حدیث هایی در مورد دعاهای مشکل گشا

دعاهای طلب فرزند

3- حضرت امام جعفر صادق (علیه السّلام) فرموده اند :هرگاه کسى را فرزند دیر به هم رسد این دعا را بخواند : اَلّلهُمَّ لا تَذْرْنى فَرِدا " وَاَنْتَ خَیْرُ الْوارِثینَ وَحیدا "وَحْشا "فَیَقْصُرُ شکْرى عَنْ تَفَکرُّى بَلْ هَبْ لى عاقِبَةَ صِدْقٍ ذُکُورا " وَ اَ نَاثا " آنَسُ بِهِمْ مِنَ الْوَحْدَةٍ وَاَسْکُنُ اِلَیْهِمْ مِنَ الْوَحْدَةِ وَاَشْکُرُکَ عِنْدَ تَمامِ النِّعْمَةِ یا وَهّابُ یا عَظیمُ یا مُعْظِمْ ثُمَّ اَعْطِنى فى کُلِّ عافیَةٍ شُکْرا "حَتّى تُبْلِغُنى مِنْها رِضْوانَکَ فى صِدْقِ الْحَدیثِ وَاَداءِ اْلاَ مانَةِ وَ وَفاءٍ بِالْعَهْدِ.

در حدیث حسن دیگر فرمودند که براى طلب فرزند در سجده این دو آیه را بخواند رَبِّ هَبْ لى مِنْ لَدُنْکَ ذُرّیَةً طَیِّبَةً اِنَّکَ سَمیعُ الدُّعاءِ . رَبِّ لاتَذَرْنى فَرْدا "وَاَنْتَ خَیْر الْواِرِثینَ.

و در روایت دیگر فرمودند که هر که خواهد زنش حامله شود بعد از نماز جمعه دو رکعت نماز بکند و رکوع و سجود را طول بدهد پس بگوید:اَلّلهُمَّ اِنّى اَسْاءَلُکَ بِماسَاءَلَکَ بِهِ زَکَرِیّا رَبِّ لا تَذَرْنى فَرْدا "وَاَنْتَ خَیْرُ الْوارِثینَ اَلّلهُمَّ هَبْ لى مِنْ لَدُنْکَ ذُرّیَةً طَیِّبَةً اِنَّکَ سَمیعُ الدُّعاءِ اَلّلهُمَّ بِاِسْمِکَ اِسْتَحْلَلْتُها وَفى اَمَانَتِکَ اَخَذْتُها فِاِنْ قَضَیْتَ فى رَحِمَها وَلَدا " فَاجْعَلْهُ غُلاما " مُبارَکا " زَکِیا " وَلا تَجْعَلْ لِلشَّیطانِ فیهِ شَرَکا " وَلانَصیبا.

منبع: حیلة المتّقین، ص 65

4- ابرش کلبی به حضرت امام محمّد باقر (علیه السّلام)عرض کرد که مرا فرزند نمی شود فرمودند: هر روز یا هر شب صد مرتبه استغفار کن بهتر آن است که اَسْتَغْفُرِاللّهَ رَبّى وَاَتُوبُ اِلَیهِ بگوید و در حدیث دیگر فرمودند که هر صبح و شام هفتاد نوبت سُبْحانَ اللّه،ده مرتبه اَسْتَغْفُرِاللّهَ رَبّى وَاَتُوبُ اِلَیهِ ، نه مرتبه سُبْحانَ اللّه ، یک مرتبه اَسْتَغْفُرِاللّهَ رَبّى وَاَتُوبُ اِلَیهِ بگوید. راوی می گوید که جمع کثیر به این عمل مداومت کردند و فرزندان بسیار بهم رسانیدند و در هریک از اینها به گفتن استغفرالله تنها اکتفا می توان کرد.

منبع: حیلة المتّقین، ص 65

5- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند :براى طلب فرزند در هر سحر صد مرتبه استغفار بکن و اگر شبى فراموش کنى در وقت دیگر قضا کن و شخص دیگر به آن حضرت شکایت کرد که مرا فرزند نمی شود فرمود که چون اراده جماع کنى بگو اَلّلهُمَّ اِنْ رَزَقْتَنى ذَکَرا "سَمَیْتُهُ مُحَمّدا".(خدایا من اورامحمّد نام کردم)

منبع: حیلة المتّقین، ص 66

6- شخصی به خدمت حضرت امام رضا (علیه السّلام) شکایت کرد که همیشه بیمارم و مرا فرزند نمی شود فرمودند که در خانه ی خود صدا به اذان گفتن بلند کن چنان کرد بدنش صحیح شد و فرزندان بسیار بهم رسانید.

