حدیث هایی در مورد فرصت

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: دریاب جوانیت را قبل از پیری، و سلامتت را قبل از بیماری.

منبع: نهج البلاغه فیض، ص 1086

9- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: فرصت مانند ابر از افق زندگی می گذرد، مواقعی که فرصتهای خیری پیش می آید غنیمت بشمارید و از آنها استفاده کنید.

منبع: غررالحکم،ص340

10- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: فرصت خیلی زود می گذرد و دیر بر می گردد.

منبع: غررالحکم،ص 89

11- حضرت امام مجتبی (علیه السّلام) فرموده اند: ای فرزند آدم تو از روزی که شکم مادر را ترک گفتی و به زمین قدم گذاردی پیوسته سرگرم نابود ساختن عمر خویشتن هستی. از فرصت زندگی استفاده کن و از آنچه اکنون در دست داری برای منازلی که در پیش داری بهره بردار که افراد با ایمان از دنیا زاد و توشه برای فردای خود تهیه می کنند و افراد بی ایمان تنها از آن لذّت و کامروایی می خواهند.

منبع: سفینه،(وعظ)،ص671

12- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: احادیث اسلامی را به نوجوانان خود بیاموزید و در انجام این وظیفه ی تربیتی، تسریع نمایید پیش از آنکه مخالفین گمراه، بر شما پیشی گیرند و سخنان نادرست خویش را در ضمیر پاک آنان جای دهند و گمراهشان سازند.

منبع:کافی6،ص47

فرصت از دست داده

13- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: در ایام سلامت بدن، سرمایه ای مهیا نکردند و در اولین فرصتهای زندگی و نیرومندی درس عبرتی نگرفتند و درخشنده ترین ایام عمر را به رایگان از دست دادند، آیا کسی که در جوانی اهل تن پروری بوده می تواند در پیری جز شکستگی و ذلت انتظاری داشته باشد؟

منبع: نهج البلاغه فیض، ص 180

14- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: چه نزدیک است دنیا را گذران و رفتن و چه نزدیک است جوانی را، پیری و درهم شکستن.

منبع: غررالحکم،ص754

15- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که خویشتن را به کارهای غیر ضروری سرگرم کند با این عمل، کارهای ضروری خود را ضایع و تباه نموده است.

منبع:غررالحکم، 661

16- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: دنیای گذران چشم انداز نهایی کوردل و ناآگاه است و عوالم بعد از آن را نمی بیند. اما انسان بصیر و بینا آینده را هم می نگرد و می داند مقرّ ثابت و خانه ی دائمی انسان در وراء این جهان است. انسان بصیر از دیدگاه دنیا به عالم بعد از مرگ نیز توجه دارد و فاقد بصیرت، تنها به دنیا چشم دوخته است. انسان بصیر از این منازل بعد از مرگ، ذخیره و زاد تهیه می کند و کوردل فقط برای دنیا توشه بر می دارد.

منبع: نهج البلاغه، خطبه ی 133

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 4 نظر / 30 بازدید
مهدي

ممنون ازمطالبتون

الناز

خیلی خوب بود

الناز

خیلی خوب بود

ریحامه

lمطالب خوبی بود.برای تحقیقم ازش استفاده کردم....ممنون