جاهلیت یعنی بدون دین؛ مانند کسانی که در زمان کفر می زیسته اند.)

منبع: بحار، ج89، ص 23؛ اصول کافی،ج1،ص439

مرگ عارفانه

21- حضرت امام محمدباقر(علیه السّلام) فرمودند:

کسی که بمیرد و امام نداشته باشد، مرگ او مرگ جاهلیت است و کسی که بمیرد و امام خود را شناخته باشد، مانند کسی است که همراه قائم و در خیمه ی او باشد.

منبع: بحار، ج52، ص 142

مرگ جاهلی

22- رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: کسی که فرزندم قائم را در زمان غیبتش انکار کند، مرگ او مرگ جاهلیت {کفر} است.

منبع:بحار، ج۷۳، ص ۵۱

آنچه مهم است!

23- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرمودند: امام خود(مهدی) را بشناس که اگر امام خود را بشناسی(حاضر یا غایب بودنش برای تو تاثیر ندارد) و زود یا دیر شدن ظهور آن حضرت به تو زیان نمی رساند.

(بسیاری از شیعیان در زمان ائمه (علیهماالسّلام) چون تحت تاثیر فشار شدید حکومت های ستمگر بودند در انتظار فرج و قیام مهدی بودند؛ از این رو از امامان می پرسیدند: آیا شما قائم هستید؟ قائم چه وقت می آید؟ همواره نوعی شتاب و عجله در برخی شیعیان وجود داشت. امامان نیز آن ها را متوجه وظیفه اصلی شان می ساختند که مهم، حفظ دین و شناخت امام است و زمان ظهور آن حضرت طبق مصالح خواهد بود و اجر و ثواب شما نیز محفوظ است؛ همانند آنان که زمان ظهور را درک می کنند.)

منبع: بحار،ج52،ص141

زیر لوای مهدی (علیه السلام)

24- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرمودند: امام خود را بشناس ... و کسی که امام خود را بشناسد و آن گاه پیش از قیام قائم بمیرد مانند کسی است که از لشکریان آن حضرت است؛ بلکه به منزله ی کسی است که زیر لوای آن حضرت نشسته است.

منبع: بحار،ج142،ص52

یکی از دو نفر

25- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرمودند: اگر روی زمین جز دو نفر باقی نماند، بدون شک یکی از آن دو، امام و حجت خدا است (زیرا زمین هرگز از حجّت خدا خال نمی شود).

منبع: بحار، ج23،ص22

شهد شهادت

26- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرمودند: کسی که با معرفت خدا و اهل بیت (علیه السلام) در بستر بمیرد، شهید مرده است و اجر و پاداش او با خدا است و ثواب نیت خود را (جهاد در راه حضرت مهدی (علیه السّلام) برده است و نیّت او جای شمشیر زدن در راه خدا را می گیرد و هر چیزی (از جمله ظهور حضرت) وقت و زمان مشخصی دارد که باید به آن برسد. (عجله نکنید).

منبع: بحار، ج52،ص144

کمال ایمان

27- رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: کسی که دوست دارد خدا را ملاقات کند در حالی که ایمانش کامل و اسلمش نیکو است باید ولایت حجّت صاحب الزمان (علیه السّلام) را قبول داشته باشد.

منبع: اربعین حدیث،ص4

آرزوی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم)

28- رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: دوست دارم نمیرم تا زمان مهدی (علیه السّلام) را درک کنم.

منبع: معجم،ج4،ص326

 

ولادت پنهان

29- حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرمودند: ولادت صاحب الامر برخلایق پنهان می شود تا بیعت کسی بر گردن او نباشد و خداوند امر خروج او را در یک شب آماده می سازد.

منبع: اکمال الدین ،ص 447

عقیقه برای گل نرگس

30- حضرت امام عسکری(علیه السّلام) پس از ولادت حضرت مهدی (علیه السّلام) چهار گو سفند برای ابراهیم دفتر دارِ خودشان فرستاد و نوشتند: به نام خدا ـ این گوسفندان را برای فرزندم مهدی عقیقه کن و از آن خود بخور که گوارایت باد و به شیعیان ما نیز بخوران( و در بعضی احادیث آمده که حضرت گوسفند زیادی برای فرزندش عقیقه نمود )

منبع : اکمال الدین ،ص408- بحار، ج51،ص28

معرفی نوزاد یا جشن تولد

31- حضرت امام عسکری(علیه السّلام) سعی داشت نوزاد را به افراد مورد اعتماد معرفی نماید که شکی برای آنها باقی نماند و در مواردی این معرفی با احتیاط کامل انجام گردید. از جمله چهل نفر از خواص را به منزل خود فراخواند و چون همگی جمع شدند نوزاد و عزیز خود را به آنان داد و فرمودند: این امام شما پس از من وخلیفه من بر شما است. از او فرمان برید و پس از من دچار تفرقه نشوید که دینتان بر باد می رود.