منبع: حیلة المتّقین، ص 66

7- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند : شخصى شکایت کرد که مرا فرزند نمی شود حضرت فرمود که چون خواهی که به نزد زن خود بروى این سه آیه را بخوان ان شاءِ اللّه خدا تو را فرزندى روزى می کند:وَذَا النّونِ اِذْ ذَهَبَ مُغاضِبا فَظَنَّ اَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیهِ فَنادى فى الظلُّماتِ اَنْ لااِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّى کُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَ نَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمّ وَکَذلِکَ نُنْجى الْمُؤْمنینَ وَزَکَرِیّا اِذْ نادى رَبَّهُ رَبِّ لا تَذَرْنى فَرْدا " وَاَنْتَ خَیْرُ الْوارِثَینَ.در حدیث دیگر فرمود:هر که را فرزند نشود نیّت کند که اگر مرا فرزند بشود على نام خواهم کرد و اگر چنین کند خدا او را پسرى روزى کند.

منبع: حیلة المتّقین، ص 66

8- حضرت امام سجّاد (علیه السّلام) فرموده اند:هر که این دعا را بسیار بخواند هر چه خواهد از مال و فرزند و خیر دنیا و آخرت خدا به او عطا فرماید: رَبِّ لا تَذَرْنى فَرْدا " وَاَنْتَ خَیْرُ الْوارِثینَ وَاجْعَلْ لى مِنْ لَدُنْکَ وَلّیِا یَرثُنى فى حَیوتى وَیَسْتَغْفِرُلى بَعْدَ مَوْتى وَاجْعَلْهُ خَلْقا " سَویّا " وَلا تَجْعَلْ لِلشَّیطانِ فیهِ نَصیبا " اَلّلهُمَّ اِنّى اءَسْتَغْفِرُکَ وَ اَتوُبُ اِلَیکَ اِنَّکَ اَنْتَ الْغَفُوُر الْرَحیمُ و براى فرزند هفتاد مرتبه این دعا بخواند.

منبع: حیلة المتّقین، ص 66

9- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند :هرگاه زنى را حملى باشد و چهار ماه بر او بگذرد روى او را به قبله کن و آیة الکرسى بخوان و دست بر پهلوى او بزن و بگو اَلّلهُمَّ اِنّى قَدْ سَمَیْتُهُ مُحَمَّدا یعنى خدایا من او را محمّد نام کردم چون چنین کند خدا آن فرزند را پسر گرداند پس اگر او را محمّد نام کند مبارک باشد و اگر نام نکند خدا اگر خواهد به او بخشد.

منبع: حیلة المتّقین، ص 66

10- در کتاب طبّ الائمه روایت کرده است که شخصى به خدمت حضرت امام محمّد باقر (علیه السّلام) کمى فرزند را شکایت کرد، آن حضرت فرمودند: سه روز بعد از نماز صبح و نماز خفتن هفتاد مرتبه سُبْحانَ اللّهِ و هفتاد مرتبه اَسْتَغْفِرُاللّهِ بگو و بعد از آن این آیه را بخوان اِسْتَغْفِرُواَ ربَّکُمْ اِنَّهُ کانَ غَفّارا یُرْسِلُ السّماءُ عَلْیکُم مِدْرارا وَ یُمِدُّکُمْ بِاَمْوالٍ وَبَنینَ وَیَجْعَلُ لَکُمْ جَنّاتٍ وَیَجْعَلُ لَکُمْ اَنْهارا پس در شب سیم با زن خود جماع کن که خدا پسری که خلقتش درست باشد به تو عطا می فرماید.

منبع: حیلة المتّقین، ص 66

11- در کتاب نوادر الحکمه روایت کرده است که شخصى به نزد حضرت امام جعفر صادق (علیه السّلام) آمد و گفت: یابن رسول اللّه هشت دختر به هم رسانیده ام و روى پسرى ندیده ام حضرت فرمود وقتی که در میان پاى زن بنشینى دست راست خود را بر جانب راست ناف زن بگذار و سوره انّاانزلناه را هفت نوبت بخوان و بعد از آن جماع کن و چون اثر حمل ظاهر شود پس در شب ها دست بر جانب راست ناف زن بگذار و هفت مرتبه سوره انّاانزلناه را بخوان آن مرد گفت که چنین کردم و هفت پسر پى هم خدا به من روزى کرد.

منبع: حیلة المتّقین، ص 66

12- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند:هر که فرزند خواهد باید که استغفار بسیار گوید.

منبع: حیلة المتّقین، ص 66

امانتهای الهی

13- حضرت امام علی (علیه السّلام) در مقام دعا به پیشگاه خداوند عرض می کند: بارالها از تمام نعمتهای بزرگی که به من عطا فرموده ای ، جان مرا اولین نعمتی قرار ده که از من سلب می کنی، و از تمام امانتهائی که به من سپرده ای حیات مرا اولین امانتی قرار ده که از من پس می گیری.

منبع : نهج البلاغه فیض، ص 670

14- حضرت امام سجاد(علیه السّلام) ضمن دعا به این مطلب اشاره نموده اند: بارالها ، عمرم را ادامه بده ، مادامی که هر روزش در طاعت تو مصرف گردد. امّا اگر موقعی فرا رسد که عمرم چراگاه شیطان باشد ،جانم را بگیر و به حیاتم پایان بخش، پیش از آنکه بغض تو متوجه من شود و یل خشمت درباره ام استقرار یابد.

منبع : صحیفه ی سجّادیه ،دعای 20(مکارم الاخلاق)

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

 

/ 0 نظر / 25 بازدید