حدیث هایی در مورد مدارا کردن

 


 

اخلاق پسندیده

مدارا و ملایمت

1- حضرت امام باقر (علیه السّلام) از رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) حدیث کرده که فرموده اند: اسلام دین محکم و قوی خداوند است، راه مستقیم آن را با مدارا بپیمایید و تندروی ننمایید.

منبع: کافی2، ص 86

2- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: اگر می خواهی در جامعه مورد تکریم و احترام باشی با مردم به مدارا و نرمی برخورد کن، و اگر می خواهی با تحقیر و اهانت مردم مواجه شوی روش تندی و خشونت در پیش گیر.

منبع: تحف العقول، ص 356

3- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که کار خود را با لطف و مدارا انجام دهد به آنچه از مردم متوقع است نائل خواهد شد.

منبع: کافی2، ص 120

4- حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) از رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) حدیث کرده که فرموده اند: اعتدال در کار و مدارا کردن با بدن در رأس تمام پرهیزها است.

منبع: بحار، جلد14، ص 520

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که ملائمت و حسن سلوک او را اصلاح نکند، مجازات به جا و خوب، اصلاحش خواهد کرد.

منبع: عغررالحکم، ص 640

6- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:جبرئیل نزد پیغمبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آمد و گفت: یا محمد، پروردگارت سلامت می رساند و می فرماید: با خَلق من سازگاری و مدارا کن.

منبع : اصول کافی جلد 4 ،ص 355

7- رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند:پروردگارم به من فرمان سازگاری با مردم داده چنانچه فرمان به انجام فریضه هایم داده.

منبع : اصول کافی جلد 4 ،ص 355

8- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند که رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: سازگاری با مردم نیمی از ایمان است و نرمش با آنان نیمی از زندگی، سپس حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: با نیکان نهانی آمیزش کنید و با بدکاران آشکارا و بدانها یورش نکنید تا به شما ستم کنند زیرا دورانی بر شما رسد که دین داری در آن نجات نیابد جز کسی که گمان برند ابله است و خود را آماده کند که به او بگویند ابله است و خردی ندارد.

منبع : اصول کافی جلد 4 ،ص 355

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 0 نظر / 26 بازدید