حدیث هایی در مورد حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم)

5- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که به معراج رفتن پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) را انکار کند، خود پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) را انکار و تکذیب کرده است.

منبع: مسند،ج1،ص81

6- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) این گونه بودند که وقتی امر ناخوشایندی پیش می آمد می فرمودند: ستایش خداوند را در هر وضعیتی.

منبع: مسند،ج1،ص81

7- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: خداوند متعال، پیامبرش محمد(صلی الله علیه و آله و سلّم) را بر تمامی پیامبران و فرشتگان، برتری بخشید.

منبع: مسند،ج1،ص 18

نشستن رو به قبله

8- امام صادق(علیه السّلام) فرمودند: رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) اکثر اوقات رو به قبله  می نشست.

منبع: دعائم الاسلام 1: 148، و فی بحار الانوار 83: 380

9- یاد خدا در هر حال

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلّم) هنگام نشستن و برخاستن، همواره به یاد خدا بود.

منبع: مناقب اَل أبی طالب 147:1

ویژگی های پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم)

10- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرموده اند: بار خدایا! ای گستراننده ی هر گسترده، و ای نگهدارنده ی آسمان ها، و ای آفریننده ی دل ها بر فطرت های خویش: دل های رستگار و دل های شقاوت زده.

 گرامی ترین درود ها و افزون ترین برکات خود را بر محمّد(صلی الله علیه و آله و سلّم) بنده و فرستاده ات اختصاص ده، که خاتم پیامبران گذشته، و گشاینده ی درهای بسته و آشکار کننده حق با برهان است.

دفع کننده ی لشکرهای باطل، و در هم کوبنده ی شوکت گمراهان است، آن گونه که بار سنگین رسالت را بر دوش کشید، و به فرمانت قیام کرد، و به سرعت در راه خشنودی تو گام برداشت، حتّی یک قدم به عقب برنگشت، و اراده ی اوسُست نشد، و در پذیرش و گرفتن وحی، نیرومند بود، حافظ و نگهبان عهد وپیمان تو بود، و در اجرای فرمانت تلاش کرد تا آنجا که نور حق را آشکار، و راه را برای جاهلان روشن ساخت، و دل هایی که در فتنه و گناه فرو رفته بودند هدایت شدند. پرچم های حق را برافراشت.

 و احکام نورانی را برپا کرد، پس او پیامبر امین، و مورد اعتماد، و گنجینه دار علم نهان تو، و شاهد روز رستاخیز، و برانگیخته تو برای بیان حقائق، و فرستاده تو به سوی مردم است.

منبع: نهج البلاغه،خطبه 72

دعا برای پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم)

11- حضرت امام علی(علیه السّلام) فرموده اند: پروردگارا! برای پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) در سایه ی لطف خود جای با وسعتی بگشای، و از فضل و کرمت پاداش او را فراوان گردان. خداوندا! کاخ آیین او را از هر بنایی برتر و مقام او را در پیشگاه خود گرامی تر گردان و، نورش را کامل گردان، و پاداش رسالت او را پذیرش گواهی و شفاعت و قبول گفتار او قرار ده، زیرا که دارای منطقی عادلانه، و راه جدا کننده حق از باطل بود.

بارخدایا! بین ما و پیغمبرت در نعمت های جاویدان، و زندگانی خوش، و آرزوهای برآورده، و خواسته های به انجام رسیده، در کمال آرامش، و در نهایت اطمینان، همراه با مواهب و هدایای با ارزش، جمع گردان!

منبع: نهج البلاغه،خطبه 72

12- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: حضرت یوسف زیباترین  بود، ولی من از او نمکین ترم.

منبع : سفینه  ((ملح )) ص 546

13- حضرت امام علی (علیه السّلام) درباره ی رهبر عالیقدراسلام  فرموده اند: پیغمبر اکرم طبیب سیاری است که مرهمهای شفابخش و لوازم مداوا را آماده کرده تا هرجا دل های نابینا و ارواح ناشنوا ببیند به معالجه و مداوای آنها قیام کند و مردم مبتلا را از مرگ معنوی و سقوط روحانی خلاص نماید.

منبع: نهج البلاغه ملا فتح الله ص 193

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 0 نظر / 29 بازدید