خطبه 43 امام علی (علیه السّلام)

 

 

خطبه 43

سیاسی، اخلاق

(وقتی نماینده خود جریر بن عبدالله را در سال 36 هجری به طرف معاویه فرستاد و معاویه پاسخی روشن نمی داد یاران امام گفتند، وسائل جنگ را مهیّا کن، فرمود)

1- واقع نگری در برخورد با دشمن

مهیّا شدن من برای جنگ با شمامیان، در حالی است که (( جریر ))(1) را به رسالت به طرف آنان فرستاده ام، بستن راه صلح و باز داشتن شامیان از راه خیر است، اگر آن را انتخاب کنند.

من مدّت اقامت (( جریر )) را در شام معیّن کردم، که اگر تاخیر کند یا فریبش دادند و یا از اطاعت من سرباز زده است. عقیده من این است که صبر نموده با آنها مدارا کنید، گرچه مانع آن نیستم کخ خود را برای پیکار آماده سازید.

 2- ضرورت جهاد با شامیان

 من بارها جنگ با معاویه را برّرسی کرده ام، و پشت و روی آن را سنجیده، دیدم راهی جز پیکار، یا کافر شدن نسبت به آن چه پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلّم) آورده باقی نمانده است، زیرا در گذشته کسی بر مردم حکومت می کرد که اعمال او [ عثمان] حوادثی آفرید و باعث گفتگو و سروصداهای فراوان شد، مردم آنگاه اعتراض کردند و تغییرش دادند.(2)

(1) جریر، فرماندارهمدان بود، پس از بیعت مردم با امیرالمومنین (ع) امام نامه ای به وسیله((زهربن قیس)) به او نوشت و ماجراهای سیاسی مدینه را توضیح داد، او از مردم همدان برای امام بیعت گرفت، و نامه ای به اشعث فرماندار اذربایجان نوشت که از مردم برای امام بیعت بگیرد، سپس برای ملاقات با امام به کوفه رفت، و چون اکثر بستگان و هم شهری های او در شام بودند از امام خواست او را بعنوان مذاکره به شام بفرستد، و پس از بحثهای فراوان با معاویه مأیوس بازگشت.امّا مردم عراق نسبت به او بدبین شده بودند که ناچار باقیمانده عُمر را در جزیره((قرقیسا))گذراند و در سال 45 هجری وفات کرد((شرح ابن ابی الحدیدج3ص70))

(2) : عثمان در سال 24 هجری به خلافت رسید و در سال 35 هجری کشته شد. تنها یک مرحله از اسراف بازی های عثمان به شرح زیر است: به دامادش، حارث بن حکم، هزار درهم و شترهای فراوان زکات آن سال، و زمین بزرگی که پیامبر(ص) وقف مسلمانان کرده بود بخشید. به سعید بن عاص بن امیّه، از طایفه ی خود صد هزار درهم داد. به داماد دیگرش مروانبن حکم، صدهزار درهم وبه ابوسفیان دویست هزار درهم داد. به طلحه سی ودو میلیون و دویست هزار درهم، وبه زبیر پنجاه ونه میلیون و هشتصد هزار درهم داد. برای خودش سی میلیون و پانصد هزار درهم، و سیصد و پنجاه هزار دینار کنار گذاشت. به یعلی بن امیّه پانصد هزار دینار، و به عبدالرّحمن شوهر خواهرش دو میلیون و پانصد و شصت هزار دینار داد.((الغدیرج8ص286))

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

 

/ 0 نظر / 7 بازدید