حدیث هایی در مورد امر به معروف و نهی از منکر

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند : وقتی محیط اجتماع آلوده و ناپاک شد سجایای انسانی و فضائل اخلاقی بی رونق و زیان آور می شود و برعکس رذائل و ناپاکی در جامعه رایج و سودبخش می گردد.

منبع: ابن ابی الحدید،ج2، کلمه ی 125،ص270

9- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که خاطرات شخصی خود را از دل نزداید، و از خطرات نفسانی و شهوی خویش فارغ نشود، افکار شیطانی را از خود نراند، و در پناه خداوند بزرگ نرود، شایسته نیست مردم را امر به معروف و نهی از منکر نماید.

منبع: محجة البیضاء، ج4،ص109

10- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: هرگاه مردم امر به معروف ونهی از منکر را ترک نمایند، و از نیکان خاندان من پیروی نکنند، خداوند بدان ایشان را بر آنان مسلط گرداند. در این هنگام خوبان ایشان دعا کنند ولی دعایشان مستجاب نمی شود.

منبع : تحف العقول ۵١

11- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: هرکس امر به معروف ونهی از منکر کند، او جانشین خدا در زمین و جانشین پیامبر اوست.

منبع : مستدرک الوسائل ٢/٣۵٨

12- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: آیا شما را خبر ندهم از مردمانی که نه پیامبرند و نه شهید اما در روز قیامت پیامبران  و شهیدان به مقام ومنزلت آنان نزد خداوند غبطه می خورند؟عرض کردند: آنان کیستند ای پیامبر خدا؟ فرمودند: کسانی که موجب محبوبیت بندگان خدا نزد خدا و محبوبیت خدا نزد بندگانش می شوند و در جامعه به اندرز و خیر خواهی می پردازند. عرض کردم: این خدا را محبوب بندگانش می گرداند اما چگونه بندگان خدا را محبوب خدا می گرداند؟ فرمود: آنان را به چیزی که خدا دوست دارد امر و از چیزی که خدا نفرت دارد نهی شان می کنند و هر گاه اطاعتشان کردند محبوب خداوند عزوجل واقع می شوند.

منبع : کنز العمال ٣/۶٨۵

13- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: پشیمان ترین وپر حسرت ترین دوزخیان فردی است که بنده ای را به سوی خدا فراخواند و او را اجابت کند و بپذیرد و خدای را فرمان برد. پس خداوند او را به بهشت برد، و مرد دعوتگر را، از بهر ترک عمل به عملش و پیروی از هوس وآرزوی دراز، به آتش افکند.

منبع : الکافی ١/۴۴

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 7 نظر / 61 بازدید
ف

بسیار عالی است

احمد

احاديث خيلي كمه لطفا بيشتركنيد[لبخند]

امیر محمد فلاح زاده

احاديث خيلي كمیه لطفا بيشتركنيد مممممممَ مممممممممممممم ننننننننن وووووووووو نننننننننننننن

شقايق گلي

[زودباش]بيشتر شود[خداحافظ]

سپیده

خوب بودفقط خیلی کم بود

ز

باحال بود مرسییییی

ز

عالی بود