حدیث هایی از امام حسن (علیه السّلام)


 

حضرت امام حسن (علیه السّلام) می فرمایند:

1- هر قومی که مشورت کند همیشه هدایت شود به رشد واصلاح خود.

منبع: تحت العقول

2- مهیای سفر آخرت شو و توشه آن سفر را پیش از رسیدن اجل تحصیل نما.

منبع : منتهی الآمال

3- بیشترین زیرکی، ترس از خدا و پرهیزکاری و بیشترین نادانی،عیاشی و شهوت رانی است.

منبع : حلیه الاولیا(ج٢ص٣٧)

4- گفته شد: مردانگی چیست؟ حضرت فرمودند: حفظ دین، و عزّت نفس، و نرمش در رفتار و مداومت بر نیکی و احسان، و ادا کردن حقوق، و دوستی با مردم است.

منبع : تحف الغقول 225

5- دانش خود را به دیگران بیاموزان و دانش دیگران را بیاموز؛ زیرا با این کار هم دانش خودت را محکم و استوار کرده ای و هم آنچه را نمی دانسته ای آموخته ای.

منبع : کشف الغمّه 2/197

مهار علم

6- حضرت امام حسن مجتبی (علیه السّلام)روزی فرزندان خود و فرزندان برادر خود را دعوت کرد و به آنان فرمودند: همه ی شما کودکان اجتماع امروز هستید و امید می رود که بزرگان اجتماع فردا باشید ،دانش بیاموزید و در کسب علم کوشش کنید و هر کدام که حافظه ی قوی ندارید و نمی توانید در مجلس درس مطالب استاد را ضبط کنید آنها را بنویسید و نوشته ها را در منزل نگهداری نمائید تا در موقع لزوم مراجعه کنید.

منبع : بحار جلد 1 ص 110

7- اهل بیت (علیه السّلام)نیز به آرامش طبیعی و اطمینان خاطر پدر و مادر در ایجاد فرزند توجه داشته و حضرت امام حسن مجتبی (علیه السّلام)درباره ی شباهت و عدم شباهت طفل به پدر و مادر فرموده اند : اگر موقع آمیزش و لحظه ی انعقاد نطفه ، دل آرام ، دوران خون به وضع طبیعی و بدن خالی از اضطراب باشد علی القاعده بچه به پدر و مادر شبیه خواهد شد. طبیعی ترین شکل برای فرزند شباهت به پدر و مادر است و طبیعی ترین حالت پدرو مادرمی تواند منشأ پیدایش آن شکل طبیعی باشد.

منبع : بحار جلد 14 ص379

8- حضرت امام حسن مجتبی (علیه السّلام)فرموده اند: عادات، در وجود آدمیان با قهر و غلبه حکومت می کنند. کسیکه در پنهانی به چیزی عادت کند آشکارا و در حضور مردم مفتضحش خواهد ساخت.

منبع : مجموعه ی ورام2، ص113

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 5 نظر / 386 بازدید
مجتبی

سلام. ممنون عالی هست.لطفا به وب من هم سر بزنید و نظر خودتونه بذارین.mojtaba917.blogfa.com

محمودتوکلی

لطفادرخصوص ابتدای احادیث کارشناسی شودتعابیرقال...بسیارغلط است یاکاملافارسی ویاکاملا عربی نوشته شوداگرمایل بودیدبنده درخدمتتان هستم باتلفن 09188127218

نوید

بسم الله الرحمن الرحیم. اللهم عجل الولیک الفرج. سلام ولادت امام حسن مجتبی(ع) پیشا پیش مبارک باد با اجازه من از یکی از روایاتتان کپی برداری کردم. راضی باشید یا علی.

فاطمه

[گل]