حدیث هایی در مورد حق

5- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) در وصایای خود به حضرت علی (علیه السّلام) فرموده اند: انتخاب اسم خوب و ادب و تربیت، حقی است که هر فرزندی به پدر خود دارد.

منبع: وسائل،ج5،ص115

حق فرزند

6- مردی به حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) عرض کرد: حق فرزند من چیست؟ فرمودند: او را به اسم خوبی نامگذاری کن، به درستی ادبش نما، و به کار خوب و مناسبی بگمارش.

منبع: وسائل،ج5،ص115

حقوق مردم

7- و به بندگان من بگو سخنی را که بهتر است بگویند، که شیطان میانشان را به هم می زند، بی تردید شیطان برای آدمی دشمنی آشکار است.

منبع: سوره ی اسراء-آیه 17

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) می فرمایند: حقّ و باطل همیشه در پیکارند، و برای هر کدام طرفدرانی است، اگر باطل پیروز شود، جای شگفتی نیست، از دیر باز چنین بوده، و اگر طرفداران حق اندکند، چه بسا روزی فراوان گردند و پیروز شوند، امّا کمتر اتفاق می افتد که چیز رفته بازگردد.

منبع: نهج البلاغه، خطبه 16

9- حضرت امام علی (علیه السّلام) می فرمایند: آن کس که بهشت و دوزخ را پیش روی خود دارد، در تلاش است. برخی از مردم به سرعت به سوی حق پیش می روند، که اهل نجاتند؛ و بعضی به کندی می روند و امیدوارند؛ و دیگری کوتاهی می کند و در آتش جهنّم گرفتار است. چپ و راست گمراهی، و راه میانه، جاده مستقیم الهی است که قرآن و آثار نبوّت، آن را سفارش می کند، وگذرگاه سنت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) است و سرانجام، بازگشت همه بِدان سُو می باشد.(1) ادعا کننده ی باطل نابود شد، و دروغگو زیان کرد، هرکس با حق در افتاد هلاک گردید. نادانی انسان همین بس که قدر خویش نشناسد.

(1)   : راه حق و باطل، صحیح و غلط، روا و ناروا وجود دارد که نقد تفکّر پلورالیسم Pluralism (کثرت گرایی) است، پس نمی شود ادعا کرد که هر تفکری صحیح و حق است.

منبع: نهج البلاغه، خطبه 16

10- حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) درباره ی صلح و سازش انسانها در سطح جهانی فرموده اند: تمام ملل و اقوام روی کره ی زمین می توانند پیوسته در رحمت و آسایش به سر برند مادامیکه همه ی مردم، بشر دوست باشند و بنام انسانیت به یکدیگر ابراز محبت نمایند. مادامیکه امین مال و عِرض و شرف و اسرار یکدیگر باشند و در هیچ نوع امانتی خیانت نکنند، مادامیکه در رفتار و گفتار خود همواره پیرو حق و عدل باشند و در هیچ موردی خویشتن را به تجاوزکاری و اعمال خلاف حق آلوده نسازند.

منبع: مجموعه ی ورام، جلد1،ص12

11- خداوند در قرآن شریف فرموده است: به حقیقت تقوی، پرهیزگار شوید. ابی بصیر معنی این آیه را از حضرت امام صادق (علیه السّلام) سوال کرد. حضرت در جواب فرمودند: متقی حقیقی کسی است که پیوسته مطیع اوامر الهی باشد، هرگز گناه نکند، همواره در یاد خدا باشد، هرگز حق را فراموش ننماید، تمام نعمت های الهی را شاکر باشد، هرگز کفران نعمت نکند.

منبع: معانی الاخبار ص 240

12- از جهم بن حمید گوید: به حضرت امام صادق (علیه السّلام) گفتم: من خویشانی دارم که هم مذهبم نیستند، آیا حقی برمن دارند؟ فرمودند: آری حق را چیزی نمی برد و هرگاه با تو مذهب باشند، دو حق دارند، حق خویشی و حق مسلمانی.

منبع : اصول کافی جلد 4 ،ص 463

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 1 نظر / 32 بازدید
فاطمه

خیییییییییییییییییلیییییییییییی ممنون.