حدیث هایی در مورد جدال کردن

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: پافشاریهای لجوجانه، رأی آدمی را فاسد می کند و انسان را به اظهار نظرها غیرواقعی وا می دارد.

منبع: فهرست غرر،ص356

6- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: ضرر زودرس و دیررس لجاجت و خودسری از زیان هر چیزی زیادتر است.

منبع: فهرست غرر،ص356

7- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: نه با بردبار دانا مراء و جدال کن و نه با سفیه نادان، چه انسان بردبار کینه ی شما را در دل می گیرد و سفیه نادان به آزارت دست می زند.

منبع: کافی،ج2،ص301

8- مردی به امام صادق (علیه السّلام) عرض کرد: بین من و کسانی در پاره ای از امور، کشمکش و نزاع در گرفته است، من می خواهم از آن منازعه دست بردارم ولی اشخاصی از این کار منعم می کنند و می گویند ترک منازعه برای تو باعث خواری و ذلت خواهد شد. حضرت فرمودند: ذلیل آن کسی است که ستم می کند، یعنی اگر ترک نزاع بر وفق حق و عدالت است اقدام کن و به گفته ی آنانکه مانع این کارند ترتیب اثر مده.

منبع : تحف العقول، ص358

9- حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرموده اند:  از اندرزهای لقمان حکیم به فرزندش این بود که فرزند عزیز، کسی که با گناهکار شریک شود راه ناپاکی را از وی یاد می گیرد، کسی که مجادله را دوست داشته باشد مورد فحش و دشنام واقع می شود، کسی که در جایگاه های بد نام قدم بگذارد متهم خواهد شد، کسی که با رفیق بد همگام گردد از فساد اخلاق سالم نمی ماند، کسی که مالک زبان خود نباشد سرانجام پشیمان خواهد گشت.

منبع: بحار5،ص322

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 1 نظر / 220 بازدید

خدا خیر بدهد شما را که این وبلاگ خوب را راه انداختید