خطبه 94 امام علی (علیه السّلام)

 

خطبه 94

اعتقادی، اخلاقی

1- وصف خدای سبحان

برتر و بزرگ است خدایی که اندیشه های ژرف، حقیقت ذات او را نمی توانند درک کنند، و گمان زیرک ها آن را نمی یابد، آغازی است که نهایتی ندارد تا به آخر رسد، و پایانی ندارد تا ایّام او سپری گردد.

 2- وصف پیامبران آسمانی

پیامبران را در بهترین جایگاه به ودیعت گذارد، و در بهترین مکان ها استقرارشان داد. از صُلب کریمانه ی پدران به رحم پاک مادران منتقل فرمود، که هرگاه یکی از آنان در گذشت، دیگری برای پیش برد دین خدا به پا خاست.

3- وصف پیامبر اسلام و اهل بیت(علیه السّلام)

 تا اینکه کرامت اعزان نبوّت از طرف خدای سبحان به حضرت محمّد (صلّی الله علیه و آله و سلّم) رسید. نهاد اصلی وجود او را از بهترین معادن استخراج کرد، و نهال وجود او را در اصیل ترین و عزیز ترین سرزمین ها کاشت و آبیاری کرد، او را از همان درختی که دیگر پیامبران و اَمنیان خود را از آن آفرید به وجود آورد، که عترت او بهترین عترت ها، و خاندانش بهترین خاندان ها، و درخت وجودش از بهترین درختان است، در حرم أمن خدا رویید، و در آغوش خانواده ی کریمی بزرگ شد، شاخه های بلند آن سر به آسمان کشیده که دست کسی به میوه ی آن نمی رسید. پس، پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) پیشوای پرهیزکاران، و وسیله ی بینایی هدایت خواهان است، چرغی با نور درخشان، و ستاره ای فروزان، و شعله ای با برق خیره کننده و تابان است، راه و رسم او با اعتدال، و روش زندگی او صحیح و پایدار، و سخنانش روشنگر حقّ و باطل، حکم او عادلانه است. خدا او را از زمانی مبعوث فرمود که با زمان پیامبران گذشته فاصله طولانی داشت و مردم از نیکوکاری فاصله گرفت، و امّت ها به جهل و نادانی گرفتار شده بودند.

4- نصیحت به مردم

خدا شما را بیامرزد، اعمال نیکو براساس نشانه های روشن(1) انجام دهید، زیرا که راه، روشن است، و شما را به خانه أمن و امان دعوت می کند. هم اکنون در دنیایی زندگی می کنید که می توانید رضایت خدا را به دست آوردید. با مهلا و آسایش خاطری که دارید. اکنون نامه عمل سرگشاده، و قلم فرشتگان نویسنده در حرکت است، بدن ها سالم و زبان ها گویاست، توبه مورد قبول و اعمال نیکو را می پذیرند.

(1):راه و رسم آشکار عترت پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم)

با تشکر از انتخاب شما

/ 0 نظر / 5 بازدید