حدیث هایی در مورد عبرت از گذشته

 


 

درس عبرت

1- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند : کافی است که واقعه ی گذشته، ما را بر معیار دیگر قضایا آگاه سازد، و کافی است که خردمندان از تجاربی که اندوخته اند عبرت بگیرند و آن ها را سرمشق آینده ی خویش قرار دهند.

منبع : شرح ابن ابی حدید، جلد 20، ص 273، کلمه ی 163

2- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: هر کس از وقایع گذشتگان عبرت بگیرد بینا می شود، کسی که بصیرت و بینایی پیدا کرد می فهمد، و آنکس که فهمید عالم می شود.

منبع : سفینه (( عبر )) ، ص 146

3- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: کسی که از تاریخ دیگران پند نگیرد و تجربه نیاموزد در برنامه ی زندگی خود پشتیبانی نگرفته است.

منبع : غررالحکم ، ص 646

4- حضرت امام علی (علیه السّلام) می فرمایند: آن چه می گویم به عهده می گیرم، و خود به آن پای بَندم(1) کسی که عبرت ها برای او آشکار شود، و از عذاب آن پند گیرد، تقوا و خویشتن داری او را از سقوط در شبهات نگه می دارد. آگاه باشید، تیره روزی ها و آزمایش ها، همانند زمان بعثت پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) بار دیگر به شما روی آورد.

(1): نفی: دِپراتیزه Depratise(انحراف افکار عمومی)

منبع: نهج البلاغه، خطبه 16

5- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: فکر و تدبر، آینه ی پاکی است که حقیقت را به آدمی نشان می دهد، عبرت گرفتن از دیگران، ترساننده ای(هشدار دهنده) است که به انسان پند و اندرز می گوید و برای ادب و تربیت همین بس که بپرهیزی از آنچه که میل نداری دیگران مرتکب شوند.

منبع: نهج البلاغه،ص1246

6- خداوند به رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) امر می کند که وقایع گذشتگان و تاریخ پیشینیان را برای مردم عصر خود نقل کن به این امید که شاید نیروی تفکرشان به کار افتد و نیک و بدهای زندگی خویش را از خلال آن وقایع تاریخی تشخیص دهند.

منبع:سوره ی اعراف-176

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 0 نظر / 58 بازدید