حدیث هایی در مورد مهربانی کردن

 

 

1- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) می فرمایند: به عزیزی که خوار گشته، و توانگری که تهیدست شده، و دانشمندی که در روزگار نادانان تباه گردیده است، مهربانی کنید.

منبع : البحار ٧۴/۴٠۵

2- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند: نصف عقل آدمی اظهار دوستی ومحبت به عموم مردم است.

منبع:وسائل3،صفحه207

3- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: رساترین چیزی کهبه وسیله ی آن می توانی رحمت الهی را به خود جلب کنی این است که در باطن به همه ی مردم عطوف و مهربان باشی.

منبع : غررالحکم ،ص212 و 271

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسیکه در برخورد با مردم از در الفت و محبت وارد شود ،مردم دوستدار وی خواهند شد.

منبع : غررالحکم ،ص622

5- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: کسیکه کار خود را با لطف و مدارا انجام دهد به آنچه از مردم متوقع است نائل خواخد شد.

منبع : کافی 2، ص120

مهرورزی و دلسوزی به یکدیگر

6- شعیب عقرقوفی، گوید: شنیدم حضرت امام صادق (علیه السّلام) به یارانش می فرمودند: تقوای خدا را پیشه کنید، برادران نیک رفتاری باشید، در راه خدا با همدیگر دوستی کنید، به همدیگر بپیوندید، با همدیگر مهربان باشید، برای هم دلسوزی کنید، همدیگر را دیدار کنید، باهم برخورد کنید، و امر ما را به هم یادآوری کنید و آن را زنده دارید.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 519

7- حضرت امام صادق (علیه السّلام) به یارانش فرمودند: بر مسلمانان سزد که کوشا باشند در پیوستن با هم و کمک کردن به هم در مهرورزی و همراهی با نیازمندان و در مهرورزی به همدیگر تا بوده باشید چنانچه خدا عزوجل فرموده است: (( مهربانند به خویشتن یا مهربانان در میان خودشان)) (فتح آیه 29) با همدیگر مهربان باشید و غمناک شوید برای آنچه از کار مسلمانان در دسترس ندارید، بر همان روشی که انصار در دوران رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) داشتند.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 519

8- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند:حق تعالی بر دختران مهربانتر از پسران است و هر مردی که شادی برساند به زنی که با او خویشی داشته باشد و محرم او باشد خدا او را در قیامت شاد گرداند.

منبع: حیلة المتّقین، ص 64

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 0 نظر / 51 بازدید