خطبه 25 امام علی (علیه السّلام)

 

 

خطبه 25

سیاسی، تاریخی، علمی، اجتماعی

(این خطبه را در سال 40 هجری زمانی ایراد فرمود که گزارش های پیاپی یاران امام علیه السّلام به کوفه می رسید وعبیدالله بن عباس وسعیدبن نمران، فرمانداران امام در یمن از بسر بن ابی ارطاة، شکست خورده به کوفه برگشتند. امام برای سرزنش یاران جهت کندی و رکود در جهاد، و مخالفت از دستورهای رهبری، خطبه را ایراد فرمود که آخرین سخن رانی امام است)

1- علل شکست ملّت ها(علل شکست کوفیان، وپیروزی شامیان)

اکنون جز شهر کوفه در دست من باقی نمانده است، که آن را بگشایم یا ببندم ای کوفه اگر فقط تو برای من باشی، آنهم برابر این همه مصیبت ها وطوفان ها چهره ات زشت باد!.

آنگاه به گفته شاعر مثال آورد: (به جان پدرت سوگند ای عمرو(1) که سهم اندکی از ظرف و پیمانه داشتم.)

سپس ادامه داد:

به من خبر رسیده که بُسربن ارطاة (2)بر یَمَن تسلّط یافته، سوگند به خدا می دانستم که مردم شام به زودی بر شما غلبه خواهند کرد(3) زیرا آنها در یاری کردن باطل خود، وحدت دارند، و شام در دفاع از حق متفرّقید! شما امام خود را در حق نافرمانی کرده وآنها امام خود را در باطل فرمانبردارند! آنها نسبت به رهبر خود امانتدارند وشما خیانتکارید؛ آنها در شهر های خود به اصلاح وآبادانی مشغولند وشما به فساد وخرابی؛(آنقدرفرومایه اید) اگر من کاسه چوبی آب را به یکی از شماها امانت دهم می ترسم که بند آن را بدزدید.

2- نفرین به امّت خیانتکار

خدایا، من این مردم را با پند وتذکّرهای مداوم خسته کردم وآنها نیز مرا خسته نمودند، آنها از من به ستوه آمده، ومن از آنان به ستوه آمده، دل شکسته ام، به جای آنان افرادی بهتر به من مرحمت فرما، وبه جای من بدتر از من بر آنها مسلّط کن. خدایا، دل های آنان را، آنچنان که نمک در آب حل می شود،آب کن!. به خداسوگند، دوست داشتم، به جای شما کوفیان، هزار سوار از بنی فَراس بن غَنَم(4) می داشتم که (( اگر آنان را می خواندی، سوارانی از ایشان نزد تو می آمدند مبارز وتازنده چون ابر تابستانی)) آنگاه امام از منبر فرود آمد.

 (1): شخص مورد نظر شاعر ابو جندب هُذلی است.

(2): بُسر بن ارطاة از فرماندهان خون ریز وسفّاک معاویه بود که به کسی رحم نمی کرد، به کاروان حاجیان خانه خدا حمله کرد، هرجا شیعیان امام علی علیه السّلام را می یافت کی کشت، به شهر یمن حمله برد وکودکان ابن عبّاس را سر برید وسرانجام دیوانه شد ومُرد.

(3): اشاره به: پاتولوژی  patholocgy (آسیب شناسی اجتماعی) که چگونه جامعه ای به کمال می رسد یا سقوط می کند.

(4):قبیله بنی فراس به دلاوری وجرأت مشهور بوده اند.

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

 

 

/ 0 نظر / 30 بازدید