منبع: الانوار المضیئة ،ص124

مژده میلاد

32- مرحوم کلینی از حضرت امام عسکری(علیه السّلام) نقل کرده است : که پس از آن که نرجس باردار شد امام فرمودند: به زودی صاحب فرزندی خواهی شد که نام او«محمد» و قائم بعد از من خواهد بود.

منبع: بحار،ج2،ص51

نیمه شعبان

33- حضرت امام عسکری(علیه السّلام) شب نیمه شعبان به عمه خود فرمودند: امشب نزد ما  بمان؛ زیرا امشب حجّت خدا در زمین آشکار خواهد شد.

منبع: بحار،ج2،ص51

امام پس از من

34- ابوغانم خادم  می گوید: پسری برای حضرت امام عسکری(علیه السّلام) به دنیا آمد که نام او را محمد گذاشت و او را روز سوم به یاران مورد اعتماد خویش معرفی کرد و فرمودند: « این نوزاد پس از من امام شما است، او خلیفه و جانشین من پس از من امام است، او است که پس از انتظار، قیام می کند و زمین را پر ازعدل و داد می نما ید»

منبع: بحار،ج2،ص51

مهدی و قائم

35- سید خراسانی از حضرت امام صادق(علیه السّلام) پرسید: آیا مهدی و قائم یکی است؟ ایشان فرمودند: آری مهدی و قائم یکی است، او را مهدی نامیدند؛ زیرا به امور مخفی و ناشناخته دعوت می کند( مردم را به آنچه نمی دانند و برایشان پنهان است هدایت می کند) و قائم می نامند؛ زیرا پس از آن که فراموش می شود، برای یک کار بزرگ (انقلاب جهانی و عدالت عالم گیر) قیام می کند.

منبع: بحار، ج۵۱،ص۳۰

امام منتظر

36- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرمودند:

علت این که حضرت مهدی را "منتظر" می گویند این است که غیبتی طولانی در پی دارد که بندگان خالص، انتظارش را می کشند و اهل شک و تردید او را انکار می کنند، اهل کفر او رامسخره می کنند و تعداد کسانی که وقت ظهورش را تعیین می کنند بسیار می شود و عجله کنندگان هلاک می گردند و تسلیم شوندگان، نجات می یابند.

منبع:بحار،ج۵۱،ص۳۰

حجت آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلّم)

37- حضرت امام عسکری(علیه السّلام) فرمودند: شخص مهدی را نمی بینید و جایز نیست که (در زمان غیبت) او را با نام صدا بزنید. سوال شد پس چگونه او را صدل بزنیم؟ فرمودند بگویید:" حجت آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلّم)".

منبع:بحار،ج۵۱،ص۳۰

یادکن و نام مبر

38-  در نامه ای از امام عصر(علیه السّلام) آمده است: هرکس در مجامع عمومی مرا به اسم صدا بزند، لعنت خداوند بر او باد.

منبع: بحار،ج۵۱،ص۳3

هم نام رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم)

39-  حضرت امام محمدباقر(علیه السّلام) فرمودند: قائم ما آن کسی است که ولادتش مخفی، از نظرها غایب و بردن نامش حرام است. او، هم نام و هم کنیه رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) است.

منبع، همان، ص۳3

از علی تا مهدی

40- رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: امامان پس ازمن دوازده نفر هستند؛ اوٌل آنها علی بن ابی طالب(علیه السّلام) و آخرآنهاقائم(علیه السّلام) است.

منبع: کمال الدینِ ،ص 259

ستاره درخشان

41- پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: مهدی ازنسل من است، رنگ چهره او رنگ عربی و جسم او جسم اسرائیلی است (به معنای تنومندی و قوی بودن)، برگونه راست او خالی است که چون ستاره می درخشد و.....

