حدیث هایی در مورد قلب

رقیق القلب، قسی القلب

6- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: به شماها درباره ی نوبالغان و جوانان به نیکی سفارش می کنم که آنها دلی رقیق تر و قلبی فضیلت پذیر تر دارند. خداوند مرا به پیامبری برانگیخت تا مردم را بر رحمت الهی بشارت دهم و از عذابش بترسانم. جوانان سخنانم را پذیرفتند و با من پیمان محبت بستند ولی پیران از قبول دعوتم سر باز زدند و به مخالفتم برخاستند. سپس به آیه ای از قرآن اشاره کرد و درباره ی مردم کهنسال که مدت زندگی آنها بدرازا کشیده و دچار قساوت و سخت دلی شده اند سخن گفت.

منبع:کتاب شباب قریش، ص 1

قلب مومن

7- حضرت امام صادق (علیه السّلام) از پدرش نقل کرده اند که می فرمودند: هیچ بنده ی مومنی نیست مگر آنکه در قلبش دو روشنی وجود دارد یکی نور ترس و دیگری نور امید، این دو احساس در نهاد مردم با ایمان آنچنان متساوی است که اگر سنجیده شوند هیچ یک بر دیگری فزونی ندارد.

منبع: بحار جلد 14 ص 772

8- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: از همه ی مردم برتر و بهتر در پرستش الهی کسی است که با عبادت خدا عشق ورزی کند، معانقه کند، بندگی پروردگار را در دل دوست بدارد و با بدن انجام دهد.

منبع: کافی2، ص 82

قوت قلب

9- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: سخنان هر انسانی حاکی از قوت قلب و نیرومندی روان او است، یعنی به هر نسبتی که روح آدمی قوی تر و اعتماد به نفسش بیشتر است کلامش قاطع تر و سخنش نیرومندتر است.

منبع: غررالحکم، ص 343

10- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: هر کس در مجلسی که امر ولایت ما اهل بیت(علیه السّلام) زنده می شود، بنشیند، در روزی که قلب های دیگران می میرد، قلب او نمی میرد.

منبع: مسند،ج1،ص205

11- حضرت امام علی (علیه السّلام) می فرمودند: اولین ظهور ایمان در قلب آدمی روشنایی کوچک و محدودی است ولی در پرتو اعمال شایسته و در اثر تکرار کارهای پسندیده رفته رفته آن فروغ کوچک، بزرگ می شود و سرانجام، شعاع نورانیش آنقدر وسیع می گردد که همه ی قلب را فرا می گیرد و تمام ضمیر باطن را روشن و منور می کند.

منبع: محجة البیضاء،ج1،ص277

12- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: شراب باعث عوارض قلبی است و در آن ضایعتی به وجود می آورد. شراب دندانها را سیاه ودهان را متعفن وبد بو میکند.

منبع:مستدرک3،صفحه137

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 1 نظر / 366 بازدید
negin omidi

مرسی مرسی مرسی اااااااااااااااااااااااااااالیه واقها متشکرم از شما[گل][گل][قلب][قلب)[تایید]