حدیث هایی در مورد شیطان

 

نفس شیطانی

1- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) گذر کرد بر جمعیتی که بین آن ها مرد پر قدرت و نیرومندی بود که سنگ بزرگی را از زمین  برمی داشت و مردم آن را سنگ زورمندان یعنی وزنه ی قهرمانان می نامیدند و همه از عمل آن ورزشکار قوی در شگفتی بودند. رسول اکرم پرسید این اجتماع برای چیست ؟ مردم عمل وزنه برداری آن قهرمان را به عرض رساندند. فرمودند آیا به شما نگویم قویتر از این مرد کیست؟ قویتر از او کسی است که به وی دشنام گویند و تحمل نماید و بر نفس سرکش و انتقام جوی خود غلبه کند و بر شیطان خویش و شیطان دشنام پیروز گردد.

منبع : مجموعه ی  ورام 2،ص10

2- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) به مردم فرمودند: هیچ یک از شما نیست مگر آنکه در باطن خود شیطانی دارد، عرض کردند یا رسول الله آیا برای شما هم شیطانی است ؟ فرمودند: بلی، برای من هم، جز آنکه خداوند مرا یاری کرده و شیطانم تسلیم من شده است و غیر از نیکی و خیر از من خواهشی نمی کند.

منبع : محجة البیضاء 5، ص49

3- حضرت امام علی (علیه السّلام) می فرمایند: خداوند فرمود: (( بر آدم سجده کنید پس فرشتگان همه سجده کردند جز شیطان)) غرور و خود بزرگ بینی او را گرفت و شقاوت و بدی بر او غلبه کرد، و به آفرینش خود از آتش افتخار نمود، و آفرینش انسان از خاک را پست شمرد. خداوند برای سزاوار بودن شیطان به خشم الهی، و برای کامل شدن آزمایش، و تحقق وعده ها، به او مهلت داد و فرمود: (( تا روز رستاخیز مهلت داده شدی))

منبع : نهج البلاغه، خطبه 1

شناخت پیروان شیطان

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) می فرمایند: منحرفان، شیطان را معیار کار خود گرفتند، و شیطان نیز آنها را دام خود قرار داد و در دل های آنان تخم گذارد، و جوجه های خود را در دامانشان پرورش داد. با چشم های آنان می نگریست و با زبان های آنان سخن می گفت. پس با یاری آنها بر مرکب گمراهی سوار شد و کردارهای زشت را در نظرشان زیبا جلوه داد؛ مانند رفتار کسی که نشان می داد در حکومت شیطان شریک است و با زبان شیطان، سخن باطل می گوید.

منبع : نهج البلاغه، خطبه 7

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

 

/ 6 نظر / 64 بازدید
میلاد

زیبا بود.

میلاد

زیبا بود.

fareed

عالی بود .لطفا حدیث هایی در باره ی خود ارضایی وهمچنین ایاتی از قران رو در باره ی این عمل زشت روی وبلاگتون بزارید

سلام بسیار تشکر می کنم

بهرام

درود بر شما

mhd

سلام گفته شده است که تا مدت زمانی معین شیطان مهلت داده شده است نه تا روز رستاخیز. لطفا تحقیق بفرمایید موردی که درست است درج کنید. با تشکر