حدیث هایی در مورد آزمایش

 


 

آزمایش عقل

1- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: اگر بخواهی در یک مجلس، عقل مردی را آزمایش کنی در خلال سخنانت مطلبی را ذکر کن که ناشدنی است. اگر متوجه شد و انکارش کرد عاقل است، ولی اگر آن را پذیرفت و ناسنجیده تصدیق کرد او مرد احمقی است.

منبع: سفینه، جلد 1،(حمق)، ص 341

2- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: پیش از آزمایش به هرکس دل بستن و از وی در باطن، سکون و ایمنی داشتن ناشی از نارسایی عقل و کوتاهی خرد است.

منبع: غررالحکم، ص 86

3- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که پس از آزمایش صحیح، کسی را به دوستی برگزیند رفاقتش پایدار و مودتش استوار خواهد ماند.

منبع: غررالحکم، ص 695

سنجش و ارزیابی انسان

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آدمی به گفتارش سنجیده می شود و به رفتارش ارزیابی می گردد. چیزی بگو که کفه ی سخنت سنگین شود و کاری کن که قیمت رفتارت بالا رود.

منبع: فهرست غرر ، ص 331

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که ناسنجیده با دیگران پیمان دوستی می بندد ناچار باید به رفاقت اشرار و افراد فاسق تن در دهد.

منبع: غررالحکم، ص 695

6- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: سوگند به خدایی که پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) را به حق مبعوث کرد، سخت آزمایش می شوید، چون دانه ای که در غربال ریزند، یا غذایی که در دیگ گذارند! به هم خواهید ریخت، زیر و رو خواهید شد، تا آن که پایین به بالا، و بالا به پایین رود؛ آنان که سابقه ای در اسلام داشتند، و تاکنون منزوی بودند، بر سر کار می آیند، و آنها که به ناحق، پیشی گرفتند، عقب زده خواهند شد.

منبع: نهج البلاغه، خطبه 16

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 0 نظر / 9 بازدید