حدیث هایی در مورد خیانت کردن

 

خیانت و خائن

1- حضرت امام علی (علیه السّلام) به کمیل بن زیاد توصیه فرمودند: که در هر حال به حق سخن گوی، پرهیزکاران را دوست بدار،گناهکاران را ترک گوی، با منافقین میامیز با خیانتکران رفاقت مکن.

منبع: مستدرک2، ص 362

2- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که گذشته ی خوب خود را با رفتار تازه ی خویش محکم و استوار نسازد، پیشینیان خود را زشت و ننگین نموده و به فرزندان و آیندگان خویشتن نیز خیانت کرده است.

منبع: غررالحکم،ص 699

3- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که تو را به مطالب باطل خشنود سازد و به بازی و سخنان غیرواقعی گول بزند او حقایق را از تو پنهان داشته و درباره ات خیانت کرده است.

منبع: غررالحکم، ص 508

4- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: از رفاقت و همبستگی سه گروه بر حذر باش. خائن، ستمکار و سخن چین. کسی که روزی به نفع تو خیانت می کند روز دیگر به ضرر تو خیانت خواهد کرد، کسی که برای تو به دیگری ستم می نماید طولی نمی کشد که به شخص تو ستم می کند و کسی که از دیگران نزد تو نمامی کند عنقریب از تو نزد دیگران نمامی خواهد کرد.

منبع: تحف العقول، ص 316

5- راوی حدیث از امام صادق (علیه السّلام) معنی ((خائنة الاعین)) را سوال کرد. حضرت در جواب فرمودند: آیا ندیده ای که گاهی آدمی چیزی را به طوری نگاه می کند که گویی آن را نگاه می کند. این خائنة اعین است.

منبع: معانی الاخبار، ص 147

6- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: کسی که به مؤمنی خیانت کند از ما نیست.

منبع : وسائل الشیعه٬ ج۶/ ص، 266، حدیث٣

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 0 نظر / 45 بازدید