منبع:بحار،ج51،ص80

سربازی محمد(صلی الله علیه و آله و سلّم)

42- حضرت امام صادق(علیه السّلام) خداوند ازصلب موسی بن جعفر، دوازدهمین امام (مهدی «علیه السلام» )رابیرون می آورد، خدا آنها را به کرامت خود مخصوص گردانیده و در خانه مقدس خود(بهشت) سکنی داده است. کسی که منتظر امام دوازدهم باشد مانند کسی است که با شمشیر برهنه اش در رکاب رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) جهاد می کند.

منبع:بحار،ج51،ص80

سلام ای جان جانان

43- حضرت امام محمدباقر(علیه السّلام) فرمودند: علم به کتاب خدا و سنت رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) درقلب مهدی ما می روید، چنان که روی زمین حاصل خیز گیاهان به شکل زیبایی می روید. پس هرکس ازشما زنده ماند و مهدی را درک کرد هر گاه او را دید بگوید:السلام ُعَلَیکُم ... .

منبع:بحار،ج52،ص218

جوان قدرتمند

44- حضرت امام محمدباقر(علیه السّلام) فرمودند: قاۀم(علیه السّلام) آن کسی است که وقتی قیام می کند در سن بزرگسالان و در قیافه جوانان است. او از نظر بدنی چنان قوی و قدرتمند است که اگر اراده کند، بزرگترین درخت روی زمین را می تواند ازجا برکند، عصای موسی و انگشترسلیمان نیزهمراه او است.

منبع:بحار،ج52،ص322

زره رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) برتن

45- حضرت امام صادق (علیه السلام) گویا قائم را می بینم که در نجف کوفه زره پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) راپوشیده است.

منبع: بحار،ج52ص328

یادگار انبیا (علیه السّلام)

46-حضرت امام رضا (علیه السّلام)- درباره مهدی(علیه السّلام) می فرمایند: فرزند چهارم من (مهدی) فرزند بهترین زنان است که خداوند، زمین رابه وسیله او ازهر جور و ظلمی پاک می سازد. او کسی است که برخی مردم درولادتش تردید می کنند و......

منبع:بحار،ج52،ص 1-322

47- حضرت امام صادق(علیه السّلام) می فرمایند: هرکس خوشحال است که از اصحاب امام قائم باشد، باید منتظر باشد و درحالی که منتظر است، به ورع و اخلاق نیکو متصف شود.

منبع: بحارالانوار،ج52،ص140

48- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرمودند: حجت خداوند در میان مردم حضور دارد، از معابر و خیابان ها عبور می کند ... به نقاط مختلف جهان می رود، سخن مردم را می شنود و بر جماعت مردم سلام می کند. می بیند و دیده نمی شود، تا این که زمان ظهور و وعده ی الهی و ندای آسمانی فرا می رسد. هان! آن روز، روز شادی فرزندان علی (علیه السّلام) و پیروان اوست.

منبع: کتاب الغیبة، نعمانی، ص144

49- رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: خوشا به حال کسی که به حضور «قائم» برسد، در حالی که پیش از قیام او پیرو او باشد.

منبع: بحارالانوار، علامه مجلسی،ج52،ص130

50- حضرت امام صادق(علیه السّلام) در توصیف یاران امام عصر(عج) می فرمایند: یاران مهدی (عج) مردمانی مقاوم، سرشار از یقین به خدا و استوارتر از صخره ها هستند؛ اگر به کوه ها روی آورند، آن ها را متلاشی می کنند.

منبع: بحارالانوار، ج52، ص308

51- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرمودند: منتظر فرج الهی باشید و از لطف الهی مأیوس نشوید و بدانید که محبوب ترین کارها نزد خداوند، انتظار فرج است.

منبع: الخصال، ج2، ص616،تحف العقول،ص104

ولادت پنهان

52- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: ولادت صاحب الامر برخلایق پنهان می شود تا بیعت کسی بر گردن او نباشد و خداوند امر خروج او را در یک شب آماده می سازد.

