حدیث هایی در مورد فال بد

 

 

1- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: اعتقاد به فال بد، شرک به خداوند بزرگ است، یعنی کسیکه در نظام عالم، فال بد را منشأ اثر خیر و شر بداند، در مقام توحید افعالی، برای خداوند شریکی قرار داده است.

منبع : حیوة الحیوان دمیری جلد2 ص66

2- حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند: اگر کسی به علت فال بد، از راهی که می رود برگردد و از تصمیم عاقلانه ای که گرفته است منصرف شود با این عمل به خداوند یکتا شرک آورده است.

منبع : حیوة الحیوان دمیری جلد2 ص66

3- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: فال بد یک امر واقعی و حقیقی نیست. حوادث ناگواری که در بعضی از مواقع پیش می آید در نظام خلقت علل منظمی دارد و مربوط فال بد نیست، رفتار زشت و اخلاق  ناپسند مردم است که باعث پدید آمدن پاره ای از حوادث نامطلوب می شود، ولی جهال آنها را به حساب شومیها و فال های بد می گذارند.

منبع : نهج البلاغه فیض ص1264

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) به عمرو بن حریث فرمودند :قوت و ضعف فال بد در روان تو با وضع روحی و عقیده قلبیت بستگی دارد، اگر آن را سست و ناچیز بگیری اثر آن هم سست و ناچیز خواهد بود، اگر آن را یک امر مهم و موثر تلقی کنی اثرش نیز در تو شدید و مهم خواهد شد، اگر اساساً آن را به هیچ بگیری ، غیر واقعی بدانی وبه آن ترتیب اثر ندهی هیچ  و بی اثر خواهد بود.

منبع : روضه کافی ص197

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 2 نظر / 42 بازدید
حسین

سلام وبلاگ زیبایی دارید.اگه بخوام از مطالبتون استفاده کنم مانعی نداره ؟

حسین

سلام وبلاگ زیبایی دارید.اگه بخوام از مطالبتون استفاده کنم مانعی نداره ؟