حدیث هایی در مورد حیا و شرم

9- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: شرم و حیا آدمی را از کارهای ناپسندیده باز می دارد.

منبع: غررالحکم ص 51

10- حضرت رسول اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرموده اند: وقتی که شرم و حیا را از دست دادی هرچه می خواهی بکن، یعنی افراد بی حیا از گناه و قانون شکنی باک ندارند.

منبع: مستدرک جلد2 ص 86

11- حضرت امام حسن عسکری (علیه السّلام) فرموده اند: آنکس که از روی مردم خجالت نمی کشد از خداوند نیز شرم نخواهد داشت.

منبع: بحار جلد 17 ص 218

12- حضرت امام صادق (علیه السّلام) به مفضل فرموده اند: بعضی از مردمند که اگر حیا نمی بود حق پدر و مادر و همچنین حق ارحام و بستگان خود را مراعات نمی نمودند، اگر حیا و ترس از ملامت مردم نمی بود هیچ امانتی را بر نمی گرداندند و از هیچ فحشا و بی عفتی چشم پوشی نمی کردند. 

منبع: بحار 2، ص 25

13- حضرت امام سجاد (علیه السّلام) فرموده اند: شرابخواری و قمار بازی از گناهانی است که پرده ها را پاره می کند و شرم و حیا را از میان برمی دارد.

منبع: بحار16، ص 164

14- حضرت امام رضا (علیه السّلام) فرموده اند:خداوند شراب را حرام کرده است برای آنکه شراب مایه ی فساد است. به علاوه عقل را از درک حقایق ساقط می کند و آدمی را در مواجهه با مردم بی شرم و حیا می نماید.

منبع: مستدرک3، ص 137

15- حضرت امام صادق (علیه السّلام) درباره ی حیا و اثر روانی آن  به مفضل فرموده اند: اگر تأثیر شرم و حیا نمی بود احترام مهمان و وفا به عهد مراعات نمی شد، اگر حیا نمی بود در قضای حوائج و جلب نیکیها و اجتناب از بدیها به طور شایسته اقدام نمی شد. حیا نه تنها در اجراء وظایف اخلاقی موثر است بلکه بسیاری از فرائض قانونی نیز در پرتو حیا، جامه ی عمل می پوشید، زیرا بعضی از مردمند که اگر حیا نمی بود و از ملامت مردم نمی ترسیدند مراعات حق پدر و مادر و همچنین حق ارحام خود را نمی کردند، اگر حیا نمی بود امانتهای مردم را رد نمی نمودند و از هیچ عمل منافی با عفت چشم پوشی نمی کردند.

منبع: بحار جلد 2 ص 25

16- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: البته هیچ کس حیا نکند از اینکه اگر چیزی را نمی داند یاد بگیرد.

 

17- حضرت امام علی (علیه السّلام) فرموده اند: هیچ کس حیا نکند وقتی از او بپرسند چیزی را که نمی داند صریحاً بگوید نمی دانم.

منبع: نهج البلاغه فیض ضص 1113

18- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: حیا از ایمان است و ایمان در بهشت است.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 323

19- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند:هر که کم رو است کم دانش است.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 323

20- یکی از دو امام (امام باقر (علیه السّلام) و امام صادق (علیه السّلام) ) فرمودند: حیا و ایمان همراهند و در یک رشته بسته اند و چون یکی از آنها رفت، دیگری هم می رود.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 323

21- حضرت رسول خدا (صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمودند:چهار چیز است که در هر که باشند و از سر تا پایش گناه باشد خدا همه ی آن گناهان را به حسنه تبدیل کند : راستگویی و حیا و خوش خلقی و شکرگزاری.

منبع : اصول کافی جلد 4 ص 325

22- حضرت امام رضا (علیه السّلام)فرموده اند: حیا، بخشی از ایمان است.

منبع: مسند،ج1،ص281

23- حضرت امام صادق (علیه السّلام) فرمودند: چهار مورد است که هر که آنها را دارد ،ایمانش کامل است و اگر از فرق سر تا پایش پر از گناه باشد، او را نکاهد، فرمودند: آنها راستگویی و رد امانت و حیا و حسن خلق است.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 305

24- حضرت امام باقر (علیه السّلام) فرمودند : به راستی خدا عزوجل دوست می دارد با حیای بردبار را.

منبع : اصول کافی جلد 4، ص 341

 

www.ez12.persianblog.ir

با تشکر از انتخاب شما

/ 2 نظر / 54 بازدید
کامران محمدی

سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون و زحماتتون راستش چند روزی بود بطور کلی آرامشم به هم خورده بود ولی یکم که تو سایتتون گشتم و مطالب زیباتون رو خوندم هم آرامش روحی گرفتم هم اینکه امیدوار شدم هنوز هم انسانهایی هستند که اسلام رو زنده نگهدارند.

ز.موحدی

خیلی ممنون واقعا عالی بودن احادیثی ک در سایت تون ثبت کردین انشاءالله در پناه امام زمان باشید یاعلی