حدیث هایی در مورد ریا کردن

 

ریا و خدعه

1- از حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) سوال شد که فردای قیامت نجات در چیست؟ حضرت در جواب فرمودند: نجات تنها در این است که با خداوند از در خدعه و فریب وارد نشوید که خداوند با شما خدعه نماید. زیرا هرکس با خدا خدعه کند خدا با او خدعه خواهد کرد و ایمانش را از وی سلب می کند، کسی که با خدا خدعه می کند اگر درست بفهمد در واقع خود را فریب داده است. گفته شد یا رسول الله چگونه با خدا خدعه می کند؟ فرمودند: فریضه ای را که خداوند بدان امر فرموده انجام می دهد ولی در نیت غیرخدا را اراده می نماید . سپس فرمودند: راه تقوی در پیش گیرید و از ریا بپرهیزید که ریا شرک به خداوند است و ریاکار در قیامت به چهار اسم خوانده می شود: ای کافر، ای فاجر، ای مکار، ای زیانکار، اعمالت بر باد رفت و اجرت باطل شد.

منبع: سفینه1، ((رأی))،ص499

2- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: اگر کسی زنی را با مال حلال به همسری قانونی خویش درآورد و مقصودش از ازدواج با وی فخرفروشی و ریاکاری و خودبینی باشد خداوند از این پیوند زناشویی جز بر ذلت و پستی او نمی افزاید.

منبع: وسائل،کتاب نکاح،باب استحباب تزویج المراة لدینها،ص6

3- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: علم را نخواهید برای فخر فروشی به دانشمندان و نه برای مجادله با بیسوادان و نه برای خودنمایی در مجالس و نه برای جلب توجه مردم، بمنظور ریاست طلبی و برتری جویی. چه آنکس که هدفش از کسب دانش این چنین باشد قرارگاه او در آتش است.

منبع: لئالی الاخبار،ص193

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که راه خطا را وجهه ی عمل خود قرار دهد حیله و تزویر، او را مخذول و منکوب خواهد کرد.

منبع: بحار،ج17،ص138

5- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: و اما  ریا کار چهار نشانه دارد: 1- هنگامی که کسی نزد اوست به عبادت خدا حریص است 2- در تنهایی تنبل وبی حال است. 3- در همه ی امورش به دنبال ستایش دیگران است 4- با تمامی توان در نیکوکارکردن ظاهرش می کوشد.

منبع : تحف العقول، چاپ جامعه مدرسین، ص٢٢

6- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که کار خوبش را مخفیانه (و به دور از ریا) انجام دهد، هفتاد برابر پاداش می گیرد.

منبع: مسند،ج1،ص264

7- از حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) سوال شد که فردای قیامت نجات در چیست؟ حضرت در جواب فرمودند: نجات تنها در این است که با خداوند از در خدعه و فریب وارد نشوید که خداوند با شما خدعه نماید. زیرا هر کس با خدا خدعه کند خدا با او خدعه خواهد کرد و ایمانش را از وی سلب  می کند. کسی که با خدا خدعه می کند اگر درست بفهمد در واقع خود را فریب داده است. گفته شد یا رسول الله چگونه با خدا خدعه می کند؟ فرمودند: فریضه ای را که خداوند بدان امر فرموده انجام می دهد ولی در نیت غیر خدا را اراده می نماید. سپس فرمودند: راه تقوی در پیش گیرید و از ریا بپرهیزید که ریا شرک به خداوند است و ریاکار در قیامت به چهار اسم خوانده می شود: ای کافر، ای فاجر، ای مکار، ای زیانکار، اعمالت بر باد رفت و اجرت باطل شد.

منبع:سفینه 1، ((رأی))، ص 499

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

 

/ 5 نظر / 104 بازدید
امیر

عالی

یاس

سلام با تشکر از زحمات شما احادیث در مورد ریاخیلی جالب بود واز اینکه منابع آ ن را ذکر نموده اید سپاسگزارم.

یاس

سلام احادیث در مورد ریا خیلی جالب بود واز اینکه منابع آن را هم ذکر کرده بودید سپاسگزارم.من تعدادی از احادیث را کپی وبه اشتراک گذاشتم امیدوارم راضی باشید. اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل الفرجهم والعن اعدائهم اجمعین