حدیث هایی در مورد مرد

 

 

1- حضرت امام علی (علیه السّلام) می فرمایند: امتیاز مرد به عقل او و جمال و زیباییش به مردانگی و فضائل اخلاقی او است.

منبع : غررالحکم ،ص759 و 54

2- رسول اکرم  (صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند : از سعادت مرد مسلمان شباهت فرزندش به او و زن زیبا با ایمان و مرکب خوب و خانه ی وسیع است.

منبع : بحار جلد 23 ص51

3- رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم)می فرمودند : چهار چیز از سعادت مرد است : رفقای خوب و فرزند نیکو و زن مطیع و اینکه کسبش در بلدش باشد یعنی رفاه اقتصادی.

منبع : بحار جلد23 ص55

4- رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم)می فرمودند : از سعادت مرد، زن خوب و خانه وسیع و مرکب خوب و فرزند صالح است.

منبع : مکارم الاخلاق ص65

5- حضرت امام محمدباقر (علیه السّلام) فرموده اند: انس مطبوع و لذّت بخش مردان با ایمان در سه چیز است: بهره مندی از زنان و شرکت در بزم دوستان و برادران و خلوت کردن با خداوند در نماز شب.

منبع : سفینه 2 ، لها،ص519

6- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: بر مرد با ایمان لازم است که از نیروی خود به نفع خویشتن استفاده نماید، از دنیای خود برای آخرت خویش، و در جوانی خود پیش از فرا رسیدن ایّام پیری، و در زندگی پیش از مرگ.

منبع:وسائل4،ص30

7- حضرت امام محمّد باقر (علیه السّلام) و حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرموده اند: که حق تعالی برای زنان غیرت جایز نداشته است و برای مردان غیرت قرار داده است زیرا که برای مردان چهار زن و از متعه و کنیز آنچه خواهد حلال گردانیده است و برای زن به غیر از یک شوهر حلال نکرده است، اگر شوهر دیگر طلب کند یا اراده نماید نزد خدا زناکار است و غیرت و رشک نمی برند مگر زنان بد و زنان مومنه صاحب رشک نمی باشند.

منبع : حیلة المتّقین، ص 62

8- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: در نادانی مرد همین بس که حد خود را نشناسد و از آن آگاه نباشد.

منبع:نهج البلاغه،خطبه 102

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 1 نظر / 12 بازدید