منبع: اکمال الدین ،ص 447

عقیقه برای گل نرگس

53- حضرت امام عسکری (علیه السّلام) پس از ولادت حضرت مهدی (علیه السّلام) چهار گوسفند برای ابراهیم دفتر دارِ خودشان فرستاد و نوشتند : به نام خدا ـ این گوسفندان را برای فرزندم مهدی عقیقه کن و از آن خود بخور که گوارایت باد و به شیعیان ما نیز بخوران( و دربعضی احادیث أمده که حضرت گوسفند زیادی برای فرزندش عقیقه نمود.)

منبع : اکمال الدین ،ص408

معرفی نوزاد یا جشن تولد

54- حضرت امام عسکری (علیه السّلام) سعی داشت نوزاد را به افراد مورد اعتماد معرفی نماید که شکی برای آنها باقی نماند و در مواردی این معرفی با احتیاط کامل انجام گردید. از جمله چهل نفر از خواص را به منزل خود فراخواند و چون همگی جمع شدند نوزاد وعزیز خود را به آنان نشان داد و فرمودند: این امام شما پس من و خلیفه من بر شما است. از او فرمان برید و پس از من دچار تفرقه نشوید که دینتان بر باد می رود.

منبع: الانوار المضیئة، ص124

مژده میلاد

55- مرحوم کلینی از حضرت امام عسکری (علیه السّلام) نقل کرده است: که پس از آن که نرجس باردار شد امام فرمودند: به زودی صاحب فرزندی خواهی شد که نام او«محمد» و قائم بعد ازمن خواهد بود.

منبع: بحار،ج2،ص51

نیمه شعبان

56- حضرت امام عسکری (علیه السّلام) (شب نیمه شعبان به عمه خود): (امشب نزد ما  بمان؛ زیرا) امشب حجّت خدا در زمین آشکار خواهد شد.

منبع: بحار،ج2،ص51

امام پس از من

57- ابوغانم خادم  می گوید: پسری برای حضرت امام عسکری (علیه السّلام) به دنیا آمد که نام او را محمد گذاشت و او را روز سوم به یاران مورد اعتماد خویش معرفی کرد و فرمود:«این نوزاد پس از من امام شما است، او خلیفه و جانشین من پس از من امام است ، او است که پس از انتظار، قیام می کند و زمین را پر ازعدل و داد می نماید»

منبع: بحار،ج2،ص51

مهدی و قائم

58- سیّد خراسانی از حضرت امام صادق (علیه السّلام) پرسید: آیا مهدی و قائم یکی است؟ ایشان فرمودند: آری مهدی و قائم یکی است، او را مهدی نامیدند؛ زیرا به امور مخفی و ناشناخته دعوت می کند ( مردم را به آنچه نمی دانند و برایشان پنهان است هدایت می کند) و قائم می نامند؛ زیرا پس از آن که فراموش می شود، برای یک کار بزرگ ( انقلاب جهانی و عدالت عالم گیر) قیام می کند.

منبع: بحار،ج2،ص51

امام منتظر

59- حضرت امام رضا (علیه السّلام) می فرمایند: علت این که حضرت مهدی را «منتظر» می گویند این است که او غیبتی طولانی در پی دارد که بندگان خالص، انتظارش را می کشند و اهل شک و تردید او را انکار می کنند، اهل کفر او را مسخره می کنند و تعداد کسانی که وقت ظهورش را تعیین می کنند بسیار می شود و عجله کنندگان، هلاک می گردند و تسلیم شوندگان، نجات می یابند.

منبع: بحار،ج2،ص51

حجت آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلّم)

60- حضرت امام حسن عسکری (علیه السّلام) می فرمایند: شخص مهدی را نمی بینید و جایز نیست  که در زمان غیبت او را با نام صدا بزنید. سوال شد: پس چگونه او را صدا بزنیم؟ فرمودند: بگویید: «حجت آل محمد(صلی الله علیه و آله و سلّم)»

منبع: بحار،ج2،ص30

یاد کن و نام مبر

61- در نامه ای از امام عصر(علیه السّلام) آمده است: هرکس در مجامع عمومی مرا به اسم صدا زند، لعنت خداوند بر او باد.

منبع: بحار،ج2،ص33

هم نام رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم)

62- حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرمودند: قائم ما آن کسی است که ولادتش مخفی، از نظرها غایب و بردن نامش حرام است. او، هم نام و هم کنیه ی رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) است.

منبع: بحار،ج2،ص33

کدهای اضافی کاربر :


Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت