حدیث هایی در مورد اسم گذاشتن

 

تغییر نام

1- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: که رسول اکرم اسماء قبیح مردم و بلاد را تغییر می داد.

منبع: قرب الاسناد،ص45

2- عمر دختری داشت که نامش((عاصیه)) بود یعنی گناهکار و رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) آن اسم را تغییر داد و او را ((جمیله)) یعنی زیبا نامگذاری کرد.

منبع: صحیح، مسلم،ج6،ص174

3- زینب دختر ام سلمه اسمش (برّه) بود یعنی نیکوکار. از این کلمه استشمام خودستایی و خودپسندی می شد و کسانی درباره ی آن زن می گفتند با این اسم می خواهد ادعای پاکی نماید. برای اینکه مورد تحقیر و بی احترامی مردم واقع نشود رسول اکرم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) اسم او را به ((زینب)) تغییر داد.

منبع: صحیح، مسلم،ج6،ص174

4- زراره از حضرت امام باقر (علیه السّلام) نقل کرده است که فرمودند: مردی به ملاقات حضرت سجاد (علیه السّلام) می آمد و کنیه اش ابو مره بود. موقع استجازه می گفت به حضرت سجاد عرض کنید: ابومرّه بر در خانه است و درخواست شرفیابی دارد. روزی حضرت سجاد (علیه السّلام) به او فرمودند: تو را به خدا بر در خانه ی من که می آیی خود را ابومرّه معرفی نکن.

توضیحی بیشتر در مورد حدیث: ابومرّه کنیه ی شیطان است، کسی که این کنیه را برای خود انتخاب می کند خویشتن را شیطان صفت و آلوده نیت معرفی می نماید، و با این سوء انتخاب، خود را در معرض تحقیر و اهانت دیگران قرار می دهد.

منبع: کافی،ج6،ص21

نامگذاری

5- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: کسی که چهار فرزند بیاورد و هیچ یک را به اسم من نامگذاری نکند به من جفا کرده است.

منبع: کافی،ج6،ص19

6- حضور حضرت امام صادق (علیه السّلام) عرض شد که ما فرزندان خود را به اسماء شما و پدرانتان نامگذاری می کنیم، آیا این عمل برای ما در پیشگاه الهی اجر و فایده ای دارد؟ حضرت فرمودند: بلی به خدا قسم این عمل نفع معنوی دارد.

منبع: بحار،ج23،ص122

7- در محضر علی بن موسی الرضا (علیه السّلام) اسم شاعری به میان آمد. یکی از حضار او را به کنیه اش نام برد. حضرت فرمودند اسم شاعر را بگو و از ذکر کنیه اش خودداری کن، خداوند فرموده است مردم را به لقب بد نام نبرید ، شاید مرد شاعر از این کنیه ناراضی باشد.

منبع: وسائل، ج5، ص115

8- احمد بن هیثم از علی بن موسی الرضا (علیه السّلام) سوال کرد: چرا اعراب، فرزندان خود را به نام های سگ، پوز، پلنگ، و نظائر آنها نامگذاری می کردند؟ حضرت در جواب فرمودند: عربها مردان جنگ و نبرد بودند، این اسمها را روی فرزندان خود می گذاردند تا وقت صدا زدن در دل دشمن ایجاد هول و هراس نمایند.

منبع: وسائل،ج5،ص116

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 0 نظر / 13 بازدید