حدیث هایی در مورد بدبختی

 

 


شقاوت و سعادت

1- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمودند: چهار چیز از سعادت و خوشبختی و چهار چیز از شقاوت و بدبختی است. آن چهار چیز که از سعادت است زن خوب، خانه ی وسیع ، همسایه ی خوب و مرکب خوب و آن چهار چیز که از شقاوت است: همسایه ی بد، زن بد، خانه ی تنگ و مرکب بد.

منبع : مکارم الاخلاق ص65

2- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمودند: بدبخت آن است که در رحم مادر گرفتار شقاوت شود و خوشبخت کسی است که در شکم مادر سعادتمند باشد.

منبع : بحار جلد3 ص44

3- رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) می فرمودند: گاهی سعید شقی و بدبخت می شود و گاهی شقی به راه سعادت و خوشبختی می رود.

منبع : تفسیر روح البیان جلد اول ص104

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) می فرمودند: خوشبخت و سعادتمند کسی است که از دیگران پند پذیرد و خود را به پاکی پرورش دهد و شقی و بدبخت کسی است که از تمایلات نامشروع و غرور خویشتن فریب خورد و به ناپاکی بگراید.

منبع : نهج البلاغه ملا فتح الله ص149

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: ذلّت و پستی و بدبختی، درخوی ناپسند حرص و آز نهفته است.

منبع : غررالحکم ، ص96

6- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: بدبخت و زیانکار کسی است که از سرمایه های عقل و تجربه سودی نبرد و از ذخایری که به وی عطا شده است بهره ای برنگیرد.

منبع : نهج البلاغه فیض ص 1073

7- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسیکه نفس خویش را در عرصه ی لذاتش آزاد بگذارد و به صلاح و فسادش توجّه ننماید بدبخت و دور افتاده از فیض الهی خواهد شد.

منبع : غررالحکم ،ص644

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 6 نظر / 52 بازدید
زینب

خوب بود

ایو الله

محمد

سلام . لطفا ادامه بدید....................متشکررررررررررررررر.

من انسان بدبختی هستم چون دعایم مستجاب نمی شود

توراخدا برای حل مشکم دعاکنید

من ازخدا زندگی میخواهم برایم دعاکنید