نامه 62 امام علی (علیه السّلام)

 

 

نامه 62

سیاسی، اعتقادی

(نامه به مردم مصر، که همراه مالک اشتر در سال 38 هجری فرستاد)

1- مظلومیّت امام در خلافت

پس از یاد خدا و درود! خداوند سبحان محمد (صلی الله علیه و آله و سلّم) را فرستاد تا بیم دهنده ی جهانیان، و گواه پیامبران پیش از خود باشد. آنگاه که پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم) به سوی خدا رفت، مسلمانان پس از وی در کار حکومت با یکدیگر درگیر شدند. سوگند به خدا نه در فکرم می گذشت، و نه در خاطرم می آمد(1) که عرب خلافت را پس از رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) از اهل بیت او بگرداند، یا مرا پس از وی از عهده دار شدن حکومت باز دارند، تنها چیزی که نگرانم کرد شتافتن مردم به سوی فلان شخص بود که با او بیعت کردند.

من دست باز کشیدم، تا آنجا که دیدم گروهی از اسلام بازگشته، می خواهند دین محمد(صلی الله علیه و آله و سلّم) را نابود سازند، پس ترسیدم که اگر اسلام و طرفدارانش را یاری نکنم، رخنه ای در آن بینم یا شاهد نابودی آن باشم، که مصیبت آن بر من سخت تر از رها کردن حکومت بر شماست، که کالای چند روزه ی دنیاست و به زودی ایّام آن می گذرد چنانکه سراب ناپدید شود، یا چونان پاره های ابر که زود پراکنده می گردد.

پس در میان آن اشوب و غوغا بپاخاستم تا آن که باطل از میان رفت، و دین استقرار یافته، آرام شد.

(بخشی از همین نامه است)

2- شجاعت و دشمن شناسی امام(علیه السّلام)

به خدا سوگند! اگر تنها با دشمنان روبرو شوم، در حالی که آنان تمام روی زمین را پر کرده باشند، نه باکی داشته، و نه می هراسم. من به گمراهی آنان و هدایت خود که بر آن استوارم، آگاهم، و از طرف پروردگارم به یقین رسیده ام، و همانا من برای ملاقات پروردگار مشتاق، و به پاداش او امیدوارم. لکن از این اندوهناکم که بیخردان، و تبهکاران این امت، حکومت را به دست آوردند، آنگاه مال خدا را دست به دست بگردانند، و بندگان او را به بردگی کشند، با نیکوکاران در جنگ، و با فاسقان همراه باشند، زیرا از آنان کسی در میان شماست که شراب نوشید و حد بر او جاری شد،(2) و کسی که اسلام را نپذیرفت اما به ناحق بخشش هایی به او عطا گردید(3). اگر اینگونه حوادث نبود شما را بر نمی انگیختم، و سرزنشتان نمی کردم، و شما را به گردآوری تشویق نمی کردم، و آنگاه که سرباز می زدید رهاتان می کردم. آیا نمی بینید که مرزهای شما را تصرّف کردند؟ و شهرها را گشودند؟ و دستاورد های شما را غارت کردند؟ و در میان شهرهای شما آتش جنگ را برافروختند؟. برای جهاد با دشمنان کوچ کنید، خدا شما را رحمت کند، درخانه های خود نمانید، که به ستم گرفتار، و به خواری دچار خواهید شد، و بهره ی زندگی شما از همه پست تر خواهد بود، و همانا برادر جنگ، بیداری و هوشیاری است، هر آن کس که به خواب رود، دشمن او نخواهد خوابید! با درود.

(1): بدون استفاده از علم غیب

(2): منظور امام، ولید بن عقبة است که فرماندار عثمان در کوفه بود. وی شراب خورد و نماز صبح را چهار رکعت خواند و گفت اگر می خواهید بیشتر بخوانم! با گواهی مالک اشتر و جمعی از بزرگان کوفه به مدینه احضار شد و امام علی(علیه السّلام) علی رغم مخالفت عثمان حد شراب را بر او جاری ساخت.

(3): عمروعاص است که برای اسلام آوردن، پول و عطایا می خواست.

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

 

/ 0 نظر / 7 بازدید