نامه 35 امام علی (علیه السّلام)

 

 

نامه 35

سیاسی

(نامه به عبدالله بن عباس پس از شهادت محمد بن ابی بکر در مصر که در سال 38 هجری نوشته شد.)(1)

علل سقوط مصر

پس از یاد خدا و درود! همانا مصر سقوط کرد، و فرمانبردارش محمد بن ابی بکر (( که خدا او را رحمت کند)) شهید گردید، در پیشگاه خداوند، او را فرزندی خیرخواه، و کارگزاری کوشا، و شمشیری برنده، و ستونی بازدارنده می شماریم، همواره مردم را برای پیوستن به او برانگیختیم، و فرمان دادم تا قبل از این حوادث ناگوار به یاریش بشتابند. مردم را نهان و آشکار، از آغار تا انجام فرا خواندم؛ عدّه ای با ناخوشایندی آمدند، و برخی به دروغ بهانه آوردند، و بعضی خوار و ذلیل بر جای ماندند.(2) از خدا می خواهم به زودی مرا از این مردم نجات دهد! به خدا سوگند اگر در پیکار با دشمن، آرزوی من شهادت نبود، و خود را برای مرگ آماده نکرده بودم، دوست می داشتم حتی یک روز با این مردم نباشم، و هرگز آنان را دیدار نکنم.

(1): محمد مادرش اسماء بنت عمیس بود، که حضرت امیرالمومنین(علیه السّلام) پس از وفات حضرت زهرا(علیه السّلام) با او ازدواج کرد، محمد را در یک جنگ نابرابر، معاویه بن خُدیج از فرماندهان شام به وضع فجیعی به شهادت رساند.

(2): ابن ابی الحدید پس از نقل این نامه با شگفتی می گوید، فصاحت را ببین که چگونه عنان خود را به دست امام علی(علیه السّلام) داده؟ و مهار خود را به او سپرده است؟ نظم عجیب الفاظ را تماشا کن یکی پس از دیگری با زیبایی خاصّی می آیند و می روند مانند چشمه ای که خود به خود از زمین بجوشد، سبحان الله!!.

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 0 نظر / 64 بازدید