حدیث هایی در مورد زیبایی

زیبایی های معنوی

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: امتیاز مرد به عقل او و جمال و زیباییش به مردانگی و فضائل اخلاقی او است.

منبع : غررالحکم ،ص759 و 54

9- حضرت امام حسن عسکری (علیه السّلام) فرموده اند : زیبایی صورت، جمال ظاهری انسان است و زیبایی عقل و فکر، جمال باطنی او است.

منبع :بحار 1 ، ص32

10- حضرت امام صادق (علیه السّلام) از جدّ گرامیش حضرت علی (علیه السّلام) روایت کرده است که فرمودند: خداوند جمیل است و جمال و زیبایی را دوست  دارد، و همچنین دوست دارد که اثر نعمتهای خود را در مردم مشاهده فرماید. بدون تردید جمال در مورد خداوند بزرگ، به معنی زیبایی طبیعی یا تجمّل مصنوعی نیست، بلکه مراد از جمال الهی صفات جمالیه و کمالات معنوی است که در ذات لا یزال الهی  به نحو اتمّ و اکمل موجود است، او خیر مطلق، کمال مطلق و جمال مطلق است و در ذات منزّه از عیب و نقصش، چیزی جز کمال و جمال نیست: علم، قدرت، حلم، جود، وفای به عهد، عیب پوشی، قبول عذر، عفو از گناهکار و عدل صفاتی است که حق تعالی برای خود برگزیده است، این صفات جمیله پایه ی اساسی جمال معنوی است. خداوند دوست دارد که بندگانش نیز به این صفات پسندیده متّصف گردند و به زیبایی های معنوی مزیّن شوند.

منبع : کافی 6، ص438

11- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) درباره ی رنگ کردن مو فرموده اند: خضاب کنید که بر جوانی و زیبایی شما می افزاید.

منبع : مکارم الخلاق ، ص43

12- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: موقع روغن زدن موی سر، بگو بارالها از تو درخواست زیبایی و زینت دارم.

منبع : مکارم الخلاق ،ص26

13- حضرت امام محمدباقر (علیه السّلام) فرموده اند: که حضرت علیّ بن ابیطالب (علیه السّلام) در ایّام خلافت با غلام خود قنبر برای معامله به بازار بزاز ها آمد، به مرد کاسبی فرمودند: دو لباس داری به من بفروشی؟ مرد کاسب عرض کرد: بلی ای پیشوای مسلمین، جنسی را که احتیاج داری نزد من است. حضرت وقتی متوجّه شدند که مرد کاسب او را شناخته  و به عنوان امیرالمؤمنین خطابش کرده است، معامله نکرد و از دکّان او گذشت و مقابل بزّاز دیگری که جوان بود توقّف کرد و دو لباس خرید یکی را به سه درهم و دیگری را به دو درهم، پس به قنبر فرمودند: سه درهمی را تو بردار.عرض کرد مولای من شایسته تر آن است که شما لباس سه درهمی را بپوشی، زیرا منبر می روی و با مردم سخن می گویی و باید لباس شما بهتر باشد، حضرت فرمودند تو جوانی و مانند سایر جوانان به تجمّل و زیبایی رغبت بسیار داری، به علاوه من از خدای خود حیا می کنم که لباسم از تو بهتر باشد، زیرا از پیغمبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) شنیده ام که درباره ی غلامان سفارش می فرمودند: به آنان همان لباسی را بپوشانید که خود می پوشید و همان غذا را بخورانید که خود می خورید. 

منبع :مستدرک 1 ، ص210

در این حدیث، سه نکته جلب توجه می کند :

اول آن که زمامداران در معاملات عادی نباید از مقام خود سوءاستفاده کنند . علی (ع علیه السّلام) عملاً به مرد کاسب فهماندند: آن که می خواهد لباس بخرد یک فرد عادی مملکت به نام علیّ بن ابیطالب است، نه امیرالمؤمنین شخص اول کشور، و چون حضرت را امیرالمؤمنین خطاب نموده بود با وی معامله نکرد.

دوم آنکه غلامان، در آیین مقدّس اسلام به قدری مورد حمایت هستند که پیشوای مسلمین صریحاً توصیه فرموده اند: لباس و غذای آنان، با لباس و غذای آقایان آنها یکسان باشد.

سوم آنکه اولیای گرامی اسلام از تمایل خود آرایی و تجمّل دوستی جوانان در حدود مصلحت حمایت می کنند، به همین جهت علی (علیه السّلام) جامه ی بهتر را به قنبر دادند تا او را از پوشیدن آن لباس، شادمان و مسرور کند، و بدین وسیله تمایل زیبا پسندیش را ارضاء نماید.

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 7 نظر / 257 بازدید
زهرا

مطلب قشنگی بودممنون

فرح

بد نبود ولی تعریفی ام ندارد[وحشتناک]

نازنین

خیلی خوب نبود[شیطان]

س

اصلا بدردنخود

یک دختر جوان

عالی بود بسیار مطالب زیبایی بود[لبخند]

زینب

بسیارعالی بود حق پشت وپناهتون

حنانه

بسیار عالی بودو اونایی که نپسندیدن خیلی اشتباه کردن من واسه گلاس میخاستک خیلی خوب بود و20 گرفتم[گل]